اخبار

ارتش عراق کنترل کرکوک را به دست گرفت

رسانه‌های نزدیک به دولت مرکزی عراق گزارش داده‌اند که شرکت نفت شمال دوشنبه ۱۶ اکتبر به کنترل نیروهای عراقی درآمده است. این شرکت بزرگترین شرکت نفت در استان کرکوک است. در این راستا گزارش‌ها از کرکوک حاکی است نیروهای دولتی عراق وارد مرکز شهر شده‌اند و ساختمان فرمانداری و دیگر ساختمان‌های دولتی را در اختیار گرفته‌اند .نیروهای نظامی عراق ادعا می‌کنند که پیشمرگه‌های کرد بدون هیچگونه مقاومتی ساختمان استانداری کرکوک را ترک کرده‌اند.نیروهای نظامی عراق ادعا می‌کنند که پیشمرگه‌های کرد بدون هیچگونه مقاومتی ساختمان استانداری کرکوک را ترک کرده‌اند….

الجزیره گزارش داده که یک کاروان یگان ضد ترور ارتش عراق متشکل از چندین هاموی ساختمان پلیس کرکوک در نزدیکی استانداری این شهر را نیز تصرف کرده است.
نیروهای دولت مرکزی عراق می‌گویند که در عملیات کرکوک، فرودگاه، مهم‌ترین پایگاه نظامی و میادین نفتی در غرب و شمال غرب این شهر را به کنترل خود درآورده‌اند.
منابع خبری اقلیم کردستان می‌گویند که نیروهای دولتی در تلاشند راه‌های کرکوک به شهرهای اربیل و سلیمانیه را قطع کنند.
در این حال سخنگوی نیروی پیشمرگه اقلیم کردستان گفته که پیشمرگ‌های کرد در مقابل ورود نیروهای عراقی به دو میدان نفتی در غرب کرکوک مقاومت کرده‌اند.
منابع پزشکی منطقه به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که ۱۰ نفر در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند.
گفته تلویزیون دولتی، عراق نیروهای ویژه ضد تروریسم ارتش که آموزش‌دیده‌ آمریکایی‌ها بودند، پایگاه نظامی کی ۱ را در شمال غرب کرکوک تصرف کرده‌اند.
پیشتر ستاد مشترک فرماندهی عراق گفته بود که نیروهای دولتی در حال پیشروی در این عملیات هستند و بخشی از جاده‌ها و تأسیسات اصلی و زیربنایی شهر از جمله شرکت گاز را به کنترل خود در آورده‌اند.
شبکه تلویزیونی روداوو نزدیک به دولت خودگردان اقلیم کردستان هم خبر داد که نیروهای کرد از بخش‌های جنوبی و شرقی شهر کرکوک عقب‌نشینی کرده‌اند.
این شبکه صبح امروز گزارش داد که شهروندان مسلح و غیر مسلح کرکوک جاده‌های اصلی منتهی به این شهر را مسدود کرده‌اند تا مانع از عقب‌نشینی خودروهای نظامی پیشمرگ‌ها به داخل شهر شوند.
دولت عراق می‌گوید که عملیات کرکوک را با هدف «بازگرداندن امنیت»‌ به این شهر مورد مناقشه آغاز کرده است.
هدف از این عملیات که با همراهی گروه‌های شبه‌نظامی از جمله نیروهای عمدتا شیعه «حشد شعبی» (بسیج مردمی) انجام می‌شود، در اختیار گرفتن کنترل کامل این شهر نفت‌خیز اعلام شده است.
همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داده است که یک گروه ویژه نیروهای عراقی توانسته است ساختمان‌های دولتی در مرکز شهر کرکوک را بدون درگیری تصرف کند و حیدر العبادی دستور داده که پرچم عراق برفراز این ساختمان‌ها بر افراشته شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا