جوانان

تشکیل فراکسیون پیگیری برای «حقوق شهروندی» در مجلس تشریفاتی اضافه بر تشریفات های دیگر

۵۰ نماینده مجلس فرمایشی تحت نام مجلس شورای اسلامی برای پیگیری مسائل مربوط به حقوق اقوام، اقلیت‌های مذهبی، زنان، کودکان، کارکنان رسانه‌ها و فعالان سیاسی، فراکسیون را «حقوق شهروندی» تشکیل داده‌اند…

عبدالکریم حسین‌زاده، رئیس این فراکسیون روز شنبه ۱۳ آبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا خبر داد که انتخابات هیئت رئیسه این فراکسیون نیز برگزار شده است.

اعضای هیئت رئیسه این فراکسیون از نمایندگان «اصلاح‌طلب» مجلس و عضو فراکسیون« امید» هستند. به جز آقای حسین‌زاده، رئیس فراکسیون «حقوق شهروندی»، برخی از دیگر اعضای این فراکسیون از جمله محمد نعیم امینی‌فرد، از نمایندگان اهل سنت مجلس هستند.

رئیس فراکسیون «حقوق شهروندی» تلاش برای «عملیاتی‌سازی منشور حقوق شهروندی» و «تحقق مطالبات ملت» از طریق تصویب قوانین و نظارت را از جمله اهداف تشکیل این فراکسیون اعلام کرده است.

این برای نخسین بار است که فراکسیونی با عنوان «حقوق شهروندی» در مجلس ایران تشکیل می‌شود. در مجلس ایران فراکسیون زنان، فراکسیون اهل سنت و فراکسیون کودکان وجود دارند.

دولت حسن روحانی پاییز سال ۹۵ منشوری به نام «حقوق شهروندی» تدوین و منتشر کرد که به ظاهر در بخش‌هایی از آن تفتیش در زندگی شهروندان، تبعیض مذهبی و قومیتی خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی توصیف شده و بر حقوق زنان و اقلیت‌ها تأکید می‌شود. اما در حال حاضر ضمانت اجرایی خاصی ندارد.

حسن روحانی وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری، دولت او در ۱۰۰ روز اول کار خود، لایحه ایجاد «نهاد ملی حقوق شهروندی» را به مجلس ارسال خواهد کرد.

با این حال صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه روز ۱۱ تیرماه ایجاد این نهاد را «خلاف شرع و قانون» خوانده بود.

برخی از کارشناسان نیز اعلام کرده‌اند که دولت توان اجرای منشور حقوق شهروندی را ندارد و این منشور یک متن تشریفاتی است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا