اجتماعی

جدایی۳۰‌درصد از زوج‌ها در سال نخست زندگی

یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی کنونی کشور طلاق بوده که در پی غفلت مسئولان بخش‌های مختلف آموزشی برای لحاظ کردن واحدهای درسی به منظور ارتقای جایگاه خانواده در سطوح مختلف تحصیلی از مدرسه تا دانشگاه ایجاد شده است…

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر ضرورت ایجاد واحد درسی نحوه همسرداری در مدارس به منظور تحکیم خانواده‌ها تاکید کرد و گفت: ۳۰‌درصد از زوج‌ها در سال نخست زندگی طلاق می‌گیرند. این روزها پدیده طلاق نسبت به ازدواج پیشی گرفته است. تیر امسال سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد بیش از ۶۶۰‌هزار واقعه ازدواج در سال ۹۵ ثبت الکترونیک شده است که در مقایسه با سال پیش از آن دو‌درصد کاهش داشته و همچنین بیش از ۱۷۴‌هزار واقعه طلاق ثبت‌شده که نسبت به سال ۹۴، شش‌درصد افزایش داشته است. همچنین مرداد امسال آمارهای اداره ثبت‌احوال استان تهران درباره ازدواج و طلاق تهرانی‌ها نشان می‌دهد که میزان ازدواج و طلاق در سال گذشته افزایش پیدا کرده و بر اساس این آمارها پنج‌درصد از طلاق‌ها پس از ۲۹ سال زندگی و ۴۰‌درصد در پنج سال ابتدایی زندگی صورت می‌گیرد. سال گذشته، ۹۷‌هزار و ۵۹۱ مورد ازدواج در استان تهران ثبت‌شده است. این در حالی است که در سال ۹۴ آمار ازدواج‌های ثبت ‌شده برابر با ۸۶‌هزار و ۳۸۹ مورد بود. مقایسه این دو آمار، نشان می‌دهد که در سال ۹۵ آمار ازدواج با رشد ۴/۱۱‌درصدی همراه بوده است. بیشترین ازدواج‌ها در شهرستان تهران ثبت شده که ۶۲‌هزار و ۳۳۸ مورد را شامل می‌شود. شهرستان‌های ری و شهریار نیز به ترتیب با ۶۶۷۸ و ۵۹۱۶ مورد ثبت ازدواج در رده‌های بعدی قرار دارند. آمارها، همچنین از افزایش میزان ناخالص ازدواج حکایت دارد و بر این اساس ناخالص ازدواج در استان تهران در سال ۹۵ برابر ۳/۷ در‌هزار بوده است.

روز گذشته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر ضرورت ایجاد واحد درسی نحوه همسرداری در مدارس به منظور تحکیم خانواده‌ها تاکید کرد و گفت:۳۰‌درصد از زوج‌ها در سال نخست زندگی طلاق می‌گیرند. احمد بیگدلی، پیشنهاد طرح آموزش‌های اجباری پیش از ازدواج در دانشگاه‌ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی کنونی کشور طلاق بوده که در پی غفلت مسئولان بخش‌های مختلف آموزشی برای لحاظ کردن واحدهای درسی به منظور ارتقای جایگاه خانواده در سطوح مختلف تحصیلی از مدرسه تا دانشگاه ایجاد شده است. نماینده مردم خدابنده در مجلس ادامه داد: ما باید در مورد ازدواج روشنگری کرده و مسائل مربوط به آن را به‌طور تخصصی به جوانانمان آموزش دهیم، به‌گونه‌ای که تاثیرگذاری مثبتی داشته باشد و این در حالی است که جوانمان را در سنین دبیرستان و دانشگاه رها می‌کنیم، بعد که به معضلات اجتماعی گرفتار شدند برای آموزش آنها اقدام می‌کنیم. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: هم‌اکنون بخش اعظم ساعت‌های آموزشی در مدارس به تدریس دروسی همچون تاریخ، جغرافیا، ریاضی و…اختصاص می‌یابد، اما واحد درسی برای نحوه تشکیل خانواده، تعامل صحیح بین زوج‌ها، سازگارشدن با مشکلات و شیوه صحیح همسرداری درنظر گرفته نشده است.
او یادآور شد: ما باید محافظه‌کاری در امر آموزش را کنار بگذاریم، ضمن اینکه به جوانانمان اعتماد کرده و اطلاعات لازم برای داشتن ازدواج موفق را در سنین پایین‌تر که تاثیرپذیری بیشتری دارند، در اختیار آنها قرار دهیم. بیگدلی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بالای ۵۰‌درصد جوانان کشور با نحوه انتخاب همسر آشنایی ندارند و اغلب برای تشکیل خانواده تنها بر پایه احساس و توجه به ملاک‌های ظاهری تصمیم می‌گیرند و در نهایت آمارهایی در مورد اینکه ۳۰‌درصد زوج‌های جوان در همان سال اول زندگی مشترک متارکه می‌کنند، رقم می‌خورد. او عدم آسیب‌شناسی طلاق را مهم‌ترین علل گسترش این معضل اجتماعی در کشور دانست و تاکید کرد: آنچه مسلم است هیچ ‌خانواده ایرانی با هر نوع تفکری که داشته باشد به دنبال این نیستند که زندگی مشترک کوتاه‌مدتی را تجربه کنند، چراکه در فرهنگ ایرانی تشکیل و تحکیم خانواده از اهمیت بسزایی برخوردار است. به گزارش مهر، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با تدابیری که در قانون برای کاهش معضل طلاق اندیشیده شده است، افزود: قانونگذار نمی‌‎تواند دخالتی در چارچوب خانواده‌ها و نوع تصمیماتشان داشته باشد، اما مسئولان فرهنگی می‌توانند در کاهش این معضل اجتماعی اثرگذار باشند، چراکه مهم‌ترین علل افزایش آمار طلاق‌های کنونی، به ورود فرهنگ غربی به کشور برمی‌گردد که در پی آن فرهنگ ایرانی کمرنگ شده است. بنابراین در این بخش تنها آموزش و اطلاع‌رسانی می‌تواند موثر واقع شود.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا