جوانان

در یک سال ۸ هزار کودک در مناطق بحرانی کشته و مجروح شدند

به گزارش سازمان ملل شمار کودکانی که در سال گذشته میلادی در افغانستان کشته و مجروح شده‌اند بی‌سابقه بوده است. در این سال تعداد سربازان خردسال در سوریه و سومالی نیز بیش از دو برابر شده است.

تازه‌ترین گزارش سازمان ملل درباره وضعیت کودکان در مناطق بحران‌زده و درگیری‌های مسلحانه و خشونت‌آمیز در سال ۲۰۱۶ میلادی توسط دبیرکل این سازمان، آنتونیو گوترش در نیویورک به رسانه‌ها ارائه شد.

بر اساس خلاصه‌ای از این گزارش که خبرگزاری آلمان بامداد جمعه (۶ اکتبر/ ۱۴ مهر) منتشر کرد در سال گذشته بیش از هشت هزار کودک کشته و یا به شدت مجروح شده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل اعمال خشونت علیه کودکان را “وحشتناک و غیرقابل قبول” خوانده و از طرف‌های درگیر در مناطق بحرانی می‌خواهد برای محافظت از جان افراد بی‌گناه بیشتر تلاش کنند.

تنها در افغانستان ۳۵۱۲ کودک در درگیری‌های سال گذشته کشته، به شدت مجروح یا معلول شده‌اند. به گفته‌ی آنتونیو گوترش این تعداد نزدیک به یک چهارم بیشتر از سال قبل است و تا کنون در افغانستان سابقه نداشته است.

مطابق گزارش سازمان ملل در سال گذشته در یمن ۱۳۴۰ و در سوریه ۱۲۹۹ کودک کشته یا مجروح شده‌اند. همچنین صدها کودک خردسال در مناطق بحران‌زده به عنوان سرباز به کار گرفته شده، قربانی تجاوز و آزار جنسی شده‌اند یا به دلیل تخریب مدرسه‌ها از ادامه تحصیل بازمانده‌اند.

اعزام کودک‌سربازان افغان به سوریه
دبیرکل سازمان ملل همچنین اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ تعداد کودکانی که برای جنگ به کار گرفته می‌شوند در سوریه و سومالی بیش از دو برابر شده است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که روز یکشنبه (۹ مهر / ۱ اکتبر) منتشر شد جمهوری اسلامی را متهم کرد که از کودکان مهاجر افغان برای جنگ در سوریه سوءاستفاده می‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید کودکان چهارده ساله افغان در لشکر فاطمیون عضویت دارند. این لشکر از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و کار جذب، آموزش و اعزام آنها به سوریه را سپاه پاسداران انجام می‌دهد. این نهاد حقوق بشری شرکت دادن کودکان زیر ۱۵ سال در درگیری‌های مسلحانه را “جنایت جنگی” می‌داند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا