بین‌المللی

حملات تروریستی گسترده در افغانستان و کشته شدنِ شمار زیادی از نیروهای نظامی و غیرنظامی

در دو حمله انتحاری به مساجد در مرکز افغانستان و در کابل در این هفته دست‌کم ۱۵۰ نفر کشته شدند. حمله به مسجد شیعیان در کابل هم صحنه فجیعی را رقم زد. همچنین در هفته گذشته نزدیک به ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و نیز شمار زیادی از مردم غیرنظامی، در حملات تروریستی کشته شدند. حمله انتحاری طالبان به فرماندهی پلیس پکتیا (۲۵ مهر) با دست‌کم ۴۲ کشته، حمله مهاجمان انتحاری به یک پایگاه ارتش در قندهار در جنوب این کشور(۲۷ مهر) با دست‌کم ۴۹ کشته، حمله انتحاری در غزنی(۲۵ مهر) با دست‌کم ۳۰ کشته، حمله انتحاری به مسجد امام زمان کابل ۳۹ کشته و ۴۵ زخمی، حمله انتحاری در مسجدی در ولسوالی دولینه ولایت غور در غرب افغانستان، با ۲۰ کشته و ۱۰ زخمی، از جمله این حملات مرگبار می باشند. رئیس جمهوری افغانستان با اشاره غیر مستقیم به حملات گروه طالبان گفت که “این انتحار فردی نیست بلکه انتحار سیاسی است.”..

شامگاه جمعه ۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر یک عامل انتحاری به مسجد «امام زمان» شیعیان در بخش غربی دشت بارتچی کابل حمله کرده و دست‌کم ۳۹ نفر از کسانی را که برای عبادت به این مسجد آمده بودند کشت. در میان کشته‌شدگان زنان و کودکان هم هستند.

رویترز به نقل از مقامات امنیتی افغانستان نوشته است که حمله به مسجد شیعیان کابل در بخش غربی دشت بارتچی کابل هنگامی اتفاق افتاد که مردم برای نماز جمع شده بود.

وزارت بهداشت عمومی افغانستان اعلام کرده که در حمله انتحاری شامگاه امروز به مسجد امام زمان کابل دست‌کم ۴۵ نفر هم مجروح شده‌اند. مجروحان در بیمارستان‌ها تحت درمان قرار گرفته‌اند.

یکی از کسانی که شاهد این حمله انتحاری بوده و خود را با نام رمضان علی معرفی کرده به تلویزیون افغانستان گفته: «صحنه فجیعی بود. ما همه فرار می‌کردیم.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا