بین‌المللی

نبرد کرکوک؛جرقه‌هایی در حال تبدیل به آتش جنگ

وب‌سایت موکریان دقایقی پیش خبر داد که نیروهای حشدالشعبی و ارتش عراق به ورودی شهر کرکوک رسیدند. درگیری میان نیروهای دولتی عراق و پیشمرگ‌های کرد از بامداد امروز (دوشنبه) شدت گرفت. ۲۳ مهرماه ارتش عراق در مرز کرکوک به «پیشمر‌گه‌های اقلیم کردستان» اطلاع داده است که باید تا ساعت ۱۲ شب عقب‌نشینی کنند و از صبح امروز گزارش‌ها حاکی از تبادل آتش توپخانه بین نیروهای دو طرف در جنوب کرکوک است…
تلویزیون دولتی عراق گزارش داد نیروهای نظامی عراقی ساعتی بعد از آغاز عملیات علیه پیشمرگه‌های کرد کنترل بخش‌های وسیعی از کرکوک را به دست گرفتند. خبرگزاری ایرنا این خبر را تایید کرده و نوشته است: نیروهای مشترک عراق کنترل بخش بزرگی از کرکوک در شمال این کشور را بدست گرفتند. بنابر این گزارش خبر می رسد درگیری هایی در اطراف شهر تازه در جنوب کرکوک رخ داده است که از جزئیات این تحولات اطلاعی در دست نیست.
ایرنا نوشته است: آخرین اطلاعات دریافتی حاکی از بدست گرفتن کنترل فرودگاه، تعدادی از چاههای نفتی، پایگاه های نظامی کیوان و خالد بوسیله نیروی مشترک عراق است.

حکومت اقلیم کردستان عراق این خبرها را تکذیب کرده است. تلویزیون روداو خبر پیش روی عراقی ها را تکذیب کرده اما گفته است: تبادل آتش سنگینی انجام گرفته است. بنابر گزارش این تلویزیون، ارتش عراق به همراه بسیجیان عراقی عملیات بزرگی را نیمه‌شب آغاز کرده‌اند. خط اول درگیری‌ها در جنوب کرکوک است. بین بسیجیان عراقی و پیشمرگه‌ها آتش سنگینی رد و بدل شدخ است. بنابر این گزارش، اربیل نیروهای تازه‌ای به کرکوک اعزام کرده است. ساکنان کرکوک هم مسلح شده‌اند و جاده کرکوک را مسدود کرده‌اند.

به گزارش زمانه، تلویزیون دولتی عراق بامداد دوشنبه ۱۶ اکتبر اعلام کرد که نیروهای نظامی عراقی به همراه بسیجیان عراقی موسوم به حشد شعبی موفق شدند به اهدافشان در کرکوک دسترسی پیدا کنند.
نیروهای نظامی عراقی بعد از پایان ضرب‌الاجل تعیین شده برای پیشمرگه‌های کرد، نیمه‌شب دوشنبه ۱۶ اکتبر عملیات وسیعی را برای به دست گرفتن کنترل پایگاه‌های نظامی استراتژیک اقلیم کردستان و چاه‌های نفت اطراف کرکوک آغاز کردند.
سرهنگ دوم صلاح الکنانی از لشکر نهم زرهی ارتش عراق به خبرگزاری رویترز گفته است اولین هدف این عملیات، کنترل پایگاه هوایی K-۱ در جنوب غرب کرکوک بود.
شورای امنیتی اقلیم کردستان عراق گزارش داده است که بسیجیان عراقی موسوم به حشد شعبی از شهر خرماتو در جنوب کرکوک برای تصرف میدان‌های نفتی حرکت کرده‌ بودند.
شورای اقلیم کردستان عراق شامگاه ۱۶ اکتبر با صدور پیامی در توئیتر اعلام کرده که هدف بسیجیان این است که کنترل میدان‌های نفت کرکوک را به دست بگیرند و وارد شهر شوند.
تا یک ساعت بعد از آغاز عملیات هنوز گزارشی مبنی بر تیراندازی و آغاز درگیری بین نیروهای نظامی عراقی و پیشمرگه‌های کرد منتشر نشده بود. خبرگزاری رویترز می‌گوید نیروهای نظامی عراقی بدون درگیری پایگاه هوایی K-۱ و میدان‌های نفتی کرکوک را تصرف کردند. اما ساعتی بعد برخی خبرگزاری‌های از جمله خبرگزاری فرانسه از تبادل آتش توپخانه بین پیشمرگه‌های کرد و نیروی نظامی عراق خبر داده بودند.
تلویزیون روداو صبح دوشنبه ۱۶ اکتبر (ساعت ۸.۳۰ به وقت محلی) گزارش داده است که بسیجیان عراقی موسوم به حشد شعبی با پیشمرگه‌های کرد در تازه‌خورماتو با تبادل آتش سنگین توپخانه درگیر شده‌اند. به گزارش روداو گروهی از پیشمرگه‌های کرد عقب‌نشینی کردند. اربیل نیروهای تازه‌ای را به دره الوعد – خط مقدم این درگیری‌ها – اعزام کرده است. خبرگزاری روداو گفته است حشد شعبی در حال پیشروی است.
خبرگزاری‌های اقلیم کردستان گزارش داده‌اند که به دستور استاندار کرکوک تقریباً تمامی خانوارهای کرد ساکن کرکوک که بیش از ۶۰ درصد جمعیت این شهر را تشکیل می‌دهند، مسلح شده‌‌اند تا در برابر هرگونه حمله‌ای به شهر آماده باشند.
ساعت ۹.۳۰ صبح دوشنبه ۱۶ اکتبر گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه غیرنظامیان کرکوک مسلح شده‌اند و جاده کرکوک را مسدود کرده‌اند.
تلویزیون دولتی عراق گزارش داده که حیدر عبادی، نخست‌وزیر این کشور به نیروهای نظامی این کشور دستور داده با همکاری مردم و پیشمرگه‌های کرد «امنیت در کرکوک» را برقرار کنند.
در بیانیه‌ای که فرماندهی ارتش عراق ۹ صبح ۱۶ اکتبر منتشر کرده گفته شده که نیروهای عراقی کنترل چندین پل و راه‌های مواصلاتی بین تکریت و کرکوک را به دست گرفته‌اند، محلات صنعتی کرکوک و همچنین نیروگاه گاز کرکوک را نیز تصرف کرده‌اند. اقلیم کردستان عراق این گزارش‌ها را تأیید نکرده است.
وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از «همه طرف‌ها» خواسته‌ است بر مبارزه با داعش متمرکز باشند. پنتاگون همچنان از «عراق یکپارچه» حمایت کرده و خواهان گفت‌وگوی دولت مرکزی عراق با دولت اقلیم کردستان شده است.
دولت حیدر عبادی نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان را به رسمیت نمی‌شناسد و هرگونه مذاکره را به ابطال آن منوط کرده است.
شوان شامرانی، یکی از فرماندهان پیشمرگه‌های کرد روز گذشته به شبکه خبری «روداو» گفته بود «دولت عراق و حشد شعبی تنها کسانی نیستند که به ما حمله می‌کنند. بر اساس اطلاعات ۱۰۰ درصد تأییدشده ما، ارتش ایران و سپاه پاسداران ایران نیز در میان آنها هستند.»
سعد حدیثی، سخنگوی دولت عراق شامگاه گذشته اعلام کرده بود که قاسم سلیمانی برای ارائه خدمات مستشاری به حشد شعبی به کردستان عراق رفته و بر این عملیات هم نظارت دارد.

آخرین گزارش ها از ایرنا
فرماندهی عملیات مشترک نظامی عراق در بیانیه ای اعلام کرد که عملیات پیشروی نیروهای عراق به سمت اهداف پیش بینی شده همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، این فرماندهی امروز دوشنبه با انتشار بیانیه ای با اشاره به مناطق آزاد شده ظرف ساعات گذشته اعلام کرد که عملیات پیشروی نیروهای عراق به سمت اهداف پیش بینی شده همچنان ادامه دارد.
طبق این بیانیه، نیروهای عراق از دو محور جنوب غربی و جنوب کرکوک پیشروهای خود را آغاز کرده اند.
مسیر جاده منتهی به پل خالد، مسیر بخش الریاض به الخالد، راه مریم بیک و ایست بازرسی بخش الرشاد به منطقه مریم بیک تا میدان تکریت، محله الصناعی، ترکلان، بخش یایجی (نزدیک به چاه های نفت بای حسن) به علاوه تاسیسات گاز شمال و نیروگاه تولید برق کرکوک و پالایشگاه نزدیک به آن، طی پیشروی های دیشب نیروهای عراق آزاد شده اند.
از طرفی ستاد تبلیغات جنگ فرماندهی مشترک نیز در بیانیه ای جداگانه اعلام کرد که نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم پایگاه نظامی ‘کی وان’ را در شمال کرکوک تحت کنترل درآورده اند.
پایگاه نظامی کی وان در نزدیکی چاه های نفت ‘بابا گرگر’ یکی از مهمترین و قدیمی ترین چاه های نفت کرکوک واقع شده است.
همچنین فرماندهی مشترک نظامی عراق از تمامی کارکنان دولتی به ویژه کارکنان و نیروهای دستگاه های امنیتی از جمله پلیس محلی کرکوک خواسته است که به سر کار خود برگشته و فعالیت عادی خود را از سر گیرند.
در همین راستا، منابع محلی گفته اند که نیروهای عراق کنترل کامل شهر طوزخورماتو از توابع استان صلاح الدین در ۷۰ کیلومتری جنوب کرکوک را به دست گرفتند.
همچنین خبر می رسد که جاده مواصلاتی بغداد – کرکوک از بامداد امروز دوشنبه بسته شده است.
همسو با تحولات جاری در کرکوک و حومه آن، ستاد ارتش ترکیه با انتشار بیانیه ای از بمباران مخفیگاه ها و مقرهای عناصر مسلح حزب کارگران کرد ترکیه در منطقه ‘زاب’ در شمال عراق خبر داد.
نیروهای مسلح عراق از اولین ساعات بامداد امروز عملیات پیشروی خود را برای بازپس گیری کنترل شهر کرکوک و چاه های نفت آن را آغاز کردند که گزارش ها حاکیست تاکنون بخش های زیادی از مناطق آزاد شده اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا