اخبار

دادستان کل رژیم«فقها» برای تلگرام خط و نشان کشید

مقامات قضاییه هر روز برای تلگرام شاخ و شانه می‌کشند، هرچند از این نکته غافل هست تا زمانیکه اخبار میلی و فیلتر شده و مهم تر از آن با دروغ از صدا و سیما پخش شود و اعتمادی به رسانه ی ملی وجود نداشته‌باشد وضع به همین منوال است، امروز تلگرام را فیلتر کنند فردا یک اپلیکیشن دیگر بوجود خواهد آمد. درهای خانه را با کور باش و کر باش نمی‌توان به روی فن آوری‌های جدید بست….

دادستان کل رژیم«فقها» برای تلگرام خط و نشان کشید و گفت: به زودی تکلیف تلگرام را روشن می‌کنیم. هفته‌ی گذشته نیز دادستان تهران خبر از شکایت علیه مدیر تلگرام داد و گفت پرونده‌ای علیه پاول دورف مدیر و صاحب تلگرام داد.
فضای آزاد تلگرام و عدم فیلتر آن باعث عصبانیت مقامات قضایی شده است. هرچند که شایعاتی منتشر شده بود که تلگرام سرورهای خود را در اختیار مقامات ایرانی داده اما واکنش‌های اخیر مقامات قضایی نشان می‌دهد که این اتفاق نیافتاده است.
از زمانی که دروازه‌های ایران نیز به روی تکنولوژی باز شد و نخستین دیش‌های بزرگ وارد کشور شد تا امروز که سایز این دیش‌ها اندازه‌ی یک بشقاب شده است قوه‌ی قضاییه و نیروی انتظامی کشور به دنبال برخورد قهری با ابزارهای نوین فناوری بوده‌اند.
دیش‌های ماهواره با ضرب چکمه‌ی ماموران تاریک اندش شکسته شد و فیس بوک و توییتر و وایبر و دیگر ابزارهای اطلاع رسانی با ضرب قاضیان قوه‌ی قضاییه فیلتر شد. اما مردم هم در مقابل ابزاری برای دور زدن این اعمال زورها داشته‌اند.
اگر اندازه‌ی دیش‌ها کوچک شد و به جای پشت بام‌ها بر دیوارها نصب شد، برای رفع فیلتر هم صدها مدل فیلترشکن درست شد و در اختیار مردم قرار گرفت. فیس بوک و توییتر دو ابزار فضای مجازی برای ارتباط مردم و تبادل اخبار هستند، با وجود فیلترینگ این دو اما بازهم تعداد بالایی از کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن مشغول فعالیت در این فضاهای مجازی هستند.
یک روز بیشتر ایرانیان در وایبر بودند، اما با ظهور تلگرام وامکانات گسترده‌ی آن همگی به تلگرام کوچ کردند و کم کم با پیشرفت این وسیله‌ی ارتباطی حضورها گسترده تر شد و در کنار آن کانال‌های خبری بیشتری شکل گرفت. اکنون با وجود به  صدها کانال خبری معتبر و غیر معتبر نمی‌توان، خبری را از مردم مخفی کرد. آنها در معرض تمامی اخبار قرار می‌گیرند، از راست تا دروغ، از شایعه تا حقیقت و خود هستند که باید تشخیص دهند که چه درست است و چه نادرست و بر چه مبنایی تصمیم بگیرند.
کانال های تلگرامی آنقدر تاثیر گذار شده‌اند که چندماه قبل از انتخابات، سپاه ادمین چند کانال اصلاح طلب را بازداشت کند تا تاثیر اصلاح طلبان بر انتخابات کم شود، هرچند که کانال‌های دیگری بودند که آن تاثیر گذاری را داشته باشند و نتیجه انتخابات را تغییر دهند.
گزارش کلمه، با وجود تمام بازداشت‌ها و سخت گیری‌ها قوه قضاییه و نهادهای امنیتی هنوز موفق نشده‌اند تا فضای تلگرام را محدود سازند، دولت نیز تا کنون زیر بار فیلتر تلگرام نرفته‌است.
از این رو مقامات قضاییه هر روز برای تلگرام شاخ و شانه می‌کشند، هرچند از این نکته غافل هست تا زمانیکه اخبار میلی و فیلتر شده و مهم تر از آن با دروغ از صدا و سیما پخش شود و اعتمادی به رسانه ی ملی وجود نداشته‌باشد وضع به همین منوال است، امروز تلگرام را فیلتر کنند فردا یک اپلیکیشن دیگر بوجود خواهد آمد. درهای خانه را با کور باش و کر باش نمی‌توان به روی فن آوری‌های جدید بست.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا