اخبار

افشاگری تکان دهنده از تخلفات بقایی

در منزل آقای بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم سکه، ۱۵ سکه دو و نیم، مبلغ ۲۱ میلیارد و ۱۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال وجه نقد، ۴۵۴ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال از پول نهاد ریاست‌جمهوری موجود بود و می‌گفتند می‌خواستم پس از بهبود ارتباطمان با دولت آقای روحانی پول‌ها را بازگردانیم این در حالی است که ‌این مبلغ جزو بیت‌المال محسوب می‌شد…

حمیدرضا بقایی متهم به اختلاس در زمان حضورش در نهاد ریاست جمهوری است. اولین بارکه بقایی بازداشت شد،‌ حدود ۲۰۰ روز بازجویی از او طول کشید. هرچند او منکر هرگونه عمل خلاف قانون خود شد و در چند جلسه‌ای که به دادگاه رفته همواره بر بیگناهی خود تاکید کرده اما روز گذشته قاضی‌پور نماینده مجلس شورای اسلامی ابعاد مختلف پرونده بقایی را به صورت ریز در اختیار رسانه‌ها قرار داد. نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص پرونده بقایی معاون رئیس جمهور دولت دهم گفت: قسمت مالی پرونده مربوط به آقای بقایی به دادگاه رفته است. مسائل امنیتی، سیاسی، خانوادگی و غیره مربوط به پرونده بقایی همچنان مفتوح است.

برداشت در روز تحلیف!

نماینده مردم ارومیه ادامه داد: به استناد ماده ۳۶۶، ۱۲ الی ۱۳ مورد دیگر درباره پرونده آقای بقایی اتهام مطرح است که تنها موارد مربوط به تخلفات مالی به دادگاه ارجاع داده شده که می‌توان به اختلاس ۱۶ میلیارد تومانی دانشگاه اشاره کرد که ‌این میزان پول در روز تحلیف ریاست جمهوری دوره یازدهم بر اساس گزارش دیوان محاسبات از بودجه دولتی برداشت شده است. او در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت افزود: اختلاس بعدی آقای بقایی در رابطه با تحویل ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۵۰۰ یورو و همچنین ۵۹۰ هزار دلار از بیت‌المال است که ‌این میزان پول در سال ۱۳۹۲ به آنان داده شد تا در اجلاس سران کشورهای اسلامی هزینه شود، اما این میزان هزینه نشده است.

خانه ۳۰۰ میلیاردی

قاضی‌پور دراین رابطه اظهار داشت: آقایان احمدی‌نژاد، مشایی، بقایی، رحیمی و موسوی خانه‌ ایرانیان را در خارج ازکشور تأسیس کرده بودند و آقای شریف‌زادگان رئیس هیأت مدیره، حمیدرضا شاکری‌نیا، احسان آریامحمد، محمدعلی ابراهیم و میثم طاهری نیز در این موسسه حضور داشتند، تصرف دیگر مربوط به پرونده آقای بقایی در این رابطه است که ۳۰۰ میلیارد تومان مربوط به خانه ‌ایرانیان برداشت شده به نحوی که از بیت‌المال به حساب خانه ‌ایرانیان پول واریز کرده بودند.

ریاست‌جمهوری در منزل!

این نماینده مجلس ادامه داد: در منزل آقای بقایی ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ نیم سکه، ۱۵ سکه دو و نیم، مبلغ ۲۱ میلیارد و ۱۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال وجه نقد، ۴۵۴ میلیون و ۵۱۰ هزار ریال از پول نهاد ریاست‌جمهوری موجود بود و می‌گفتند می‌خواستم پس از بهبود ارتباطمان با دولت آقای روحانی پول‌ها را بازگردانیم این در حالی است که ‌این مبلغ جزو بیت‌المال محسوب می‌شد.

برداشت از بیت‌المال؟

قاضی‌پور تصریح کرد: زمانی که آقای بقایی در سازمان میراث فرهنگی مسئولیت داشتند چندین شرکت با نام‌های توسعه فناوری اطلاعات، میراث آریا، بهار سرزمین من، تور گردشگری ایران و کانون جهانگردی اتومبیلرانی ایران تأسیس کردند و با شرکت‌هایی که خود و اطرافیانشان اعضای آن بودند به مبلغ ۵۱۲ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۹۷۳تومان قرارداد صوری تنظیم کردند و از عموزاده و خاله‌زاده و اقوام در این شرکت‌ها به عنوان کارمند بهره گرفتند و پول‌های مذکور برداشت شده است. همچنین ۱۰ میلیارد تومان دیگر نیز از بیت‌المال توسط تیم آقای بقایی برداشت شده است. او ادامه داد: صندوقی به نام شهیدان رجایی و باهنر در نهاد ریاست جمهوری برای کارکنان تأسیس شده بود تا به کارکنان وام داده شود، آقای بقایی و ۱۵ تن از ارکان دولت از صندوق مذکور به عنوان وام ۳۰۰ میلیون تومان دریافت کردند و بر اساس گزارش دیوان محاسبات، آنها اعلام کردند به استناد موادی از برنامه چهارم توسعه مستضعف هستند و قادر به عودت پول‌ها نیستند و خزانه دولت پول‌ها را پرداخت کند.

معامله صوری به نام همسر؟

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: افرادی مانند خانم اکرم حسینی، مرتضی بقایی، مرضیه اویسی فیضی همسر مرتضی بقایی معاملات صوری انجام دادند و پول‌هایی برداشت کردند و در تاریخ ۲/۹/۹۱ به عنوان موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران ۲۰ میلیارد تومان پول دادند و پس از ۲۶ روز صد میلیارد دیگر به آنها پرداخت شد. حمیدرضا بقایی در واکنش به ادعاهای قاضی‌پور درباره پرونده خود در کانال تلگرامی‌اش نوشت: حمید بقایی در واکنش به ادعاهای قاضی‌پور درباره پرونده خود در کانال تلگرامی‌اش نوشت: جناب قاضی‌پور، پاسخ شما و گردانندگان شما فقط یک جمله است، فرزند خلف پدرتان نیستید، اگر ظرف ۲۴ ساعت مستندات حرفتان را از همان خبرگزاری منتشر نکنید.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا