گوناگون

افزایش تنش هادر خاورمیانه

روز گذشته شنبه ۱۳ آبان / چهارم نوامبر، پدافند هوایی عربستان یک موشک بالستیک اسکات با برد ۸۰۰ کیلومتر را که از یمن به سوی ریاض شلیک شده بود، دفع کرد…

موشک یمنی

به دنبال انتشار این خبر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ایران را به شلیک موشک به سمت عربستان سعودی متهم کرد.

در پاسخ به این اظهارات، امیر حاتمی وزیر دفاع ایران نیز گفته «دشمن از هر فرصتی استفاده می کند برای اتهام‌زنی علیه ایران و قطعاً ما این مسئله را رد می‌کنیم». در این رابطه عزیز جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در حاشیه مراسم ترحیم پدر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس گفته «اصلاً ما امکان انتقال موشک به آنجا را نداریم و موشک‌ها برای خودشان است که بازسازی و برد آن را زیاد کرده‌اند و بدین وسیله انتقام خون شهدای مظلوم یمن را گرفته اند».

به گزارش رادیو زمانه،حمله موشکی حوثی‌ها یک روز پس از آن انجام شد که جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان یک هتل و بازار مجاور آن را در شمال یمن هدف قرار دادند. در جریان این حمله ۲۶ تن کشته شدند.

ظرف ۲۴ ساعت گذشته، شلیک موشک بالستیک حوثی‌ها به سمت ریاض و استعفای سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان تنش‌ها در خاورمیانه را افزایش داده است.

اکنون در واکنش به حمله موشکی حوثی‌ها، عربستان یکشنبه ۱۴ آبان / پنجم نوامبر، در یک سلسله حمله هوایی صنعا، پایتخت یمن را هدف قرار داده است.

جنگ در یمن تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته و ۴۰ هزار زخمی برجا گذاشته است.

عربستان به عنوان فرمانده ائتلاف در جنگ با حوثی‌ها به عنوان یکی از عامل اصلی کشتار غیرنظامیان در یمن معرفی می‌شود. این ائتلاف امکان ارسال کمک‌های غذایی و دارویی را به شدت محدود کرده است.

یمن فقیرترین کشور عربی است و در حال حاضر ۱۹ میلیون نفر از ۲۸ میلیون جمعیت یمن نیازمند به کمک‌های بشردوستانه‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا