زحمتکشان

انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی شهرستانهای تهران خواستار رسیدگی به وضعیت انجمن‌های تخصصی موازی شدند/عدم اجرای مصوبه کارگروه رفع موانع بیمه کارگران ساختمانی

جمعی از مسئولان انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی شهرستانهای شهریار و ملارد با ارسال نامه‌ای مشترک به «حاتم شاکرمی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران خواستار رسیدگی به وضعیت ماهیت انجمن‌های کارگری رشته‌های تخصصی برای فعالیت صنفی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از مسئولان انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی شهرستانهای شهریار و ملارد با ارسال نامه‌ای مشترک به مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران خواستار رسیدگی به وضعیت ماهیت انجمن‌های کارگری رشته‌های تخصصی برای فعالیت صنفی شدند.

در این نامه با اشاره به ماده ۱۳۱ قانون کار، که در آن ذکر شده است که کارگران مشمول قانون کار و کارفرمایان می‌توانند، مبادرت به تشکیل انجمن‌های صنفی نمایند، آمده است: انجمن‌های صنفی بنایان سفت کار و گچ کار، آرماتوربند، عایق کار و نقاش در شهرستان شهریار و جوشکار اسکلت ساز، گچ کار در ملارد در حالی فعالیت می‌کنند، که چندین انجمن دیگر در این شهر در حال فعالیت صنفی هستند.

نویسندگان این نامه از فعالیت صنفی موازی این انجمن‌ها، گلایه کرده‌اند. این در حالی است که معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اخیرا بخشنامه‌ای در رابطه با تخصصی‌تر شدن انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی صادر کرده است که به نظر می ‌سد با شرایط فعلی به مشکلات انجمن‌‌های صنفی کارگران ساختمانی بیفزاید.

در ادامه این نامه آمده است: در زاویه متقابل ادارات تامین اجتماعی شهرستان‌های شهریار و ملارد احراز اشتغال کارگران شاغل در رشته‌های تخصصی را برای مسانله بیمه اجتماعی بدون اهمیت بر مر قانون و قوانین فوق الذکر به انجمن‌های صنفی کارگری تخصصی اعلام نمی‌کنند.

در پایان این نامه از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران استان تهران خواسته شده با نامه‌نگاری با داریوش صالح پور، مدیرکل تامین اجتماعی شهرستان‌های استان تهران به مشکلات کارگران و انجمن‌های صنفی در رابطه با مشکلات بیمه‌ای پایان داده شود.

عدم اجرای مصوبه کارگروه رفع موانع بیمه کارگران ساختمانی

در همین باره اکبر شوکت (عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی و رئیس کانون کارگران ساختمانی کشور) به ایلنا گفت: براساس مصوبه کارگروه رفع موانع اجرایی، سامانه پالایش بیمه کارگران ساختمانی راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه این مصوبه توسط مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به مدیران کل ابلاغ شده و لازم الاجراست، گفت: با این حال برخی از مدیران از این مصوبه تبعیت نمی‌کنند و این موجب شده است که همانند گذشته پالایش بیمه کارگران ساختمانی، به صورت سنتی و با همان ایرادات گذشته انجام شود.

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی افزود: از همین رو انتقادها به جاست و باید به آنها رسیدگی کرد چراکه در مرحله اول ابتدا باید، استحقاق کارگران که در سامانه راه‌اندازی شده برای بیمه شدن ثبت نام کرده‌اند، احراز شود و در مرحله بعد بازرسان انجمن‌های صنفی نظر خود را اعلام کنند.

شوکت افزود: هدف از راه‌اندازی این سامانه این نبود که بازهم به روش‌های سنتی گذشته بازگردیم چراکه کارگران ساختمانی بسیاری هستند که در صف انتظار بیمه شدن قرار دارند و باید به این مطالبه قانونی آنها رسیدگی کرد.

رئیس کانون کارگران ساختمانی کشور در ادامه با اشاره به فعالیت‌های انجمن‌های صنفی تخصصی موازی در شهرستان‌های ملارد و شهریار گفت: در ملارد در هر خیابان یک انجمن صنفی ثبت شده است که هدف از راه‌اندازی نه کار صنفی بلکه کار اقتصادی است و باید به این روند خاتمه داده شود.

شوکت افزود: مگر هر انجمن صنفی در یک شهرستان کوچک چند عضو می‌تواند داشته باشد که تا این تعداد انجمن صنفی در آنها تشکیل شده است؟

شوکت البته تاکید دارد: این میراثی است که از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سابق به حاتم شاکرمی، مدیر تازه منصوب شده این اداره کل به ارث رسیده است: مدیرکل فعلی به خوبی از مشکلات مطلع است و به انتقادها پاسخگوست با این حال باید اذعان داشت که این مشکل از مدیرکل قبلی به وی به ارث رسیده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا