اخبار

واکنش اسحاق جهانگیری به بازداشت برادرش : قابل پیش بینی بود و باید صبر کرد

مهدی جهانگیری رئیس گروه مالی گردشگری و نایب رییس اتاق بازرگانی تهران بازداشت شد. او برادر اسحاق جهانگیری معاون اول  حسن روحانی است. رسانه‌های داخلی درباره اتهام او سکوت کرده‌اند.اسحاق جهانگیری در واکنش به دستگیری برادرش در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:«اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم، البته وی هیچگونه مسوولیت و فعالیت دولتی ندارد. مساله قابل پیش بینی بود و باید صبر کرد. امیدوارم سوءاستفاده سیاسی نباشد.» این گفتار زمانی مطرح می شود که  اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی ریاست «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی» را به عهده دارد….

مهدی جهانگیری رییس گروه مالی گردشگری و نایب رییس اتاق بازرگانی تهران، بانکدار و تاجر ۴۵ساله‌ای است. او از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی‌ست.
برادر معاون اول روحانی پیش از این در فضای افکار عمومی با اتهاماتی مواجه شده بود که کوشیده بود پاسخ‌هایی به آنها بدهد اما این پاسخ‌ها منضمم به مستنداتی نبود. برخی از اتهامات متوجه حضور او در بانک گردشگری بود.
به گزارش تابناک؛برادرِ معاون رئیس جمهور، بنیانگذار و موسس بانک گردشگری بوده است. شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران مشهور به سمگا نیز که بخشی از حوزه تحت مدیریت جهانگیری است، که تیرماه ۱۳۸۸ با سرمایه ۲۰ میلیارد تومانی به ثبت رسیده، ظرف مدت کوتاهی توانسته شش شرکت اقماری بزرگ تأسیس کند.
مهدی جهانگیری در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد از طریق شرکت «آریا زیگورات» با همکاری شرکت‌های معتبر فرانسوی، مسئولیت احداث هتل‌های تجاری در شهر فرودگاهی نزدیک به فرودگاه بین‌المللی  تهران را به عهده گرفت. قرارداد احداث این هتل‌ها در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد به امضا رسید و در مجموع ۹۳ میلیارد تومان از هزینه‌ بیش از ۲۲۰ میلیارد تومانی ساخت آن با دریافت وام از بانک توسعه صادرات تامین شد.
او همچنین رئیس هیات مدیره مجتمع فولاد صنعت بناب، عضو هیات رئیسه فدراسیون هندبال، رئیس هیات مدیره شرکت نگین گردشگری، رئیس هیات مدیره شرکت هدلینگ صنایع و معادن ماهان و… است و سوابق همکاری طولانی با طیف مشایی در دولت احمدی نژاد و همچنین با دولت کنونی داشته است.
در اردیبهشت ۹۰ سایت الف که به احمد توکلی تعلق دارد مهدی جهانگیری را به رانت‌خواری متهم کرده بود. در این گزارش گفته شده بود که مهدی جهانگیری با کمک مشایی و بقایی موفق شده با استفاده از رانت‌خواری سرمایه ۲۰ میلیارد تومانی بانک گردشگری را در مدت کوتاهی به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش دهد.
«الف» نوشته بود که تنها در یکی از رانت‌ها، «یک میلیون و ۲۵۸ هزار متر مربع از زمین‌های لویزان تهران بدون برگزاری هیچ مزایده‌ای بر اساس مصوبه مورخ ۱۸ مردادماه سال ۱۳۸۸ هیات وزیران» به صورت رایگان به سمگا واگذار شده است.
حمید بقایی، معاون محمود احمدی‌نژاد و یکی از یاران اسفندیار رحیم مشایی و مهدی جهانگیری در خرداد سال جاری مجدداً بازداشت شده است. محمود احمدی‌‌نژاد گفته بود که بقایی به دلایل سیاسی بازداشت شده، اما داستانی تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اتهامات او مالی‌ ست.
در آیین بزرگداشت روز جهانی جهانگردی که با حضور حسن روحانی، مسعود سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مدیران و فعالان صنعت گردشگری کشور، از مهدی جهانگیری، رییس گروه مالی گردشگری، به عنوان کارآفرین برتر این صنعت تقدیر و تندیس شایستگی به دست  روحانی به او اهدا شده بود.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا