دیدگاه‌ها

توفان، پرتوریکو را زمین گیر کرده است/جایی که امریکا بر مصائب سرزمینش چشم می بندد

سپهر جمشیدی: شهروندان این سرزمین با گذرنامه امریکایی سفر می کنند ولی سناتوری در سنای امریکا ندارند و تنها یک نماینده بدون حق رای در کنگره دارند. پورتوریکویی ها هر چند شهروند امریکا به شمار می ایند اما نمی توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمایند.

دونالد ترامپ حتی در پی فجایع طبیعی همچون توفان های اخیر بیش از اینکه امدادرسانی به مملکت بحران زده خود را در راستای وظایف ذاتی خود و دولتش ارزیابی نماید ، آن را در خودنمایی ها و قیاس عملش با اسلاف خود چارچوب بندی میکند.

وی در بازدید دیر هنگام از پورتوریکو خطاب به مقام های انجا می گوید که باید افتخار کنند که هزاران نفر از مردم این منطقه که بخشی از امریکاست در فاجعه ای واقعی مثل توفان کاترینا (در زمان بوش) کشته نشده اند. (بی بی سی فارسی ۱۴ اکتبر ۲۰۱۷ )

در همین حال او ابایی از منت گزاری بر مردم سرزمینش ندارد: ” شما کمی بر بودجه ما اثر بد گذاشته اید چون پول زیادی خرج پورتوریکو کرده ایم ” .

از هر زاویه که به اسیب توفان های اخیر هاروی ، ایرما ، خوزه و ماریا از جمله در کارائیب در هفته های اخیر بنگریم ، قصور و کوتاهی های ایالات متحده چه در یک بازه درازمدت و چه کوتاه مدت ملاحظه می شود .

ایالات متحده از مهمترین تصمیم جامعه جهانی در خصوص کنترل دمای زمین در کنفرانس آب و هوایی پاریس کناره گیری کرد .

این در حالی است که مسئول قسمت زیادی از افزایش گرمایش زمین و در نتیجه تغییرات آب و هوایی از جمله توفان های سواحل اقیانوس اطلس ایالات متحده و کارائیب پیامد دخالت ها از جمله سرایت ۵۳۳۰ میلیون تن دی اکسید کربن بصورت سالیانه در جو کره زمین توسط ایالات متحده است و این یعنی این کشور بیشترین سرانه ( ۱۶.۵۱ به ازاء هر نفر ) تخریب را در بین تمام کشورهای دنیا از توسعه یافته و نیافته ( به جز استرالیا با ۱۷.۳ و عربستان با ۱۶.۸ ) را دارد . ( ویکی پدیا – فهرست کشورها بر پایه تولید دی اکسی کربن )

این واقعیت مبین آن است که رژیم حاکم بر ایالات متحده حتی نسبت به اثرات تخریبی در سواحل خود و مردم خود و سرزمین هایی که بخشی از امریکاست به مانند پورتوریکو کاملا بی توجه است تا برسد به رساندن انتفاع و یا ممانعت از تخریب به سایر مناطق با قابلیت آسیب در جهان .

این خود بزرگترین شاهد از نظام ترجیح صاحبان و دارندگان صنایع سوخت فسیلی و دارندگان زمین های دارای ماسه های نفتی ( شیل ) و یا بصورت سنتی چاه های نفت و گاز امریکا نسبت به حتی شهروندان و ساکنان معمولی یعنی مردم امریکا در این کشور و نظام است .

نگاهی به پورتوریکو که از ممالک ایالات متحده محسوب میشود در کارائیب با کوبا در همجواری اش که اغلب بصورت یکسان و توام مورد هجوم توفان و توفندهای دریایی قرار می گیرند مبین اصالت و بهای مطلقی است که حاکمیت ایالات متحده به سرمایه و ارزشی است که نوع نگرش مرتبط به سوسیالیسم در کوبا نسبت به انسان دارد .

به دلیل همین واقعیت است که با وجودی که ایالات متحده در راس کشورهای توسعه یافته بوده و نیز سرکردگی جهان سرمایه را هم یدک می کشد به جز اینکه خود مسبب افزایش بار توفندها و توفان ها می شود از پیشگیری و ترمیم خسارات در امثال پورتوریکو باز می ماند.

در پورتوریکو به مثابه یک سرزمین در محرومیت مانده و درمانده از استثمار مضاعف توسط سرزمین اصلی ، مردم در اظهار نظر دو گروه هستند. یا آنهایی که فکر می کنند می توانند در پیوستگی با سرزمین اصلی چه بصورت مشترک المنافع و چه ایالت ۵۱ امریکا از دست این حجم از تبعیض ها رها شوند و یا آنها که وضعیت مردم در فقر مانده در حاشیه بسیاری از ایالات کنونی امریکا را پیش روی خود می بینند و به کلی از استقلال این سرزمین حمایت می کنند.

توضیح اینکه پورتوریکو ازنواحی غیر ضمیمه به خاک ایالات متحده است که تحت حاکمیت سیاسی آن است و نزدیک به ۴ میلیون جمعیت و پول رایج دلار امریکا ست .

شهروندان این سرزمین با گذرنامه امریکایی سفر می کنند ولی سناتوری در سنای امریکا ندارند و تنها یک نماینده بدون حق رای در کنگره دارند.

پورتوریکویی ها هر چند شهروند امریکا به شمار می ایند اما نمی توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمایند .

پورتوریکو پس از شکست اسپانیا از امریکا در ۱۸۹۸ در اشغال امریکا می باشد .وضعیت رقت بار استثمار مضاعف مردمان این سرزمین در بزنگاه هایی باعث در رفتن عنان اختیار از افرادی از مردم پورتوریکو شد .

در یک نمونه در اول نوامبر ۱۹۵۰ تعدادی پورتوریکویی با ورود به محل کار هری ترومن رئیس جمهور وقت امریکا قصد ترور وی را داشتند و یا در اول مارس ۱۹۵۴ عده ای هم با ورود به ساختمان کنگره ۵ نفر را مجروح کردند .

این کشور یا سرزمین میزبان هیچ سفارت خانه ای نیست و در امور مالی ، دفاعی ، روابط خارجی و تجارت بین ایالتی کاملا تحت قیمومیت سیاسی امریکا عمل می کند.

در واقع مردم پورتوریکو شهروندانی بدون حق رای هستند اما هم زمان با ۷۳ میلیارد دلار بدهی روبرو هستند .

– پورتوریکوی آسیب پذیر

در یک مقایسه ساده ، اهریمنی که از دریا برخاسته به یکسان بر  منطقه کارائیب زورازمایی می کند از جمله بر کوبا و پورتوریکو. ولی نتایج ، خرابی و خسارت های متفاوتی به جا می گزارد. ” توفان ایرما هنگام عبور از کوبا به بالاترین حد تخریب یعنی توفند درجه ۵ رسید .( دویچه وله – ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ )

این توفان ها اگر هم خسارت های مشابه ای را به جا می گذارد ، در جایی ( کوبا ) با یک نظام برامده از اول انسان ، سعی در جبران خسارت و جلوگیری از بروز فقر و بی پناهی بر آسیب دیدگان است و در جای ( پورتوریکو ) با یک نظام برامده از اول سرمایه ، با وجود آگهی از وقوع قریب الوقوع توفان ها و توفندها ، در ابتدای امر که مردم به خود واگزار شده و در پی توفان با بی توجهی حاکمیت سیاسی در واشنگتن ، فقر ، عدم دسترسی به بهداشت و پناهگاه موجب افت و نزول زندگی مردم آسیب دیده می گردد.

– ” توفان ماریا ، جریان برق در سراسر پورتوریکو را قطع کرده است .این توفان هر چه را که سر راه داشته ویران کرده است . ” ( انبر گومز – رئیس نهاد مدیریت بحران پورتوریکو )

” هیچ یک از مشترکان شبکه برق پورتوریکو برق ندارند و ژنراتورهای برق هم روزهاست سوخت تمام کرده اند و بیمارستان ها قادر به ارائه خدمات نیستند .” ( بی بی سی فارسی – ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ )

” مقام های پورتوریکو می گویند احتمالا مردم ماه ها بدون برق خواهند ماند “. ( بی بی سی فارسی – ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷ )

– کارمن یولین کروز شهردارانتخابی سن خوان مرکز پورتوریکو ، ضمن انتقاد از ادعای دونالد ترامپ مبنی بر ” خوب بودن عملیات امدادرسانی به این جزیره ” می گوید : ” برای دریافت کمک حاضر است گدایی کند چرا که مردم این منطقه از امریکا با مرگ دست و پنجه نرم می کنند . ”

وی در مخالفت با مقام های دولتی ( منتصب ترامپ در جزیره ) از جمله خانم الیان دوک ، وزیر موقت امنیت داخلی ، که امدادرسانی به پورتوریکو را ” خبر خوب ” توصیف کرده بودند ، گفت : ” لعنت بر این ، این یک خبر خوب نیست . خبر این است که مردم دارند می میرند . ” ” جان مردم من در خطر است . شما دارید ما را با ناکارامدی و کاغذبازی به کشتن می دهید ” . ” من همین جا رسما گدایی می کنم . از هر کس صدای من را می شنود طلب کمک می کنم ” . ( بی بی سی فارسی – ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷ ) ” شاید از آنجایی که خانم وزیر ایستاده اوضاع خوب دیده می شود . این جا مردم دارند از نهر آب می نوشند . این خبر خوبی نیست . بچه ها غذا ندارند، این خبر خوبی نیست . ” ( بی بی سی فارسی – ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷ )

– تصاویر از ساکنان دور افتاده پورتوریکو نشان دهنده این است که هنوز هیچ کمک نرسیده و از سوی دولت محلی یا گروه های امداد دولت فدرال کسی به آنها سر نزده است . ( سی ان ان – ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷ )

– نمونه ای از آسیب های عدم عضویت متساوی الحقوق بودن پورتوریکو ، قانون معروف به جونز اکت وضع ششده در ۱۹۲۰ میلادی ، برای ارسال اقلام از طریق کشتی به پورتوریکو این است که آن کشتی باربری باید ساخت آمریکا ، تحت کنترل یک شرکت امریکایی و زیر نظر یک ناخدا و خدمه امریکایی است هدایت شود .

این خود عاملی است که در یک روز معمولی هم هزینه زندگی در جزایر امریکایی حوزه کارائیب از جمله پورتوریکو بیشتر از مناطق مشابه در خشکی یا سواحل است . اکنون این محدودیت حتی مانع از ارسال کمک از مکزیک یا جزایر نزدیک پورتوریکو شده و صدها تن اقلام ضروری در بنادر معطل معدود کشتی های امریکایی هستند که آنها را به پورتوریکو حمل کنند ، در حالی که دهها فروند کشتی باربری متعلق به شرکت های بین المللی در سواحل امریکا آماده حمل این اقلام بودند .

– صداقت در کوبا

رائول کاسترو : ” ۷۲ ساعت بادهایی با سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت ( توفند درجه ۵ ) جزیره ما را در نوردید بطوری که هیچ استانی از آثار مخرب آن بی نصیب نماند .  توفانی که از سوی کارشناسان بزرگترین توفان اتلانتیک توصیف شده .

براورد اولیه از ضربه شدید حکایت می کنداز جمله مقاصد گردشگری که آسیب ها قبل از آغاز فصل توریستی تعمیر می شوند .

ما نیروی انسانی و مادی مورد نیاز را ، با این فرض که این امر یکی از منابع اصلی اقتصاد ملی را تشکیل دهد ، در دست داریم .

در این وضعیت دشوار ، اتحاد کوبایی ها غالب شده است ، همبستگی بین همسایه ها ، انضباط درپاسخ به باز سازی مطرح شده از سوی ستاد ملی دفاع غیر نظامی وشوراهای دفاع در همه سطح ها ، حرفه ای گری متخصصان در انجمن هواشناسی ، بی واسطگی رسانه های ارتباطی ما و روزنامه نگاران آن ، حمایت سازمان های توده ای ، ونیز همبستگی رهبری  سازمان های شورای ملی دفاع .

به ویژه از تمام زنان ما از جمله رهبران حزب و دولت ، که با اعتماد به نفس و بالندگی رهبری را آماده کردند و با وضعیت دشوار مقابله نمودند باید یاد نمود.

روز های آینده روزهای کار بیشتر خواهد بود که در طی آن قدرت و اعتماد فنا ناپذیر انقلاب کوبایی ها دو باره اثبات خواهد شد . اکنون زمان مویه کردن نیست ، بلکه زمان ساختن دوباره آن چیزی است که بادهای ایرما برای نابودی آن تلاش کردند.

با سازمان ، انظباط ، و هماهنگی تمام سازمان های خود ، همان گونه که در موقعیت های گذشته انجام داده ایم به پیش خواهیم رفت. کسی نباید گول بخورد ، وظیفه ای که پیش روی خود داریم وظیفه ای عظیم است ، اما با مردمی نظیر مردم ما ، ما درمهم ترین مبارزه یعنی باز سازی  پیروز خواهیم شد.

 

به ویژه از تمام زنان ما از جمله رهبران حزب و دولت ، که با اعتماد به نفس و بالندگی رهبری را آماده کردند و با وضعیت دشوار مقابله نمودند باید یاد نمود.

روز های آینده روزهای کار بیشتر خواهد بود که در طی آن قدرت و اعتماد فنا ناپذیر انقلاب کوبایی ها دو باره اثبات خواهد شد . اکنون زمان مویه کردن نیست ، بلکه زمان ساختن دوباره آن چیزی است که بادهای ایرما برای نابودی آن تلاش کردند.

در این لحظه بحرانی ، فدراسیون کارگران همراه با انجمن ملی دهقانان خرده پا ، همراه با تمام سازمان های توده ای ، باید تلاش خود را برای حذف تا حد ممکن سربع باقی مانده از این حادثه ویرانگر دو برابر کنند.

یک اصل استوار باقی می ماند : انقلاب هیچ کسی را بی پناه نخواهد گذاشت و اقدام ها از پیش برای تضمین آن که هیچ خانواده کوبایی به سرنوشت خود رها نخواهد شد تصویب شده اند. ” ( کوبا بعد از ایرما – فراخوانی به ملت رزمنده ما )

۱۴ مهر ۹۶

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا