گوناگون

حمله مهیب انتحاری در پایتخت سومالی با بیش از ۵۰ کشته

غیرنظامیان سومالی گرچه همواره قربانی ترور و مناقشه‌های خونین بوده‌اند، اما حمله اخیر ابعاد به مراتب وسیع‌تر داشته است. در حمله انتحاری در موگادیشو بیش از ۵۰ نفر کشته شده‌اند. دولت اسلام‌گرایان الشباب را مسئول می‌داند.

روز شنبه (۱۴ اکتبر/ ۲۲ مهر) در شدیدترین سوءقصد انتحاری ماه‌های اخیر در سومالی بیش از ۵۰ نفر جان خود را از دست دادند. به گفته پلیس این کشور، در جریان انفجار یک کامیون حاوی مواد منفجره در مرکز شهر موگادیشو، پایتخت سومالی، حدود ۸۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

افزون بر غیرنظامیان که بخش اصلی قربانیان را تشکیل می‌دهند، شماری سرباز هم جان خود را از دست داده‌اند. به گفته پلیس، شمار کشته‌شدگان ممکن است افزایش یابد. شاهدان عینی خرابی‌های ناشی از انفجار را با زمین‌لرزه مقایسه کرده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته، اما وزیر اطلاعات سومالی، گروه تروریستی الشباب را عامل سوءقصد دانسته است.

به گفته شاهدان عینی، راننده یک کامیون با سرعت زیاد، پس از سبقت گرفتن یا از مسیر خارج کردنِ خودروها و موتورسیکلت‌های یک خیابان، خود را با وجود شلیک نیروهای پلیس، به یکی از پرازدحام‌ترین تقاطع‌های موگادیشو رسانده و در آنجا کامیون را منفجر کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آلمان که در نزدیکی محل حضور داشته، ساختمان‌های اطراف محل انفجار به شدت آسیب دیده‌اند. شدت انفجار چنان بوده که برخی از این ساختمان‌ها کاملا فروریخته‌اند. حتی درها و پنجره‌های خانه‌های تا حدود صد متری محل انفجار نیز به‌شدت آسیب دیده‌اند.

شهردار موگادیشو از رانندگان بولدوزرها خواسته است تا به خارج کردن قربانیان از زیر آوار کمک کنند.

هدف حمله هنوز روشن نیست. در محل انفجار تعداد زیادی هتل، مغازه، رستوران و ساختمان دولتی وجود دارد. به گفته شاهدان عینی، احتمالا هتلی که بیشتر محل اقامت کارمندان دولت، خبرنگاران و بومی‌های بازگشته از خارج کشور است، هدف این سوءقصد بوده است.

وزیر اطلاعات سومالی ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، مسئولیت آن را متوجه شبه‌نظامیان الشباب کرده است.

سومالی همواره هدف حملات تروریستی الشباب بوده است. هدف این گروه سنی‌مذهبِ مرتبط با شبکه تروریستی القاعده، ایجاد حکومتی با قوانین شریعت اسلامی در سومالی است.

یک واحد نظامی ۲۲ هزار نفره‌ی وابسته به اتحادیه آفریقا از نیروهای نظامی سومالی در مبارزه با گروه الشباب حمایت می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا