ورزشی

حضور زنان افغان در ورزشگاه ها پر رنگ تر می شود

زنان افغانستان پس از سقوط طالبان طی شانزده سال گذشته اجازه داشتند با حضور در ورزشگاه ها به تماشای مسابقات ورزشی بپردازند. زنان افغان در حالی به ورزشگاه ها می روند که در ایران، همسایه غربی افغانستان زنان اجازه تماشای مسابقات فوتبال در ورزشگاه ها را ندارند…

شیبا رحیمی نام یکی از زنانی است که برای تماشای مسابقات فوتبال لیگ برتر افغانستان به ورزشگاه می رود. این دانشجوی ۲۱ ساله می گوید: «زنان در اینجا توسط کسی مورد اذیت و آزار قرار نمی گیرند. مکان مناسبی برای زنان است.»او به تماشای بازی بین تیم های طوفان هریرود و سیمرغ البرز در ورزشگاه کابل نشسته است. تصور امکان حضور زنان در ورزشگاه ها در زمان حکومت طالبان وجود نداشت. رژیم افراط گرای طالبان بین سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی قدرت را در افغانستان در دست داشت. تامین امنیت تجمعات بزرگ از جمله مسابقات ورزشی یکی ازدغدغه های اصلی مقامات افغانستان است. ماه گذشته یک مسابقه کریکت توسط یک بمبگذار انتحاری هدف قرار گرفت که در جریان آن سه نفر کشته شدند.

زنان افغان در حالی به ورزشگاه ها می روند که در ایران، همسایه غربی افغانستان زنان اجازه تماشای مسابقات فوتبال در ورزشگاه ها را ندارند. ماه گذشته با وجود حضور زنان سوری در ورزشگاه آزادی تهران در جریان دیدار تیم های فوتبال ایران و سوریه، زنان ایرانی بار دیگر از ورود به ورزشگاه بازماندند.
یورنیوز

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا