گوناگون

اتهام سنگین بارزانی به رقبای سیاسی خود

مسعود بارزانی رهبر منطقه خود مختار کردستان عراق پس گیری مناطق تحت کنترل کردها از سوی ارتش عراق را محصول خیانت بزرگ رقبای سیاسی خود خواند. او روز یکشنبه رسما اعلام کرد که دوره ریاست خود را تمدید نخواهد کرد. روز دوشنبه چند حزب سیاسی مخالف بارزانی از حملات شبانه به دفاتر خود خبر داده اند…

به گزارش رادیو فرانسه، مسعود بارزانی روز یکشنبه ۲۹ اکتبر بعد از آنکه طی نامه ای پارلمان را از عدم تمدید دوره ریاست خود بر اقلیم کردستان مطلع کرد در یک سخنرانی در تلویزیون، تلویحا حزب اتحاد میهنی کردستان را به یک« خیانت بزرگ» در روز ۱ اکتبر متهم کرد. در این روز پیشمرگه های وابسته به اتحاد میهنی کردستان بدون جنگ از مناطق نفت خیز کرکوک در برابر ارتش عراق عقب نشینی کردند. بر اساس اظهارات رهبران اتحاد میهنی کردستان آنان با بغداد در این مورد به توافق رسیده بودند.
مسعود بارزانی در سخنرانی دیشب خود ارتش عراق و شبه نظامیان حشدالشعبی را متهم کرد که از قبل برنامه داشتند مناطق کردستان را پس بگیرند اما رفراندم برای استقلال کردستان را بهانه عملیات نظامی خود قرار دادند.
مسعود بارزانی همچنین آمریکا را نیز به عدم حمایت از نیروهای کرد در رفراندم استقلال متهم کرد و گفت تصور نمی کرد که آمریکا با حمله بغداد علیه کردها، که متحد واشنگتن در جنگ علیه داعش بودند، مخالفت نکند.
روز یکشنبه هنگام بحث پارلمان محلی کردها درباره نامه کناره گیری مسعود بارزانی، گروهی از تظاهرکنندگان وارد پارلمان شدند و بحث را به تشنج کشانیدند. خبرگزاری فرانسه می گوید شماری از نمایندگان کرد شب گذشته را در دفاتر شان سپری کردند.
این در حالیست که یک روز بعد از اتهامات تلویحی مسعود بازرانی علیه اتحاد میهنی کردستان، این حزب ، “جنبش برای تغییر” و حزب “گوران” طی اعلامیه های جداگانه از آتش سوزی و سرقت در دفاتر این احزاب در منطقه دوهوک در شمال اربیل خبر دادند. در این حملات به کسی آسیبی نرسیده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا