گوناگون

دولت محلی کاتالونیا اعلام استقلال نکرد

رئیس دولت محلی کاتالونیا در سخنرانی خود ضمن دفاع از حق کاتالان‌ها برای تشکیل کشور مستقل، از اعلام استقلال خودداری کرد. او گفت که خواهان مذاکره و توافق جدیدی با دولت مرکزی اسپانیا است.

سخنرانی کارلس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا، در پارلمان محلی این منطقه که با یک ساعت تاخیر آغاز شد، برخلاف انتظار جدایی‌طلبان از کار درآمد و او از اعلام استقلال خودداری کرد. پوجدمون به جای اعلام استقلال خواهان مذاکره و توافق جدیدی با دولت مرکزی اسپانیا شد.

کارلس پوجدمون در سخنرانی خود گفت که دولت او به نتایج همه‌پرسی اول اکتبر در کاتالونیا وفادار است اما از پارلمان محلی می‌خواهد فعلا نتیجه همه‌پرسی و اعلام استقلال را متوقف کند تا زمینه برای گفت‌وگو با دولت مرکزی اسپانیا فراهم شود.

به گفته  پوجدمون در همه‌‌پرسی اول اکتبر ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان به استقلال کاتالونیا از اسپانیا رای دادند.

او گفت روند اعلام استقلال را متوقف می‌کند تا در هفته‌های آینده گفت‌وگویی با مادرید را پیش ببرد. ناظران می‌گویند  پوجدمون با این سخنرانی و تعویق اعلام استقلال، فعلا از تشدید بحران خودداری کرد. رئیس دولت محلی کاتالونیا جمعه گذشته اعلام کرده بود که در نشست امروز پارلمان کشور تازه کاتالونیا متولد خواهد شد.

رئیس دولت محلی کاتالونیا به خشونت پلیس در روز برگزاری همه‌پرسی، زخمی‌شدن ۹۰۰ نفر و بستن حوزه‌های رای‌گیری و مصادره صندوق‌های رای اشاره و از آنها انتقاد کرد. او گفت این اقدام‌ها برای جلوگیری از رای‌دادن مردم انجام شد اما در نهایت ما این همه‌پرسی را برگزار کردیم.

وی با افرادی که در جریان درگیری‌های پلیس با شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی مجروح شدند، ابراز همدردی کرد.

کارلس پوجدمون هم‌چنین از دولت مرکزی اسپانیا انتقاد کرد و گفت، مادرید همه کوشش‌ها برای گفت‌وگو از سوی بارسلونا را رد. به گفته رئیس دولت محلی کاتالونیا، پاسخ مادرید همیشه یک رد اساسی و  مطلق همراه با سرکوب و فشار بر نهادها و موسسات کاتالونیا بود

کارلس پوجدمون  خطاب به همه شهروندان اسپانیا گفت: «ما مجرم نیستیم، ما دیوانه نیستم، ما کودتاچی نیستیم.»

او در عین‌حال تاکید کرد که یکپارچگی کاتالونیا و اسپانیا دیگر قابل ادامه یافتن نیست و از حامیان استقلال خواست به تسلیم تهدیدهای دولت مرکزی نشده و به تظاهرات خود در حمایت از استقلال ادامه دهند.

پیش از آغاز نشست پارلمان محلی کاتالونیا، وزیر کشور دولت مرکزی اسپانیا برای آخرین بار از بارسلونا خواست از اعلام استقلال خودداری کند.

ماریانا راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا قرار است بعد از فردا – چهارشنبه ۱۱ اکتبر – درباره آخرین وضعیت کاتاللونیا اظهارنظر کند.
دویچه-وله (آلمان)

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا