اجتماعی

هر ساعت ۴۹ نفر به زندان می‌روند

روز گذشته مدیر کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد که دو‌میلیون و ۸۰۰‌هزار نفر مصرف‌کننده دائمی مواد در کشور وجود دارد. این روزها آسیب‌های اجتماعی در کشور در حال گسترش هستند.

از طرفی با پایین آمدن سن اعتیاد و زنانه شدن آن رو به رو هستیم و از طرف دیگر طی سال‌های اخیر به دلیل چند‌مصرفی شدن و ناخالصی در مواد مخدر مرگ و میر معتادان افزایش یافته است. تازه معضل اجتماعی طلاق نیز در ایران چشمگیر است و اکنون سیر صعودی به خود گرفته، در حالی که در مقابل با کاهش پدیده ازدواج مواجه هستیم. این در حالی است که حاشیه نشینی و مشکلات محل‌های ناکارآمد نیز مزید بر علت شده است. از مشکلات حوزه سلامت روان هم نگوییم بهتر است، چرا که بیشتر افراد جامعه پرخاشگر و افسرده هستند. براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت افراد یک جامعه نه تنها ابعاد جسمی را دربر می‌گیرد، بلکه بیش از همه ابعاد ذهنی و فکری شهروندان یک جامعه را شامل می‌شود. بر اساس تعریف این سازمان «سلامت روانی در درون مفهوم کلی سلامت قرار دارد و سلامت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های روانی و جسمی؛ سلامت به معنای نبود بیماری یا عقب ‌ماندگی نیست.» ماه گذشته رئیس اورژانس اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۵۰‌میلیون نفر در جهان دچار افسردگی هستند، بیان کرد که در دنیا از هر چهار نفر، یک نفر دچار مشکلات روانشناختی و اختلات روانی است. گاهی این اختلالات با یکدیگر همپوشانی نیز دارند، یعنی ممکن است یک نفر هم افسردگی و اختلالات اضطرابی داشته و هم مصرف‌کننده مواد مخدر باشد. در ایران نیز بر اساس تحقیقی که چند سال گذشته انجام شد، ۶/۲۳‌درصد افراد به انواع اختلالات روانی مبتلا هستند. حسین اسدبیگی در ادامه با اشاره به پژوهشی که درباره اعتیاد و گسترش افسردگی در اطرافیان این اشخاص انجام شده است، اظهار کرد: بر اساس نتایج این پژوهش متوجه شدم از هر ۷۵ نفری که مانند خانواده معتادان درگیر این مساله بودند، تنها هشت نفر افسردگی نداشتند؛ یعنی از هر ۷۵ نفر، ۶۷ نفر به افسردگی مبتلا بودند. از این‌رو رسیدگی و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی باید بیشتر از پیش در دستور کار دولتمردان قرار بگیرد تا به این طریق امنیت روانی شهروندان تامین شود.

زندگی ۱۹‌میلیون نفر در ۱۱۰۰ محله ناکارآمد

روز گذشته مدیر کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد که دو‌میلیون و ۸۰۰‌هزار نفر مصرف‌‌کننده دائمی مواد در کشور وجود دارد. حسن موسوی چلک در همایش سلامت اجتماعی با محوریت بهداشت روان خانواده که صبح دیروز در سالن شهید فهمیده برگزار شد، با اشاره به پرونده‌های قضائی‌ کشور اظهار کرد: در حال حاضر در ایران ۸۰‌میلیون نفری بیش از ۱۵‌میلیون و ۲۰۰ پرونده قضائی در حال رسیدگی وجود دارد. او ادامه داد: بر اساس آمارهای رسیده، امروز در هر ساعت ۴۹ نفر روانه زندان‌‌های کشور می‌شوند. این در حالی است که در سال ۵۸ این آمار ۱۰ نفر به ازای هر ساعت بود. این مسئول توضیح داد: طی سال‌‌های گذشته جمعیتی ‌که در آسیب‌های اجتماعی گرفتار می‌‌شوند چند برابر شده که این امر بسیار نگران‌کننده است. او اظهار کرد: بر اساس آمار مسئولان بهداشتی ۲۳ تا ۲۵‌درصد مردم حداقل یک اختلال روانی دارند، یعنی به ازای هر چهار نفر حداقل یک فرد دچار اختلالات روانی است. موسوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به وضعیت طلاق در کشور اشاره کرد و افزود: آمار طلاق در کشور شاخص مناسبی ندارد و هر روز شاهد افزایش آن هستیم. او با تاکید بر افزایش خشونت در جامعه توضیح داد: امروز خشونت در جامعه به حدی شده که شاهد سالمند‌آزاری هستیم. مدیر کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی کشور ابراز کرد: باید در حوزه اجتماعی با مردم صادق و شفاف باشیم و پرداختن به آسیب‌های اجتماعی را سیاهنمایی حساب نکنیم. به گزارش ایسنا، موسوی چلک همچنین به جمعیت ساکن در محله‌های ناکارآمد کشور اشاره ‌کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۱۹‌میلیون نفر در ‌هزار و ۱۰۰ محله ناکارآمد در کشور زندگی می‌کنند.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا