زنان

«ایران در نابرابری جنسیتی ۱۱۵ پله از امارات عقب‌تر است»

در حالی که حسن روحانی در معرفی یک وزیر زن برای دولت دوازدهم ناکام ماند، تعداد زنان در دولت امارات به ۹ نفر می‌رسد. یک مدیر ارشد معاونت زنان ریاست جمهوری می‌گوید ایران در این حوزه از کشورهای منطقه خیلی عقب‌تر است.

حسن روحانی هنگام دفاع از ۱۷ وزیر پیشنهادی خود برای دولت دوازدهم، در نشست علنی ۲۴ مرداد مجلس شورای اسلامی مدعی شد که برای انتخاب گزینه‌های مورد نظر “تحت فشار” نبوده و شایعاتی که در اینباره در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده نادرست هستند.

رئیس جمهور در همان نشست درباره عدم معرفی وزیر زن اعتراف کرد: «من خیلی دلم می‌خواست در دولت دوازدهم ۳ زن را برای پست وزارت معرفی کنم، افراد را هم در نظر گرفته بودم جایگاه‌های آنها هم تعیین شده بود، حالا به هر حال از تفصیل آن بگذریم، ولی نشد.»

این در حالی است که شیخ محمد بن راشد، نخست وزیر امارات متحده عربی، سه روز پیش ۳۱ عضو کابینه‌ی جدید خود را معرفی کرد که شامل ۹ زن می‌شود. در دولت قبلی امارات ۸ زن عضو کابینه بودند.

لیلا فلاحتی، مدیرکل امور بین‌الملل معاونت زنان ریاست جمهوری، روز دوشنبه (اول آبان / ۲۳ اکتبر) با اشاره به این تحولات گفت: «به تازگی عربستان و امارات در حوزه زنان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، این کشورها گذشته از برخورد سیاسی، اشتراکات دیگری نیز با ما دارند و باید این مسئله بررسی شود که چرا این کشورها در بحث زنان ارتقا پیدا کرده‌اند.»

سهم زنان در پارلمان‌های عربستان و ایران

فلاحتی به خبرگزاری ایلنا گفت کشورهای منطقه، از جمله عربستان، امارات و ترکیه در حوزه آموزش زنان سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده‌اند و برای پیشرفت کشور بهره‌گیری از حاصل این سرمایه‌گذاری را در دستور کار قرا داده‌اند. او افزود در عربستان سعودی ۲۵ درصد کرسی‌های مجلس در اختیار زنان است و زنان در این کشورها سهم بالایی در مشارکت در سطح پارلمانی دارند.

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با ۱۷ نماینده زن رکورددار حضور زنان در پارلمان در تمام دوران حیات جمهوری اسلامی است. تعداد زنان در این دوره به نسبت مجلس نهم تقریبا دوبرابر شده اما سهم زنان ایرانی از کرسی‌های پارلمان هنوز حدود شش درصد بیشتر نیست.

لیلا فلاحتی با اشاره به شاخص نابرابری جنسیتی کشورهای منطقه به ایلنا گفت: «از نظر شاخص نابرابری و شکاف جنسیتی امارات رتبه ۲۴ و ایران رتبه ۱۳۹ از بین ۱۴۴ کشور دنیا را دارد. اگر به زیرشاخص‌های همین شاخص شکاف جنسیتی نگاهی بیاندازیم، عمده‌ترین تفاوت‌مان در حوزه سیاست است که ایران و امارات را در این رتبه متفاوت کرده است. یعنی رتبه امارات در مشارکت سیاسی در سطح وزرا و پارلمانی ۸۳ و ایران در رتبه ۱۳۳ است.»

ایران در قعر جدول نابرابری جنسیتی

بر اساس آماری که فلاحتی ارائه کرده رتبه ایران در زمینه نابرابری جنسیتی ۱۱۵ پله از امارات پائین‌تر است و از میان ۱۴۴ کشور این فهرست تنها پنج کشور وضعیتی بدتر از ایران دارند.

معصومه ابتکار از زمانی که معاونت امور زنان در دولت دوازدهم را بر عهده گرفت خواست سپردن ۳۰ درصد از پست‌های معاونت و مدیریتی ارشد وزرات‌خانه‌ها به زنان را پی‌گیری کرد و دولت حسن روحانی نیز مصوبه‌ای در این زمینه ابلاغ کردهاست.

مدیرکل امور بین‌الملل معاونت زنان ریاست جمهوری به خبرگزاری ایلنا گفته است: «نرخ مشارکت زنان نسبت به قبل از ریاست جمهوری آقای روحانی تقریبا دو برابر شده است؛ اما در مقایسه با کشورهای اطراف با آرمان‌های خود فاصله داریم.»

مخالفت برخی مراجع و شخص خامنه‌ای

علاوه بر مخالفت آشکار برخی مراجع تقلید از جمله لطف‌الله صافی گلپایگانی و ناصر مکارم شیرازی با وزیر شدن زنان که در این کار “شبهه فقهی” می‌بینند، رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای نیز روی خوشی به سپردن پست‌های اجرایی کلان به زنان نشان نمی‌دهد.

رهبر جمهوری اسلامی اردیبهشت سال ۹۲ و اندکی پیش از تشکیل دولت یازدهم گفته بود حضور زنان در پست‌های اجرایی اشکالی ندارد اما “این‌که ما به حضور بالای زنان در مناصب اجرایی افتخار کنیم، دیدگاهی غلط و در واقع انفعال در برابر گفتمان غربی است”.

زنان ایرانی در دهه‌های اخیر همواره جایگاه درخشانی در میان دانشجویان ورودی دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان در اغلب رشته‌های آموزش عالی داشته‌اند. بر این پایه حضور ناچیز زنان در مجلس و پست‌های مدیریتی و اجرایی نمی‌تواند به علت کمبود زنان متخصص باشد.

نخست وزیر امارات در یک پیام توئیتری مرحله جدید کار دولت این کشور را سمت‌گیری به سوی “مهارت‌های آینده، علوم آینده و تکنولوژی آینده” توصیف کرد. او ساره بیات، یک زن سی ساله را به عنوان وزیر مشاور در امور علوم پیشرفته معرفی کرد.

لیلا فلاحتی با بیان این که “اقتصاد جهانی به سمت یک اقتصاد تکنولوژی‌محور می‌رود و در جهت ارتقای مشارکت زنان در اقتصاد دانش‌بنیان تلاش می‌شود”، معرفی زنان برای پست‌های کلیدی کابینه امارات متحده عربی را “یکی از ویژگی‌های جالب” دولت جدید امارات توصیف کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا