گوناگون

«اصفهانی‌ها» در اعتراض به خشک شدن «زاینده رود» تجمع کردند

گروهی از مردم اصفهان در اعتراض به تداوم خشک شدن رودخانه «زاینده رود» در مقابل پل خواجو تجمع کردند.

به گزارش «آمدنیوز»، در این تجمع، که در پی فراخوان در فضای مجازی به مناسبت ۱۸ مهر روز نکوداشت زاینده رود برگزار شد، حاضران خواستار «اختصاص حق آب به کشاورزان حاشیه زاینده رود» شده و از دولت خواستند وعده های خود در این مورد را عملی کند.
گفتنی است: برخی از تجمع کنندگان نیز به حفر چاه‌های غیرمجاز در اطراف زاینده رود اعتراض کردند.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در خصوص خشک شدن زاینده رود گفت: «جریان دائمی زاینده‌رود، رکن جریان کلانشهر اصفهان است و همه باید در راستای تحقق این موضوع تلاش جدی صورت دهند.»

«علیرضا نصر اصفهانی» با اشاره به اهمیت توجه به جریان زاینده‌رود به عنوان شاهرگ حیاتی نصف‌جهان اظهار داشت: «همه ما شهروند اصفهان هستیم و از کودکی، زاینده‌رود بخشی از وجود یکایک ما بوده است. مگر می‌‌شود از رودخانه‌ای که در غم و شادی همراه ما بوده، و حالا تماشای تصویر ناراحت کننده آن، غم و اندوه را به چهره تک تک ما می‌نشاند، به سادگی عبور کرد.»

به گفته عضو شورای شهر اصفهان: «اهمیت احیای زاینده‌رود و جریان دائمی آن برای همه اصفهانی‌ها و حتی برای عموم مردم ایران یک مطالبه بسیار جدی از دولت تدبیر و امید است و شورای اسلامی شهر اصفهان نیز به عنوان نماینده آنها تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا گام‌های جدی در حل این بحران بردارد.»

«نصر اصفهانی» معتقد است: « چیزی که برای همه ما اهمیت دارد توجه به این مسئله است و آیندگان به حتم ما را مورد قضاوت قرار خواهند داد که در مورد زاینده‌رود چه کرده‌ایم.»
به باور نائب رئیس شورای شهر اصفهان: «موضوع مدیریت و احیای زاینده‌رود در اختیار مدیریت شهری اصفهان نیست و دستگاه‌های مرتبط باید این مسئله را با جدیت دنبال کنند. نکته مهم، تلاش جدی و پیگیری مطالبه مردمی است که وقتی زاینده‌رود را می‌بینند سری به نشانه تأسف تکان می‌دهند.»

لازم به یادآوری است: زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی دهنده‌زندگی، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می‌ریزد.
زاینده‌رود یکی از بزرگترین رودخانه‌های ایران است که در مرکز کشور، یعنی استان اصفهان، از مغرب به مشرق جریان دارد. این رودخانه مصّفا، رگ حیاتی و عامل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی اصفهان محسوب می‌شود. سرچشمه این رودخانه، دامنه‌های زردکوه بختیاری است که در حد فاصل بین اصفهان و لرستان قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا