گوناگون

افزایش قتل‌های خانوادگی

در میزگردی که با حضور یک حقوقدان و یک جامعه شناس برگزار شد، کارشناسان بر افزایش قتل‌های خانوادگی صحه گذاشته و از این بابت ابراز نگرانی کردند. در ماه‌های اخیر بار‌ها اخباری درباره قتل عام خانوادگی در شهر‌های مختلف روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفته است.

این قتل‌ها بعضا بسیار خشن و شوکه‌کننده بوده و افکار عمومی را به شدت جریحه‌دار کرده است. یک حقوقدان درباره افزایش قتل‌های خانوادگی می‌گوید: اگرچه نمی‌توان به آمارها تکیه کرد،‌ اما همان‌طور که آمارها هم در این زمینه تاکید دارند و ما هم که در بطن این ماجرا هستیم، می‌بینیم، خشونت‌ها رو به تزاید است. قبلا هم قتل‌های خانوادگی وجود داشته و در سال‌های اخیر این آمارها کتمان می‌شدند اما حالا خود مسئولان هم ناچار به اذعان این هستند که خشونت‌ها وجود دارد و قتل‌ها افزایش پیدا کرده است.
عبد الصمد خرمشاهی ادامه می‌دهد: هرچند جایی از طرف مسئولی می‌خواندم که فقط آمار قتل‌های خانوادگی افزایش داشته و آمار جنایت‌های دیگر‌ درصدی هم کاهش داشته، اما فکر می‌کنم این حرف درست نیست، چون وقتی آمار جرایم افزایش یا کاهش داشته باشد، شامل موارد دیگر می‌شود. همچنین یک‌جامعه‌شناس در جواب این سوال که آیا قتل‌های خانوادگی افزایش داشته، عنوان می‌کند: متاسفانه باید بگویم این‌طور که شواهد نشان می‌دهند، خشونت‌ها به‌طور کلی و قتل‌های خانوادگی به‌طور خاص‌تر، در چند سال اخیر افزایش داشته، تازه این آماری است که رسانه‌ای می‌شود و موارد زیادی هستند که به رسانه‌ها راه پیدا نمی‌کنند و کمتر کسی از آنها باخبر می‌شود. قتل‌های خانوادگی، حالا دیگر زنگ خطر را به صدا درآورده است،‌ به‌طور کلی باید بگویم خانواده، دچار مساله شده که قتل هم یکی از این مشکلات است. به گزارش خبرآنلاین، عالیه شکربیگی، همچنین عنوان می‌کند: امروز خانواده شهری در دل آنومی اجتماعی قرار گرفته و مشکلات زیادی دارد. پرخاشگری همان‌طور که در بین افراد جامعه زیاد شده، امروز به میان اعضای خانواده هم رسیده است. قتل، بالاترین سطح خشونت است و حالا باید ببینیم چه شده که این بالاترین سطح خشونت، به چهاردیواری‌ها رسیده و گاهی به فجیع‌ترین شکل ممکن علیه اعضای خانواده، علیه فرزندان، علیه همسران یا علیه والدین اتفاق می‌افتد. خانواده باید امن‌ترین مکان برای اعضای آن باشد و قتل، بالاترین سطح خشونت است. باید دید چه می‌شود که این دو موضوع با هم ترکیب می‌شوند. همه اینها لازم است ریشه‌یابی شود که دلیل این موضوع چیست و با ریشه‌شناسی، روند آن را کاهش دهیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا