اخبار

ماهی از سر گنده گردد نی ز دُم

در یک بانک ۱۰ هزار میلیارد تومان پول گم شده است، برای نابودی سازمانی هدیه [ رشوه]گرفته اند، در جمهوری‌اسلامی ایران، فساد اقتصادی و سیاسی، در اندازه‌ها و نوع‌های متفاوت آن، پدیده‌یی ساختاری و نهادینه‌شده است. با بودن رژیم ولایت‌فقیه پایانی بر این مصیبت نیست. سی و نه سال پیش جهان شاهد یکی از مردمی‌ترین و شورانگیزترین انقلاب‌های قرن بیستم بود. انقلابی که در آن میلیون‌ها نفر از تمامی قشرهای گوناگون جامعه در آن شرکت کردند و بساط حکومتی دیکتاتوری و وابسته را برچیدند. آرمان‌های این انقلاب بزرگ، که بازتاب‌دهندهٔ طیف گسترده‌ای از خواست‌ها و نیازهای مردم بود، در طول سی و نه سال گذشته همچنان جزیی جدایی‌ناپذیر از خواست‌ها و نیازهای جنبش مردم در راستای تحولی ملی‌دموکراتیک در ایران است. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که دسترسی به داده‌های صحیح راهکار مقابله با قاچاق و رشوه خواری است گفت: مدیری که سازمان را نابود کرده فوق‌العاده مدیریت دریافت می‌کند….

مسعود پزشکیان در مراسم بزرگداشت روز آمار گفت: به صورت ناگهانی اعلام می‌شود در یک بانک ۱۰ هزار میلیارد تومان پول گم شده است. این چالش نتیجه عدم دسترسی به داده‌های صحیح است. اگر آمارهای دقیق در دست داشتیم امکان ورود چنین فاجعه‌هایی وجود نداشت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه علاوه بر دسترسی به آمارهای دقیق باید از مدیران کارآمد نیز استفاده کنیم، گفت: متاسفانه شاهد بودیم مدیری که یک سازمان را نابود کرده است، در فیش حقوقی‌اش «فوق‌العاده‌های مدیریتی» پیاپی می گرفت.

اختلاس حالا با لباس روحانیت انجام می شود

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: هنوز موضوع بدهکاران کلان بانکی حل نشده و مشخص نیست که چه افرادی پول مردم را گرفته و پس نمی‌دهند؟ اما مردم حق دارند بدانند این بدهکاران چه کسانی هستند.

محمدطبیبیان در گفت‌وگو با ایلنا تصریح کرد: هرچند گفته می‌شود این مسائل خصوصی است اما در حقیقت این مسائل عمومی بوده و منابع سپرده گذران به این افراد داده شده و مردم باید بدانند چه بلایی بر سر پس‌اندازهایشان آمده است.

وی افزود: در اقتصاد ایران از پیش از انقلاب همواره ساز و کارهای رانتی همواره وجود داشته اما یک زمان اختلاس‌ها با کت و شلوار و کراوات انجام می‌شد و حالا با لباس یقه بسته.

اگر زباغِ رعیت مَلِک خورد سیبی
بر آورند غلامانِ او درخت از بیخ

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا