اجتماعی

۳۳ درصد جامعه ایران زیر خط فقر

مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد کشور از وجود بیش از ۳۷۰ هزار دختر محروم بازمانده از ازدواج در روستاهای کشور خبر داد و اشاره کرد کمیته امداد یک میلیون و ۶۰۰ هزار مددجو را تحت پوشش خود دارد.

به گزارش «آمدنیوز»؛ آذر اسماعیلی در سومین نشست کارگروه تخصصی بانوان و خانواده که با حضور مشاور معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در یاسوج برگزار شد، اظهار کرد: نزدیک به یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار مددجو در کشور تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد ۵۶۰ هزار مددجو در مناطق محروم سکونت دارند.

اسماعیلی بیان کرد: حدود ۷۰ درصد مددجویان تحت پوشش کمیته امداد کشور را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند و ۳۰ درصد دیگر زنان به دلیل کارافتادگی مردان، سرپرست خانوار محسوب می‌شوند.

او با اشاره به دختران بازمانده از ازدواج در مناطق روستایی، افزود: «حدود ۳۷۰ هزار دختر محروم بازمانده از ازدواج در مناطق روستایی وجود دارد که این دختران به مشکلات روحی و روانی دچار شده‌اند.»

آمار خانواده های تحت پوشش کمیته امداد نسب به سال گذشته نصف شده است و بر خلاف این کاهش حمایت از خانواده های نیازمند روز به روز شاهد افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم هستیم. از یک‌سو بیکاری افزایش یافته است و به دنبال آن شاهد افزایش فقر هستیم و در این شرایط بسیاری از سرپرستان خانواده نمی‌توانند جوابگوی خرج و مخارج خانواده خود باشند.

فاطمه رهبر معاون سلامت کمیته امداد نیز ظهر چهارشنبه ۱۲ آبان سال گذشته در دیدار با آیت الله نوری همدانی، با اشاره به اینکه کمیته امداد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار مددجو را تحت پوشش خود دارد، اظهار کرد: از این بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زن سرپرست خانوار هستند..

وی افزود: یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سالمند تحت پوشش کمیته امداد هستند و این مرکز کلیه خدمات از جمله مستمری را به عنوان کمک معیشت به این عزیزان اهدا می‌کند.

فقر بیشتر؛حمایت کمتر

نکته حائز اهمیت اینکه آمار اعلامی بین امسال و سال گذشته از سوی مسئولین تفاوت فاحشی دارد به عبارتی آمار امسال مدد جویان تحت پوشش کمیته امداد کشور دقیقا نصف آمار اعلامی سال گذشته است.

و این در صورتی است که تیرماه امسال( ۱۳۹۶) بر اساس مطلبی که در سایت اتاق بازرگانی تهران منتشر شده است، گزارش وزارت راه و شهرسازی نشان می‌‌‌‌دهد ۳۳ درصد جامعه ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

همین گزارش تأکید دارد خانواده‌های طبقه متوسط برای خرید خانه باید حداقل یک‌سوم درآمد ماهیانه‌شان را به‌مدت ۹۶ سال پس‌انداز کنند. آرزوی خرید خانه در کشورهای توسعه‌یافته با پس‌انداز ۱۴ ساله یک‌سوم درآمد رنگ واقعیت می‌گیرد.

همچنین گزارش تکمیلی مرکز آمار ایران هم نقل می‌کند حداقل ۴ دهم درصد از جمعیت ایران در کپر و چادر زندگی می‌کنند. در مقابل ۶ میلیون نفر از مردم ایران در وضعیت مالی‌ای قرار دارند که می‌توانند ویلای شخصی در اختیار داشته باشند.

اما بر خلاف روند کاهشی پوشش نیازمندان توسط کمیته امداد کشور آمار فقر و نیازمندان بیشتر از سال پیش شده و این یعنی با وجود افزایش نیازمندان در کشور کمیته امداد پوشش خود را از افراد نیازمند به نصف کاهش داده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا