اجتماعی

۵۵‌درصد معتادان شاغل هستند

میزان مصرف موادمخدر، میان افرادی که شاغل نیستند، بیشتر است، اما اکثر مراجعه‌کنندگان به کلینیک ترک اعتیاد شاغل هستند. با این وجود، ویژگی‌های برخی محیط‌های کاری با افزایش استفاده از موادمخدر مرتبط است. مصرف و سوء‌مصرف مواد در محیط کار بر عملکرد کارمندان، کارگران و تولید تاثیر معکوس دارد.

با توجه به اینکه افراد بالغ ۶۰‌درصد ساعات بیداری خود را در محیط کار می‌گذرانند، بنابراین محیط‌های کار از نظر تاثیر بر سلامتی کارکنان برای ارتقای سلامت حائز اهمیت هستند. افراد جوان و میانسال که در محیط‌های کاری مشغول هستند، در اعمال و اجرای سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و بهداشتی جامعه موثرند. بنابراین سلامتی و نشاط این گروه ضامن سلامتی، رفاه اقتصادی و امنیت جامعه است. بهبود محیط کار جزئی حیاتی از برنامه‌های جامعه به‌منظور تغییردادن نگرش به مصرف موادمخدر است. برنامه‌های ارتقای سلامت در محیط کار با افزایش آگاهی، آموزش و فعالیت‌های مهارت‌آموزی و ایجاد تغییرات محیطی و رفتاری، موجب افزایش سطح سلامتی و بهبودی کارکنان و خانواده‌های آنها می‌شود. این‌گونه برنامه‌ها قطعا منجر به بازگشت سرمایه می‌شود، زیرا هزینه‌هایی که کارفرمایان در این زمینه صرف می‌کنند، با کاهش سوانح حین کار، افزایش مراقبت‌ها، کاهش جابه‌جایی‌ها و افزایش روحیه جبران می‌شود.

آمار اعتیاد شاغلان

برخی باور‌های نادرست در سال‌های اخیر باعث شده برنامه‌ریزی‌های مناسبی در حوزه پیشگیری از اعتیاد انجام نشود. بسیاری از برنامه‌ریزان در گذشته بر این باور بوده‌اند که اعتیاد به موادمخدر در سنین جوانی شروع می‌شود و افراد بیکار و مجرد را تهدید می‌کند، اما شاغلان و متاهلان در معرض این بلای خانمانسوز نیستند. بررسی‌های جدید حکایت از این دارد که این آسیب اجتماعی اقشار مختلف جامعه، ازجمله افراد شاغل و متاهل را نیز تهدید می‌کند؛ آسیبی که خود می‌تواند به آسیب‌های دیگر ازجمله طلاق منجر شود، یا ابعاد اقتصادی را با پایین‌آوردن راندمان کاری و بیکاری افراد تحت تاثیر قرار دهد. وزیرکشور گفت: ۵۵‌درصد معتادان شاغل هستند. اعتیاد به‌عنوان معضلی که از نظر بیش از ۹۰‌درصد خانواده‌های ایرانی اصلی‌ترین آسیب اجتماعی کشور است، به‌رغم تلاش‌هایی که در راستای کنترل و کاهش آن صورت گرفته، همچنان سالانه افراد زیادی را به دام می‌اندازد. عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: سیاست ما در حوزه پیشگیری و درمان موادمخدر، اجتماعی‌کردن موضوع مبارزه با موادمخدر است. او با تاکید بر اینکه مقام‌معظم‌رهبری موضوع اعتیاد و موادمخدر را آسیب نخست کشور می‌دانند، اظهار کرد: موضوع آسیب‌های اجتماعی باید به‌طور مستقل پیگیری شود. رحمانی‌فضلی با تاکید بر اینکه بسیاری از خانواده‌ها گرفتار اعتیاد هستند، تاکید کرد: اعتیاد حدومرز ندارد و بیکار، شاغل، پولدار، فقیر، دانشجو و کارگر نمی‌شناسد. به‌گزارش ایسنا، او مردمی‌کردن مبارزه با موادمخدر را ظرفیتی مهم برشمرد و خاطرنشان ‌کرد: سیاست ما در حوزه پیشگیری و درمان، اجتماعی‌کردن موضوع مبارزه با موادمخدر است و خود مردم باید در این حوزه مداخله کنند.

اعتیاد ۴/۴میلیون نیروی کار در ایران

بر اساس بررسی‌های مرکز آمار ایران درحال‌حاضر از جمعیت ۷۸‌میلیون و ۸۰۰‌هزارنفری ایران، ۲۲‌میلیون‌نفر شاغل هستند که به‌گفته محمدمهدی حیدریان، معاون امور اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۲۰‌درصد از نیروی کار کشور اعتیاد دارند. این درحالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌دلیل نبود آمار صحیح از تعداد معتادان، مسئولان نتوانسته‌اند برنامه‌ریزی مناسبی برای مبارزه با این معضل خانمان‌برانداز داشته باشند، به‌طوری که اکنون الگوی مصرف مواد در جامعه تغییرات جدی داشته است. در مهر۹۵، رئیس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: به‌صورت قطعی آمار معتادان قطعی کشور کمتر از ۵/۲‌میلیون‌نفر نیست و با درنظرگرفتن مصرف‌‌کنندگان تفننی‌ به چهار‌میلیون‌نفر می‌رسد. علی هاشمی افزود: تا زمانی که آمار درست نداشته باشیم، نمی‌توانیم برنامه‌ریزی‌های صحیح داشته باشیم. او بیان کرد: بیکاری و تجرد را نمی‌توان به‌عنوان عوامل اصلی گرایش به اعتیاد در نظر گرفت، اما از عوامل تاثیرگذار بر آن هستند؛ حدود ۱۵سال پیش طی تحقیقی متوجه شدیم که ۹۰‌درصد افرادی که تحصیلات عالی نداشته و زیر دیپلم بودند، به اعتیاد گرایش پیدا می‌کردند، اما طی دهه گذشته شاهد مصرف موادمخدر در میان افرادی با تحصیلات‌عالی هستیم. این مسئول درباره شیوع اعتیاد در جامعه کارگری افزود: طبق گزارش‌های ستاد مبارزه با موادمخدر، ۲۱‌درصد جامعه ۱۳‌میلیونی کارگری معتاد هستند. همچنین سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر می‌گوید: برخی کارفرمایان و پیمانکاران پروژه‌ای به اعتیاد به‌عنوان راهکاری برای افزایش کارآیی کارگران نگاه می‌کنند، درحالی که برخلاف این باور نادرست، هزینه اعتیاد کارگران برای کارفرمایان گران است، چنانچه این معضل باعث افزایش کم‌کاری و مرخصی‌های طولانی‌مدت کارگران و بالارفتن ریسک آسیب‌های حین کار می‌شود. پرویز افشار با تاکید بر اینکه گروه‌های هدف باید به پیمانکاران و کارفرمایانی که چنین نگاهی دارند، توجه داشته باشند، افزود: اگر تعهد ما به پیشگیری و اولویت برنامه‌ریزی‌ها باشد، می‌توانیم اثربخشی بهتری در این حوزه و کاهش آمار اعتیاد در جامعه کار و تولید داشته باشیم. او با بیان اینکه آمار فراگیری اعتیاد در جامعه کار و تولید در حدود ۲۰‌درصد است، ادامه داد: شیوع و گسترش این نوع اعتیاد جدی است و باید هر چه سریع‌تر پیش‌بینی و پیشگیری شود. به‌گزارش افکارنیوز، سعید صفاتیان، کارشناس اعتیاد، درباره علل گسترش اعتیاد در محیط‌‌های کارگری توضیح داد: افراد شاغل در محیط‌‌های کارگری از وضعیت اقتصادی مطلوبی برخوردار نبوده و این مساله می‌تواند عامل مهمی در گرایش به اعتیاد باشد. در کنار آن لذت‌جویی و پاسخ به حس کنجکاوی در بین کارگران جوان، استرس ناشی از کار، نبود امنیت شغلی، نداشتن پیشرفت شغلی و فشار کاری را می‌توان از سایر علل گرایش به اعتیاد در جامعه کارگری دانست.

آمار نامعلوم درباره میزان اعتیاد کارگران

نگاهی به‌گفته‌های کارشناسان و مسئولان حوزه اعتیاد در کشور نشان می‌دهد، قسمت عمده‌ای از نیروی کار کشور اکنون درگیر معضل اعتیاد هستند و با وجود مشکلات فراوان اقتصادی همچون دستمزدهای اندک و هزینه‌های بالای زندگی مجبورند، روزانه بخشی از درآمد خود و خانواده را صرف تهیه موادمخدر و استعمال آن کنند. در این میان علاوه بر ضررهای اقتصادی در آینده نه‌چندان دور این افراد کارایی خود را از دست داده و از سوی کارفرمایان اخراج می‌شوند و برای تامین مخارج خانواده و اعتیاد خود مجبورند دست به کارهای نامتعارف همچون مشاغل کاذب مانند دستفروشی، سرقت، خرید و فروش موادمخدر و… بزنند که در نهایت به میزان آمار جرم و جنایت در کشور افزوده می‌شود. هرچند بر اساس گفته‌های مسئولان هنوز نمی‌توان به آمار دقیقی درباره تعداد معتادان کشور رسید، زیرا برخی بر این باورند که ۵/۲ تا چهار‌میلیون نفر از جمعیت کشور معتاد دائمی و تفننی هستند. برخی از کارشناسان معتقدند ۲۰‌درصد از نیروی کار ۲۲‌میلیون نفری کشور معتادند که برابر با ۴/۴‌میلیون نفر است. در مقابل عده‌ای دیگر نیز از اعتیاد ۲۰‌درصدی کارگران کشور سخن می‌گویند که با احتساب جمعیت ۱۳میلیونی کارگران باید گفت ۶/۲‌میلیون نفر اعتیاد دارند! با توجه به وضعیت روبه‌فزونی اعتیاد در کشور مسئولان باید هر چه سریع‌تر درصدد شناسایی و گرفتن آمار دقیق تعداد معتادان برآیند. همچنین با ارائه راهکارهای مناسب و نظارت‌های موثر از سوی مسئولان امر می‌توانند از شدت بروز اعتیاد در کارگاه‌ها و دیگر امکان جلوگیری کرد.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا