اخبار

اعتراض دانشگاه‌ها به معرفی وزیر علوم جدید ادامه دارد

ده ها تشکل دانشجویی در بیانیه ای که در مخالفت با تصمیم «روحانی و خامنه ای» منتشر کردند با اشاره به وعده های «روحانی» و کارنامه عملکرد«منصور غلامی» در سمت های پیشین خود نوشته اند: «باید پرسید مدیریت این تغییرات ساختاری را که طبق وعده‌های شما در همان برنامه از مسیرهایی همچون “دانشگاه مستقل”، “دانشگاه تمدن‌ساز” و “دانشگاه امن و آزاد” تحقق می‌یابد، به چه کسانی می‌سپارید؟ به آن‌هایی که در کارنامه‌ی خود برخوردهای سلبی با دانشجویان داشته‌اند و در آزمون دانشگاه مردود شده‌اند؟. و رویکردی ضد اصلاح طلبانه داشته و در نهادهای سرکوبگر دست بالا را دارد چگونه میتواند در راس علوم و در خدمت توسعه  علمی قرار گیرد؟. منصور غلامی یک عمر در« آرزو کشی انسانها  بویژه جوانان »عضویت داشت ، چگونه میتواند آرمان واقعی جوانان کشور را هدایت کند!؟…..

دانشجویان دانشگاه‌های هنر تهران٬ علم و صنعت و فرودسی مشهد امروز در اعتراض به معرفی منصور غلامی به عنوان نامزد وزارت علوم اعتراض کردند. دانشجویان دانشگاه‌های علامه طباطبایی و پلی‌تکنیک تهران نیز روز گذشته در اعتراض به معرفی منصور غلامی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم تجمع کرده بودند.

شنبه ۲۹ مهرماه٬ «حسن روحانی »در نامه‌ای به رییس مجلس، «منصور غلامی »را برای اخذ رای اعتماد به وزارتخانه‌ تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی کرد. دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار عدم «معامله وزارت علوم» شدند و تاکید کردند که «وزیر نالایق» نمی‌خواهند.
دانشجویان دانشگاه بین المللی  قزوین نیز روز گذشته در اعتراض به «معرفی وزیر ناهمسو با مطالبات دانشجویان» دست به اعتراض زدند.
دو ماه پس از معرفی کابینه دوازدهم و اداره وزارت آموزش عالی با سرپرست٬ در نهایت منصور غلامی به عنوان نامزد «به تن کردن ردای وزارت آموزش عالی»٬ فردا به مجلس معرفی می‌شود.
منصور غلامی٬ رییس دانشگاه بوعلی سینای همدان و استاد تمام دانشکده کشاورزی آن است. او پیش‌تر نیز در دولت محمد خاتمی ریاست این دانشگاه بر عهده داشت.
معرفی غلامی که پیشتر زمزمه‌هایی از آن به گوش می‌رسید اما٬ با استقبال دانشگاهیان مواجه نشد.
پنج‌شنبه گذشته فعالان توییتری در هشتگی با عنوان #دانشگاه_تنهاست٬ نسبت به سیاست‌های حسن روحانی در حوزه آموزش عالی اعتراض کردند. یکی از مهمترین محورهای اعتراضشان نیز همین معرفی احتمالی رییس دانشگاه بوعلی سینا به عنوان وزیر علوم بود.
1

ده ها تشکل دانشجویی در بیانیه ای که در مخالفت با تصمیم روحانی منتشر کردند با اشاره به وعده های روحانی و کارنامه عملکرد غلامی در سمت های پیشین خود نوشته اند: «باید پرسید مدیریت این تغییرات ساختاری را که طبق وعده‌های شما در همان برنامه از مسیرهایی همچون “دانشگاه مستقل”، “دانشگاه تمدن‌ساز” و “دانشگاه امن و آزاد” تحقق می‌یابد، به چه کسانی می‌سپارید؟ به آن‌هایی که در کارنامه‌ی خود برخوردهای سلبی با دانشجویان داشته‌اند و در آزمون دانشگاه مردود شده‌اند؟ به آن‌هایی برای کسب این جایگاه هر دم به رنگی درمی‌آیند؟ یا آنان که به آرمان استقلال دانشگاه پایبند هستند؟ کسانی که امنیت دانشگاه را در تکثر و چندصدایی می‌بینند یا مرتجعانی که هرچند با ظاهری مقبول، در پی آرامش پادگانی و محدودیت نهادن بر آزادی در این نهاد حیاتی‌اند؟».

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا