گوناگون

«رقه» در دستان کردهای سوری

عملیات ارتش سوریه برای پاک‌سازی دیرالزور از داعش آغاز شد

با تسلط نیروهای مورد حمایت آمریکا بر ورزشگاه و بیمارستان «رقه»، پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش، به‌طورکامل پس از سه سال آزاد شد؛ این پیروزی در حالی رقم خورد که ارتش سوریه در یک قدمی آزادی کامل شهر دیرالزور قرار دارد؛ با آزادی این شهر از دستان داعش، کار این گروه تروریستی در سوریه به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «نیروهای دموکراتیک سوریه» می‌گویند پرچم خود را بر فراز ورزشگاهی که مهم‌ترین مقر داعش در رقه محسوب می‌شود به اهتزاز درآورده‌اند؛ بعد از اهتزاز این پرچم درگیری‌ها خاتمه یافته و فقط پاک‌سازی این منطقه از مواد منفجره باقی مانده است.
کار آزادی پایتخت خودخوانده داعش زمانی به پایان رسید که نیروهای دموکراتیک سوریه، میدان «النعیم» که ساکنان شهر نام میدان «الجحیم» (جهنم) را روی آن گذاشته بودند به‌طورکامل آزاد کردند. نبرد برای آزادی این میدان از روز یکشنبه بین شبه‌نظامیان داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه که از سوی آمریکا حمایت می‌شوند‌، آغاز شده بود.
دیده‌بان حقوق‌ بشر سوریه می‌گوید تروریست‌های داعش از اطراف این میدان عقب‌نشینی کردند اما نیروهای کرد سوری نتوانستند به‌دلیل بمب و مین‌های کارگذاشته‌شده کنترل آن را در دست بگیرند. به گفته شاهدان عینی کمتر از ٣٠٠ داعشی در این شهر وجود دارند و شهر به‌طور کامل آزاد شده است. درهمین‌حال، رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف ضدداعش، اعلام کرد حملات هوایی علیه مناطق تحت سیطره داعش در شهر رقه همچنان ادامه دارد و با پیشروی نیروهای دموکراتیک سوریه افزایش خواهد یافت. دیلون گفت: در ۲۴ ساعت گذشته حملاتی را انجام دادیم اما پیش‌بینی می‌کنم با پیشروی نیروهای دموکراتیک سوریه حملات فشرده‌تر شود. نیروهای دموکراتیک سوریه، ترکیبی از نیروهای عرب و کرد هستند اما ستون اصلی قدرت نظامی آنها را نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» تشکیل می‌دهند. کردها در سوریه جامعه‌ای با جمعیت حدود ۲.۲ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند که تا زمان شورش علیه نظام سوریه در ۲۰۱۱ به حاشیه رانده شده بودند. ارتش سوریه سال ۲۰۱۲ از اراضی کردنشین خارج شد و کردها آنچه را کانتون‌های کردنشین می‌دانند، از شمال شرق سوریه تا شمال غرب این کشور در موازات جنوب مرزهای ترکیه تشکیل دادند. سال ۲۰۱۴ کردها مورد تهاجم داعشی‌هایی قرار گرفتند که تقریبا شهر کردنشین کوبانی را به تصرف خود درآورده بودند اما پس از جنگی طولانی و دشوار این شهر به کنترل کردهای سوری درآمد. اکنون بزرگ‌ترین تهدید علیه کردهای سوریه از جانب ترکیه است که «شبه‌‌کشور کردی» در امتداد مرزهای جنوبی‌اش را یک تهدید دائم می‌داند. اما تا زمانی که آمریکا و روسیه عمیقا در این منطقه حضور دارند ترکیه کار چندانی از دستش بر نمی‌آید مگر اینکه این شرایط از میان برود یا چتر حمایت آمریکا برداشته شود.
دیرالزور یک گام تا آزادی
همچنین نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مقاومت با ورود به خیابان «بور سعید»، محله «الرصافه» و محله «العمال» عملیات پاک‌سازی محله‌های شهر دیرالزور از تروریست‌های داعش را شروع کرده‌اند. پیش‌تر نیز منابع آگاه گزارش داده بودند روز دوشنبه ارتش سوریه موفق شده بود کنترل اکثر مناطق شهر دیرالزور را به دست بگیرد و در آستانه اعلام آزادی کامل این شهر است. منابع محلی اعلام کردند نیروهای ارتش سوریه کنترل کامل کرانه رود فرات را که امتداد آن ۴۰ کیلومتر است و میان شهرهای دیرالزور و المیادین واقع شده در دست دارد و در حال پاک‌سازی پناهگاه‌های تروریست‌های داعش در محله‌های جنوبی، شرقی و شمالی شهر دیرالزور است.
شطرنج سیاسی و نظامی سوریه بسیار پیچیده شده است و بازیکنان بسیاری دارد و به‌ویژه پس از خروج داعش از رقه و دیرالزور پرسش‌های مختلفی مطرح می‌شود؛ شکست در رقه برای داعش سنگین‌ترین شکستش تا به امروز بوده است. ازدست‌دادن این شهر برای این گروه تروریستی مشکلات عدیده‌ای را ایجاد می‌کند چراکه اکنون نه دیگر در عراق و در نه در سوریه پناهگاه شهری ندارد؛ هرچند با خروج تروریست‌های داعش از عراق و سوریه، این آینده کردهاست که به مسئله اصلی تبدیل شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا