اجتماعی

۱۲ شهرستان آذربایجان‌شرقی تحت تاثیر طوفان‌های نمکی خشکی دریاچه ارومیه است

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: حدود ۱۲ شهرستان استان، تحت تاثیر طوفان‌های نمکی خشکی دریاچه است، به طوری که خاک های کشاورزی این مناطق تحت تاثیرات منفی و زیان بار طوفان های نمکی قرار دارد که نیازمند چاره اندیشی است.

به گزارش ایسنا، اکبر فتحی در جلسه ستاد بزرگداشت روز جهانی خاک که محل سازمان برگزار شد، اظهارکرد: در کشور ۱۹ میلیون هکتار اراضی قابل کشت داریم، در حالی که با رویکرد آبی، دیم و آیش، مساحت زیادی برای تامین محصولات غذایی استراتژیک نداریم.

وی گفت: در حال حاضر از ۳۳ میلیارد مترمکعب، ۱.۳ ‌میلیارد مترمکعب آب در دریاچه ارومیه موجود است‌.

فتحی با اشاره به لزوم صیانت خاک برای تثبیت آب و اجرای اهداف تامین غذایی مردم، گفت: توسعه پایدار با حفظ منابع پایه تولید امکان پذیر است‌.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی و ترویج حفظ خاک در جامعه بهره برداری خاطرنشان کرد: همراهی جامعه هدف و بهره برداران با دولت نقش تعیین کننده را دارد و به همین مناسبت ۱۴ آذرماه بنام روز ملی خاک نامگذاری شده است که سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی برنامه‌های ترویجی متنوعی را با همکاری سایر دستگاه‌ها در طول مدت دوازدهم تا نوزدهم آذرماه انجام خواهد داد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا