گوناگون

تصادف بیشتر از داعش قربانی می‌گیرد!

در حالی‌که سفر‌های اربعین به اوج خود رسیده است و آخرین اخبار حکایت از صدور بیش از دو میلیون ویزا دارد، روز گذشته اخبار و اظهارنظر‌های تازه‌ای در مورد این مراسم منتشر شد. در یکی از جالب‌ترین این اظهارنظر‌ها، رئیس اورژانس کشور با بیان اینکه تلفات جاده‌ای در روزهای اخیر خساراتی را به زائران ما وارد کرده است، گفت: گروهک تروریستی داعش این‌قدر از ما تلفات نگرفته که اتوبوس‌های واژگون‌شده از هم‌وطنان تلفات می‌گیرند

. روز گذشته رئیس ستاد مرکزی اربعین از صدور ویزا برای دومیلیون و ۳۲۰هزار زائر اربعین خبر داد و بیان کرد: مرز خسروی از سوی طرف عراقی به دلیل مسائل امنیتی و حضور تکفیری‌ها در استان الانبار بازگشایی نشد. حسین ذوالفقاری افزود: تا ساعت۲۴ شب دوشنبه حدود یک‌میلیون و ۹۰۰هزار زائر از کشور خارج شدند. او در مورد آمار ورود به کشور زائران گفت: از اول ماه صفر تا ساعت۲۴ شب دوشنبه، حدود ۵۰۰هزار نفر از زائران به کشور وارد شدند که این آمار صبح دیروز به حدود ۵۵۰هزار نفر رسیده است. رئیس ستاد مرکزی اربعین بیان کرد: سال گذشته دومیلیون و ۵۰هزار ویزا برای زائران اربعین صادر شد. او به مهر گفت: برداشت ما این است که دلیل طرف عراقی برای عدم بازگشایی مرز خسروی موضوع امنیتی بوده، زیرا عراقی‌ها در استان الانبار در حال درگیری با پایگاه‌های تکفیری هستند و برخی از گروه‌های تکفیری در این مناطق پراکنده شده‌اند و مسئولان عراقی نخواستند امنیت زائران ما را به خطر بیندازند.

شیوع بیماری‌های اسهالی در عراق

روز گذشته رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به شیوع بیماری‌های اسهالی در عراق بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در ایام اربعین از سوی زائران تاکید کرد. شکرا… سلمان‌زاده اظهار کرد: معاینه زوار توسط نیروهای بهداشت محیط مستقر در پایگاه‌های سلامت در مرزهای چذابه و شلمچه هنگام ورود و خروج در حال انجام است. او افزود: در صورت موارد شبه‌آنفلوآنزا، درمان این بیماران در محل مرز انجام می‌شود و در صورتی که بیماری شدید باشد با انتقال به بیمارستان بستری خواهند شد. سلمان‌زاده بیان کرد: در این معاینات تقریبا روزانه سه تا چهار مورد بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در مرزهای خوزستان مشاهده می‌شود. البته این بیماری شدید نیست و در حال حاضر در کشور ما نیز شایع است. به گزارش ایسنا، رئیس مرکز بهداشت خوزستان، تصریح کرد: در حال حاضر در کشور عراق بیماری‌های اسهالی شایع شده است. همزمان قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام، به مهر گفت: مدارس مهران چهارشنبه و شنبه به دلیل موج بازگشت زوار اربعین تعطیل شدند. شهر مهران تبدیل به بزرگ‌ترین پارکینگ خاورمیانه شد. در حال حاضر بیش از ۱۰۰هزار دستگاه خودرو در مهران پارک شده است.

واکنش شدیداللحن اورژانس به تصادفات جاده‌ای

رئیس اورژانس کشور با انتقاد شدید از تصادفات جاده‌ای در روزهای اخیر در مرزهای منتهی به مهران، چذابه و شلمچه اظهار کرد: تصادفات ناخوشایندی در مسیرهای منتهی به مرزها و حتی در کشور عراق برای برخی زائران ما پیش آمده که باید به این موضوعات توجه ویژه‌ای شود. پیرحسین کولیوند تاکید کرد:‌ بهتر است راهداری و پلیس در زمان برگشت زائران در کنار هر اتوبوس یک نفر را برای نظارت داشته باشد تا شاهد واژگونی و خطرات آن نباشیم. او با بیان اینکه برخی زیرساخت‌های جاده‌ای نیز دارای مشکل است، تصریح کرد: برای مثال در سوسنگرد برخی افراد دچار حادثه شدند که یکی از دلایل آن شانه خاکی جاده و زیرساخت‌های آن بوده است که باید علائم لازم در این زمینه تدارک دیده شود، ضمن اینکه عامل انسانی نیز در تصادفات دخیل است و باید کنترل بیشتری انجام شود. رئیس اورژانس کشور با بیان اینکه برخی زائران حادثه‌دیده در روزهای اخیر بیمه نبوده‌اند، گفت: امسال هزینه هنگفتی روی دوش ما افتاده است، چراکه این زائران قبل از سفر خود را بیمه نکرده‌اند؛ باید مسئولان ذیربط در این حوزه به‌طور جد وارد شوند و موضوع بیمه زائران اربعین حسینی را تاکید کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ کولیوند درباره کنترل بیماری‌های سندرومی در مبادی ورودی به کشور نیز اظهار کرد: کنترل بیماری‌های سندرومی را از مرزهای شرقی آغاز کرده‌ایم و این هم در مبادی ورودی کشور نیز ادامه دارد، اما به زائران توصیه می‌‌کنیم به‌طور جد مساله بهداشتی و پیشگیری را انجام دهند.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا