گوناگون

“مرگ حدود ۳۰ پیشمرگه” در درگیری کردها و نیروهای دولتی عراق

مقاومت کردها در برابر نیروها دولتی عراق در شمال این کشور، به گفته منابع کردی، با تلفاتی همراه بوده است. فرماندهی عملیات نیروهای عراقی پیشتر گفته بود منطقه‌ی “آلتین کوپرو” در کرکوک زیر کنترل نیروهای دولتی درآمده است.

Irak Konflikt im Norden (picture-alliance/dpa/AP/K. Mohammed) جمعه (۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر)؛ دود ناشی از حمله نیروهای دولتی در آلتین کوپرو همزمان با عقب‌نشینی نیروهای کرد

نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد در شمال استان کرکوک به شدت با هم درگیر شده‌اند. فرماندهی مشترک عملیات نیروهای دولتی امروز جمعه (۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر) اعلام کرده بود که نیروهای دولتی، پلیس و شبه‌نظامیان شیعی شهر “آلتین کوپرو” در استان کرکوک را از کردها پس گرفته‌اند. منابع مستقل این خبر را تأیید نکرده‌اند.

حال منابع رسمی کردی می‌گویند که در درگیری نیروهای دولتی با نیروهای پیشمرگه‌ی کرد، حدود ۳۰ پیشمرگه جان خود را از دست داده‌اند. نیروهای دولتی عراق در روزهای اخیر بخش‌های بزرگی از مناطق تحت کنترل کردها در شمال، از جمله بخش‌های وسیعی از استان نفت‌خیز کرکوک، را زیر کنترل گرفتند. در بیشتر مناطق، کردها بدون هیچ‌گونه مقاومتی عقب نشسته بودند. این مناطق پس از بیرون راندن تروریست‌های “دولت اسلامی” (داعش) زیر کنترل کردها در آمده بودند.

پس از برگزاری همه‌پرسی و پافشاری اقلیم کردستان عراق بر استقلال از دولت مرکزی، اختلاف دو طرف بالا گرفت. دولت مرکزی، ایران و ترکیه با استقلال کردها به شدت مخالفت می‌کنند. آمریکا و نهادهای بین‌المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل هم خواستار لغو همه‌پرسی شده بودند.

منطقه‌ای مورد مناقشه

هم کردها و هم دولت مرکزی خواستار کنترل مناطقی هستند که بنا بر اعلام فرمانده عملیات نیروهای دولتی عراق در روز جمعه، به دست دولت مرکزی افتاده‌اند. شورای امنیت اقلیم کردستان، ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه را متهم کرده که در نخستین ساعات روز به آلتین کوپرو حمله کرده‌اند.

در ویدیوهایی که در اینترنت منتشر شده، صدای درگیری مسلحانه به گوش می‌رسد. در عکس‌های منتشر شده هم نیروهای دولت مرکزی دیده می‌شوند که با خودروهای زرهی در منطقه حرکت می‌کنند.

آلتین کوپرو در ۵۰ کیلومتری جنوب اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق قرار دارد. این شهر آخرین بخش از استان کرکوک بود که در دست پیشمرگه‌های کرد بود.

به گزارش شبکه خبری کردی “روداو”، پیشمرگه‌ها در درگیری با نیروهای دولتی از سلاح ضد تانک “میلان” (Milan) استفاده می‌کنند. این سلاح آلمانی برای مقابله با تروریست‌های “دولت اسلامی” در اختیار پیشمرگه‌ها قرار داده شده بود.

شورای امنیت اقلیم کردستان هم می‌گوید که نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان از تسلیحات آمریکایی علیه پیشمرگه‌ها استفاده می‌کنند.

حمله و غارت در استان صلاح‌الدین

نهاد حقوق بشری “دیده‌بان حقوق بشر” روز جمعه از حمله به “طوز خورماتو” و غارت این شهر خبر داده بود. طوز خورماتو در استان صلاح‌الدین (نیمه شمالی عراق) قرار دارد. نیروهای دولتی عراق در روزهای نخستین هفته جاری کنترل طوز خرماتو را به دست گرفته بودند. خبرگزاری آلمان به نقل از شاهدی عینی می‌نویسد، در منطقه‌ای عموما کردنشین در این شهر مغازه‌ها به آتش کشیده شده و غارت شده‌اند.

نمایندگی سازمان ملل در عراق روز پنجشنبه در گزارشی مفصل از جمله آورده بود که افراد مسلح ۱۵۰ منزل مسکونی را آتش زده‌اند. شبه‌نظامیان شیعه‌مذهب که در کنار نیروهای دولتی عراق در عملیات پیشروی به سمت مناطق کردنشین شمال شرکت دارند، در گذشته بارها به حمله به غیرنظامیان و بدرفتاری با آنها متهم شده‌اند. این شبه نظامیان به صورت رسمی زیر نظر دولت مرکزی عراق به ریاست نخست‌وزیر حیدر عبادی هستند، اما در عمل مستقل عمل می‌کنند. ایران هم از این شبه‌نظامیان حمایت می‌کند.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا