گوناگون

هزاران نفر در بارسلون به بازداشت مقامات کاتالونیا اعتراض کردند

بحران سیاسی در اسپانیا ادامه دارد. بازداشت شماری از وزیران دولت محلی کاتالونیا اعتراض بسیاری از شهروندان این ایالت را در پی داشته است. ده‌ها هزار نفر با شرکت در تظاهراتی خواستار آزادی مقامات دولت محلی کاتالونیا شدند.

کارلس پوجدمون، رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا دستگیری شماری از مقامات و  وزرای دولت محلی این ایالت را “یک خطای جدی” خوانده است. بر اساس آخرین اخباری که درباره بحران سیاسی اسپانیا منتشر شده، ۹ وزیر دولت محلی کاتالونیا به مادرید منتقل شده و در حبس به سر می‌برند.

شامگاه روز پنجشنبه ۲ نوامبر (۱۱ آبانماه) ده‌ها هزار نفر در بارسلون دست به تظاهرات زدند. شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار آزادی مقامات دولت محلی کاتالونیا شدند. دامنه اعتراضات به تیم فوتبال اف‌ث بارسلونا هم رسیده است.

تظاهرات طرفداران استقلال

به دنبال بازداشت ۹ تن از ۱۴ وزیر دولت محلی کاتالونیا، هزاران نفر از طرفداران استقلال کاتالونیا در برابر پارلمان محلی این ایالت واقع در بارسلون به خیابان‌ها آمدند. بر اساس ارزیابی پلیس، تعداد شرکت کنندگان در این تظاهرات  حدود ۲۰ هزار نفر اعلام شده است. شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی شدند.

پلیس اسپانیا اقدام به بازداشت مقامات دولت محلی کاتالونیا نموده است. در بین ۹ وزیر بازداشت شده، ۲ وزیر زن نیز وجود دارند. بازداشت شدگان متهم به شورش علیه دولت مرکزی و همچنین حیف و میل اموال عمومی شده‌اند. غروب پنجشنبه ۲ نوامبر بازداشت شدگان به دو زندان در مادرید منتقل شدند.

کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا در حال حاضر همراه با پنج نفر از وزیران دولت محلی کاتالونیا در بلژیک به سر می‌برند. گفته می‌شود علیه آن‌ها حکم بازداشت صادر شده است. پوجدمون خواستار آزادی وزیران دولت ایالتی کاتالونیا شده است.

حکم بازداشت وزیران دولت کاتالونیا اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته است. از آن جمله است اعتراض رسمی تیم فوتبال اف‌ث‌بارسلونا. مسئولان این باشگاه نیز از دستگیری مقامات دولت کاتالونیا ابراز تاسف کرده و با دستگیرشدگان و خانواده‌های آن‌ها ابراز همدردی کرده‌اند. در توضیح باشگاه بارسلونا همچنین بر پایبندی به موازین دموکراتیک تاکید شده است. این باشگاه از طرفین خواسته است در راستای حل مسالمت آمیز بحران سیاسی جاری تلاش ورزند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا