اخبار

«نهاد های انگلی یکی پس از دیگری »

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از تشکیل یک نهاد انتصابی دیگر در کشور در موازات قوه مجریه خبر داد..
به گفته او «هیات عالی نظارت بر سیاستهای کلی نظام» به دستور خامنه‌ای و با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل خواهد شد.
بر اساس توضیحات دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام این هیات عالی ۲۵ عضو دارد و وظایفی که در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد به این هیات منتقل خواهد شد.
سران قوای سه‌گانه، رئیس و دبیر مجمع با حق رای در این هیات عضو هستند و ۲۰ عضو دیگر از اعضای مجمع انتخاب [انتصاب]خواهند شد.
به گزارش زیتون،محسن رضایی ارزیابی سیاستهای کلی نظام و ارائه گزارش درباره میزان اجرایی شدن سیاستها و یا برنامه‌ها و یا انحراف از آن در قوای سه‌گانه را یکی از وظایف این هیات اعلام کرده است. او تاکید کرده که تشکیل این هیات عالی بدستور خامنه ای است؛ اما دلایل تشکیل آن، قدرت اجرایی‌اش و چگونگی نظارت بر عملکرد قوای سه گانه را توضیح نداده است. شهریور سال گذشته رهبر جمهوری در دیدار با اعضای مجمع با تاکید بر اهمیت نظر شورای نگهبان، گفته بود تشخیص مصلحت باید برای مدتی معین و موقت باشد.
مجمع تشخیص مصلحت نظام از نهادهای اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است که مهم‌ترین مسئولیتش، حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است. تعداد اعضای این مجمع ۴۴ نفر ثابت و ۱ نفر میهمان متناسب با موضوع جلسه است که اعضای ثابت هر ۵ سال یکبار و از طریق حکم خامنه ای انتخاب می‌شوند. ریاست این مجمع از ابتدای تأسیس رسمی، بر عهده اکبر هاشمی رفسنجانی بود و پس از مرگ او، خامنه‌ای  هاشمی شاهرودی را به عنوان رییس این نهاد [غیر مردمی]منصوب کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا