گوناگون

نگاه اجمالی به آمارهای منتشر شده

سالی ۶٠٠‌ هزار نفر به جمعیت فقرا اضافه شده است…
Gerelateerde afbeelding

فروش نوزاد در کشور قابل انکار نیست
۷۰ درصد کودکان کار اتباع خارجی و ۱۰ درصد مربوط به تهران هستند

گزارش بانک جهانی سقوط ۴پله‌ای ایران در رده‌بندی جهانی کسب‌وکار

صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ را ۱۲.۵ درصد اعلام کرد

عضو شورای شهر:۵۰۰ نفر در هفته بدلیل آلودگی هوا کشته می‌شوند

اعلام آمار ضد و نقیص تورم از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی
کدام نرخ واقعی است؟

۲۷ درصد زنان تهرانی، قربانی خشونت شده‌اند

وجود ۷۵ هزار کولبر در کشور/ وزن بار کولبران را از ۲۲۰ به ۸۰ کیلوگرم رسانده‌ایم

رکورد جدید در طلاق ایرانی‌ها

کاهش سن خودکشی در کشور
خودکشی در حال زنانه‌شدن است
خودکشی‌های منجر به مرگ در مردان ۲ برابر است

۹۸درصد حوادث کارِ منجر به فوت، قابل پیشگیری هستند

مرگ سالانه ۷۰۰ ایرانی به دلیل مسمومیت‌ با دارو

مرگ ۱۲۸۹۷ ایرانی بر اثر آلودگی هوا در یک سال

ایران ۱۰ برابر فرانسه، کارخانه خودرو و ۱۶ برابر کره جنوبی کارخانه سیمان دارد اما کمتر تولید می کند

۱۲ آبان : بهزیستی هر ساعت ۴۹ نفر وارد زندان‌های ایران می‌شوند

موسوی چلک، مشاور رئیس سازمان بهزیستی و رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اعلام کرد: “در هر ساعت ۴۹ نفر وارد زندان‌های کشور می‌شوند.”

به گزارش ایسنا، آقای چلک افزود: “در دنیا به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۰ نفر ورودی زندان داریم اما در ایران این عدد ۲۷۰ نفر است.”

به گفته رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران براساس اعلام مسئولان قضایی کشور ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده داریم: ‘این رقم برای یک کشور ۸۰ میلیونی رقم بالایی است.”

۱۱ آبان : سال ۱۴۰۰،
۲۳میلیون حاشیه نشین خواهیم داشت/سالی ۶٠٠‌ هزار نفر به جمعیت فقرا اضافه شده است

شرق : مدیرعلمی طرح جامع مسکن از شکست سیاست زمین در ایران می‌گوید: طبق برآوردها، سال ٩٢، ساکنان سکونتگاه ‌های غیررسمی بین ١٠ تا ١١ میلیون نفر بودند. حجم فقر مسکن ٣٣ درصد جامعه شهری بود، یعنی ١۶ میلیون نفر با حساب سر انگشتی تا ٩۴ حساب کردیم، نرخ فقر از ٣٠ درصد به ٢٨ درصد رسیده و کمی بهتر شده اما هنوز هم به این معناست که حدودا سالی ۶٠٠‌ هزار نفر به جمعیت فقرا اضافه شده است. اگر دولت هیچ اقدامی صورت ندهد، اگر با فرض خوش‌بینانه بگوییم ١١ میلیون حاشیه‌ نشین داریم، بحران آب، حاشیه‌نشین‌های شهرهای بزرگ را در آینده بیشتر خواهد کرد و اگر روندهای اقتصادی حاکم مثل چند سال گذشته باشد، به جرئت می‌توانم بگویم در ١۴٠٠ در پایان برنامه ششم، تعداد حاشیه‌نشین‌ها و سکونتگاه ‌های غیررسمی که اکنون حدود ١٩ تا ٢٠ میلیون نفر هستند، حداقل سه تا چهار‌ میلیون نفر افزایش خواهد یافت و به ٢٣ میلیون نفر خواهد رسید.

فروش نوزاد در کشور قابل انکار نیست/۷۰ درصد کودکان کار اتباع خارجی و ۱۰ درصد مربوط به تهران هستند

فروش نوزاد در کشور قابل انکار نیست/۷۰ درصد کودکان کار اتباع بیگانه و ۱۰ درصد مربوط به تهران هستند/جمع‌آوری مختلط کودکان کار و معتادان متجاهر صحت ندارد

اگر فروش نوزاد به صورت سازماندهی شده و یا شبکه‌ای باشد و افرادی با متامع و اهداف سودجویانه به دنبال اجرای این موضوع باشند، دستگاه‌های قانونی حتماً باید در این زمینه ورود و برخورد کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدتقی رستم‌وندی (معاون اجتماعی و فرهنگی وزیر کشور) در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی بر اینکه آیا وزارت کشور تاکنون در بحث فروش نوزاد پیش از آنکه به دنیا بیاید و یا مادران معتادی که اقدام به فروش نوزاد خود می‌کنند، بررسی‌هایی داشته است یا خیر و آیا گزارشی در این خصوص به وزارتخانه ارسال شده است؟ گفت: بهتر است فروش نوزاد را جرم نام ببریم. ما در این خصوص گزارشی نداشتیم ولی فروش نوزاد قابل انکار هم نیست. ممکن است در جایی فقر، محرومیت‌هایی و نیاز مادر معتاد منجر به این شود که اقدام به فروش نوزاد خود کند که البته این موضوع عمومیت و تسری در کشور نداشته است. طی یک سال گذشته در پی ادعاهایی که مطرح شد طرح‌هایی از سوی نیروی انتظامی و مراکز بهداشتی دنبال شد به طوری که اخیراً نخستین مرکز مادر و کودک در تهران افتتاح شد که چنین طرح‌هایی می‌تواند از بروز چنین حوادث جلوگیری کند.

رضا محبوبی (معاون اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور) در ادامه سخنان رستم‌وندی گفت: در همین زمینه و برای جلوگیری از این موارد ستاد آسیب‌های اجتماعی در وزارت بهداشت ایجاد شده و در تمامی بیمارستان‌های دولتی مددکاران استقرار یافته‌اند و هر موردی که تشخیص داده شود که مادری به دلیل نیازهای مالی با مشکل روبرو است توسط مددکاران اطلاع داده می‌شود و همچنین حمایت‌های اجتماعی پس از ترخیص مادر با همکاری بهزیستی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد کودکان کار و خیابان اتباع بیگانه و ۲۰ درصد کسانی هستند که از شهرستان‌ها به استان می‌آیند و ۱۰ درصد فقط مربوط به تهران است. این ۷۰ درصد از طریق اداره کل اتباع شناسایی می‌شوند و اگر غیرمجاز باشند عودت داده خواهند شد. بیشتر این کودکان کار و خیابان دچار سوءتغذیه هستند و آزارهایی دیده‌اند که مددکاران به آنها در این زمینه کمک خواهند کرد. اصل طرح جمع‌آوری را کسی نمی‌تواند زیر سوال ببرد.

معاون اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور در همین زمینه توضیح داد و گفت: براساس طرح تقسیم کار ملی که دو سال پیش در شورای اجتماعی مصوب شد؛ ستاد ساماندهی کودکان کار و خیابان فعال شد و باید توجه داشت که کودک کار و کودک خیابانی دو مقوله جدا است. کل تعداد کودکان خیابانی ساماندهی شدند به طوری که در مرداد ماه ۵۰۰ نفر از اینها جمع‌آوری شدند که فقط کودکان خیابانی بودند نه کودک کار. از وزارت کار خواسته‌ایم که در ارتباط با کودکان کار فعال‌تر عمل کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا