دیدگاه‌ها

آمریکا، جنگ سوریه را به روسیه باخت

در آگوست سال ۲۰۱۷ وقتی آمریکا و متحدانش با هدف حمله به داعش در مناطق شرقی دیرالزور مستقر شدند، میدان جنگ سوریه با امروز تفاوت عمده‎ای داشت.

آن زمان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، شورشیان را برای سرنگونی بشار اسد مسلح کرد، اما به‌تدریج دوستان و دشمنان آمریکا در این جنگ تغییر کردند و در نهایت روسیه، رقیب آمریکا در سوریه، پیروزی‌های بزرگی به دست آورد. بعضی کارشناسان معتقدند استفاده از ریشه‌های قبیله‎ای در شرق سوریه، ممکن است به ایالات متحده فرصت دهد سهم بیشتری را در سوریه از آن خود کند، اما انجام این کار ممکن است نیاز به تغییر رویکرد آمریکا نسبت به رویه شش سال گذشته داشته باشد.
نیکلاس هِراس، تحلیلگر مسائل امنیتی، می‌گوید استان دیرالزور بزرگ‌ترین چالش برای ائتلاف و نیروهای دموکراتیک است. منطقه دیرالزور پیش از آغاز درگیری‌ها، از استان‌های بسیار ضعیف سوریه بود. عقب‎ماندگی شهروندان این منطقه در مقایسه با مردم دمشق و حلب و همچنین خشک‌سالی، وضعیت بدی را در این منطقه ایجاد کرده بود. داعش در اواسط سال ۲۰۱۴ کنترل شمار زیادی از حوزه‎های نفت و گاز طبیعی در دیرالزور را به دست گرفت. این شهر از آن زمان تا همین اواخر در محاصره کامل داعش قرار داشت و حتی بسیاری از اعضای النصره به آنها پیوستند.
نیکولاس هِراس، در توصیف این منطقه می‌گوید: «درواقع این منطقه فرصتی را در اختیار آمریکا قرار می‌دهد که آمریکا و کُردها در آن مستقر شوند». او ادامه می‌دهد: «بهترین شانس ایالات متحده برای محدودکردن اسد، ایجاد ائتلافی قدرتمند و تحت کنترل با متشکل‌کردن نیروهای دموکراتیک سوریه در مناطق شمالی است»، اما این استراتژی با موانعی روبه‌روست. در گزارش تأکید شده از علت‌هایی که آمریکا نمی‌تواند روی قبایل اهل تسنن دیرالزور حساب باز کند، پایبندی آنها به ناسیونالیسم عربی است و ممکن است با این پیش‌فرض که در نهایت آمریکا از منطقه می‎رود و دولت عربی سوریه و بشار اسد راهشان را ادامه می‌دهند، نتوانند شریک خوبی برای آمریکا باشند.
هم‌زمان منابع خبری به نقل از سخنگوی عملیات «خشم فرات» و سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند که خبر آزادی شهر رقه از سوی این نیروها به‌زودی اعلام خواهد شد و تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر از نیروهای داعش در این شهر باقی مانده‌اند. در جنوب سوریه نیز جیش‌الاسلام، از گروه‌های مخالف اسد، برای آتش‌بس در جنوب دمشق به توافق رسیدند. این نشانه‌ها حاکی از آن است که قلمروهای تحت اشغال داعش در حال کاهش هستند و درمقابل مخالفان مسلح بشار اسد در جبهه دموکرات‌ها به دنبال تثبیت سیاسی قلمروهایی هستند که به دستشان افتاده و در قالب گفت‌وگوها با دولت بشار اسد با میانجیگری‌ کشورهای دیگر مثل مصر و ترکیه توافق‌نامه‌های صلح را امضا می‌کنند و سرزمین‌های بیشتری تحت آتش‌بس قرار می‌گیرند.
ویل الحسینی، تحلیلگر امور نظامی سوریه، می‌گوید که هم ایالات متحده و هم روسیه برای کنترل حوزه‌های نفت و گاز در تلاش هستند؛ هرچند معتقد است اگر نیروهای کُرد که از سوی آمریکا حمایت می‎شوند موفق شوند در این مناطق استراتژیک پیشروی کنند باز هم باید مناطق را تحویل بشار اسد بدهند.
الحسینی می‌گوید پس از رفراندوم استقلال کردستان که از سوی کشورهای منطقه و همین‌طور آمریکا محکوم شد، کُردها از پیشروی‌ خود کاسته‌اند.
از طرفی ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، ماه گذشته گفت که دمشق ممکن است مایل به مذاکره برای سپردن اداره بعضی مناطق به کُردها در شمال پس از شکست داعش باشد؛ درواقع این به معنای نزدیک‌شدن کُردها به اسد و حمایت دولت او از خودمختاری بیشتر کردها در منطقه خواهد بود.
هادی آذری- منبع: نیوزویک

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا