گوناگون

خامنه ای:جمهوری اسلامی حرکت خود را تابع حرکت حریف کرده است

خامنه‌ای سرانجام دربرابر سخنرانی اخیر دونالد ترامپ درباره سیاست واشنگتن در قبال ایران واکنش نشان داد. واکنش او توضیح سیاست واکنشی جمهوری اسلامی در مورد مسئله برجام است…

رهبر جمهوری اسلامی ایران، در نخستین سخنرانی خود پس از موضع‌گیری رئیس‌جمهور آمریکا در مورد توافق اتمی با ایران گفت: «تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم.»

رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه (۲۶ مهر/ ۱۸ اکتبر) در دیدار جمعی از دانشجویان نخبه، نفرات برگزیده المپیادهای علمی، رتبه‌های برتر کنکور و اعضای بنیاد ملی نخبگان گفت: «دولت‌های اروپایی بر برجام تأکید دارند اما این کافی نیست. اولاً اروپا باید در مقابل اقدامات عملی آنها بایستد؛ ثانیاً از ورود به مسائل دفاعی ما باید پرهیز کند؛ اینکه همان حرف را بزنند که چرا ایران در منطقه حضور دارد، یا چرا ایران موشک دارد؛ ما این از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم.»
«کاستی‌های» برجام
آزمایش‌های چندین موشک بالستیک که توان حمل کلاهک هسته‌ای را دارند یکی از مهمترین مسائل مورد مناقشه میان ایران و جامعه جهانی است. رئیس‌جمهور آمریکا ایران را به تنش‌‌افروزی در منطقه متهم می‌کند و هدف از برنامه موشکی ایران را حمل کلاهک‌های هسته‌ای می‌داند.
از نظر دونالد ترامپ توافق اتمی کشورهای گروه ۵+۱ با ایران به اندازه کافی بازدارنده نیست و ایران می‌تواند پس از پایان مهلت توقف برنامه اتمی خود، به سرعت به بمب اتمی دست پیدا کند. اروپا تأکید دارد که برجام باید حفظ شود و باید با مذاکره توافق‌های جانبی دیگری که رفع‌کننده‌ی نگرانی جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی ایران باشد به آن اضافه شود. در مقابل ایران برنامه موشکی خود را برنامه‌ای دفاعی می‌داند و حاضر به گفتگو در مورد آن نیست.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا