گوناگون

خلافت داعش از ویرانه‌ها به بیابان‌ها می‌گریزد

گروه داعش که در ماه‌های اخیر شکست پشت شکست را در سوریه و عراق تجربه کرد سعی در بازسازی خود دارد. کارشناسان می‌گویند، جنگ پایان نیافته و تنها از جبهه‌ای به جبهه دیگر منتقل شده است.

گروه شبه‌نظامی “دولت اسلامی” (داعش) که در ماه‌های اخیر در سوریه مناطق تحت سلطه خود را یکی پس از دیگری از دست داد، اخیرا رو به بیابان‌های دورافتاده آورده است؛ جایی که  کارشناسان می‌گویند آن‌ها در حال تجدید سازمان و آماده‌سازی خود برای ظهور مجددند.

این گروه سنی‌مذهب که با تصرف شهرهای بزرگی در سوریه و عراق، از جمله رقه و موصل ادعای “خلافت” کرده بود اگرچه ممکن است مغلوب شده باشد، اما به عقیده بسیاری هنوز از بین نرفته است.

از مناطق شهری و مسکونی سوریه که بگذریم به بیابانی وسیع می‌رسیم به نام “بادیه ‌الشام”. این بیابان که به غارها و کوهستان‌های سر به فلک کشیده خود معروف است شامل مناطقی در جنوب شرقی سوریه، شمال شرقی اردن، شمال عربستان سعودی و غرب عراق می‌شود و وسعتی حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع را در برمی‌گیرد.

این سرزمین متروکه که برای اختفا فوق‌العاده است دومین خانه داعش قبل از اعلام خلافت بود. کارشناسان تخمین می‌زنند که برای عملیات جست‌وجو و کنترل دائم داعش در این بیابان به صدها هزار نظامی نیاز است.

عمر ابو لیلی، از فعالان سوری ساکن اروپا که پیش از این در استان شرقی دیرالزور بوده می‌گوید: «آن‌ها عاشق جنگ در داخل بیابان‌اند و به راه‌های قبلی خود برمی‌گردند.»

بنا بر گزارشی که یکشنبه ۲۹ اکتبر (۷ آبان) در این زمینه در خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شده است، به نظر می‌رسد که رهبران داعش طرح‌های احتمالی برای تجدید سازمان در بیابان و شروع حمله از آنجا در پیش داشته باشند؛ درست مانند سلف خود شبکه القاعده عراق که برای بیش از یک دهه بعد از حمله ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳ به این شکل عمل ‌می‌کرد.

بعضی از این طرح‌ها هم‌اکنون نیز به نمایش درآمده است. در شرق سوریه در شهر میادین که سابق بر این دژ داعش محسوب می‌شد، در اوایل ماه جاری (اکتبر) شبه‌نظامیان این گروه فقط بعد از چند روز جنگ با نیروهای دولتی سوریه عقب‌نشینی کرده و در بیابان مخفی شدند.

برت مک‌گارک، فرستاده ارشد آمریکا در ائتلاف ضد داعش می‌گوید، گروه “دولت اسلامی” در حال حاضر کم‌تر از ۱۰درصد سرزمین‌هایی که پیش از این در عراق و سوریه تصرف کرده بود را در دست خود دارد. اما این گروه همچنان تلاش می‌کند از میان سنی‌هایی که از تبعیض دولت تحت رهبری شیعیان در عراق و اقلیت علوی در سوریه شکایت دارند نیرو جذب کند.

پاول فانک، ژنرال عالی‌رتبه آمریکایی در عراق به آسوشیتدپرس گفته است، داعش می‌خواهد زمان بخرد و از دعواهای سیاسی و منازعاتی مانند آن چه در ماه جاری میان عراقی‌ها و نیروهای کرد اقلیم خودمختار کردستان بر سر رفراندوم استقلال این خطه رخ داد سود بجویند.

واحدهای عراقی، شبه‌نظامیان شیعی و نیروهای کرد با همکاری هم داعش را تقریبا از تمامی خاک عراق رانده‌اند، اما اگر این‌ها رو در روی هم بایستند افراطیون فرصت خواهند یافت تا خود را تجدید سازمان کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا