زنان

بیماری‌های قلبی، بزرگ‌ترین قاتل زنان ایرانی

متخصص قلب و عروق با اشاره به عوامل خطر در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی گفت: «امروزه بزرگ‌ترین قاتل زنان، بیماری قلبی و عروقی به ویژه بیماری‌های مرتبط با عروق کرونر است.»

در اظهار‌‌نظری دیگر معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: «آمار موجود درباره سلامت زنان به عنوان یک زنگ خطر است و باید در حوزه برنامه‌ریزی این روند را اصلاح کرد.» زنان در سال‌های گذشته توجه زیادی به وضعیت سلامت جسمی و روانی خود نداشتند؛ امروزه برخی از آنها با شرکت در کلاس‌های ورزشی سلامت خود را تضمین کرده یا آن را بهبود می‌بخشند اما هنوز تعداد قابل‌توجهی از بانوان آگاهی چندانی از فوائد ورزش، تناسب اندام و تغذیه‌سالم ندارند.

دیگر زمان انکار آسیب‌های اجتماعی نیست

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در کارگاه آموزشی ارتقای‌سلامت و خودمراقبتی گفت: دیگر زمان انکار و نادیده گرفتن موضوعات و آسیب‌های‌اجتماعی نیست و نمی‌توانیم فقط آسیب‌ها را در آخر خط ببینیم. معصومه ابتکار کم تحرکی و زندگی شهری و استفاده مداوم از خودرو را از جمله مشکلات در راستای تشدید بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت دانست و گفت: عارضه زندگی شهری و محیط‌زیست و تغذیه‌نامناسب از دیگر مشکلات است. او اضافه کرد: اگرچه غذاهای سنتی سالم در خانواده‌ها به سمت غذاهای خاص مانند کباب و فست فود پیش رفته و کمتر خانواده‌ها از غذاهای سنتی استفاده می‌کنند. این نوع سبک زندگی را نیز باید تغییر داد. ابتکار ادامه داد: باید این آموزش‌ها را از مدارس شروع کرد، چون برخی بیمار‌های شایع در زنان نگران‌کننده است و هزینه‌های زیادی برای جامعه دارد. او افزود: باید طرح‌هایی همچون ایجاد کلینیک‌های سلامت ادامه یابد، به همین منظور برای موضوع سلامت بانوان حتما برای طرح‌هایی که داریم با وزیر بهداشت جلسه‌ای خواهیم داشت. ابتکار درباره سلامت خاص زنان و بهداشت باروری نیز گفت: در این زمینه افزایش آگاهی بسیار ضروری است و برای اینکه زنان و جوانان شخصیت خودشان را حفظ کنند باید روی آن کار کرد، چون جهل سبب افزایش رفتارهای پرخطر می‌شود. او ادامه داد: درباره اعتیاد و موضوع سلامت روان نیز بانوان درگیر هستند و باید میزان آگاهی بانوان را افزایش داد. او با بیان اینکه البته آموزش‌های قبل و حین ازدواج باید همچنان اجرا شود، تاکید کرد: ما روند رو به رشدی در آسیب‌های اجتماعی داریم و رهبر معظم انقلاب اسلامی به همین دلیل شورای اجتماعی را تشکیل داد، البته ابتدا باید با آگاهی و عزت نفس آسیب‌ها را برنامه‌ریزی و کنترل کنیم. معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری به راه‌اندازی اولین مرکز بازتوانی مادر و کودک معتاد در سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: در این مرکز با کار مددکاری، مادران کارتن خواب معتاد را درمان و بچه‌اش را پیدا می‌کنند تا در کنار هم دوباره زندگی می‌کنند، البته شاید تعدادی از این مادران با رفتارهای پرخطرمواجه باشند که امیدواریم این کار اثربخش باشد.

بزرگ‌ترین قاتل، بیماری عروق کرونر قلب

یک متخصص قلب و عروق در ارتباط با مشکلات قلب و عروق در زنان اظهار داشت: در گذشته همه تصور می‌کردند که سرطان سینه اولین عامل مرگ زنان در جهان است، ولی امروزه مشخص شده بزرگ‌ترین قاتل زنان، بیماری قلبی و عروقی به ویژه بیماری‌های مرتبط با عروق کرونر است. طاهره سماوات با اشاره به اینکه سکته قلبی و مغزی از جمله بیماری‌های مرتبط با عروق کرونر به شمار می‌رود، افزود: بیماری‌های قلبی عروقی ۴۳‌درصد از کل مرگ‌ها و در حدود نصفی از مرگ‌ها را به خود اختصاص می‌دهد که زنان بخش عمده‌ای از آن را شامل می‌شوند و در واقع مرگ زنان در این زمینه با مردان تفاوتی ندارد. او ادامه داد: ابتلای زنان به مشکلات قلبی و عروقی همچون مردان بوده، البته زنان کمتر در سن قبل از پنجاه سالگی دچار مشکلات قلبی عروقی می‌شوند و اصولا بعد از سن یائسگی با این مساله مواجه هستند. سماوات، افزایش سن، ابتلا به دیابت، چاقی، اضافه وزن، فشار خون بالا، تغذیه نامناسب و استفاده نکردن از انواع سبزی و میوه‌ها، همچنین استعمال دخانیات را از عوامل خطر در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی برشمرد و عنوان کرد: در گذشته زنان غربی نسبت به زنان شرقی بیشتر استعمال دخانیات داشتند، اما امروزه این قضیه برعکس شده است.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا