بین‌المللی

موگرینی: تنش میان ایران و عربستان بسیار خطرناک است

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ابعاد و پیامدهای تنش بوجود آمده میان ایران و عربستان هشدار داد. او در دیدار با مقامات آمریکایی در واشنگتن اعلام کرد که وضعیت منطقه بسیار خطرناک شده است.

موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (۱۶ آبان/۷ نوامبر) در دیدار از واشنگتن اظهار داشت که تنش کنونی خاورمیانه میان عربستان و ایران می‌تواند پیامدهای بسیار خطرناکی داشته باشد.

موگرینی تاکید کرد که اتحادیه اروپا خواستار آن است که آرامش دوباره به منطقه بازگردد. به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تنش کنونی در منطقه خاورمیانه می‌تواند تاثیرات فرامنطقه‌ای داشته باشد و بر خارج از این منطقه نیز تاثیر بگذارد.

موگرینی همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا مایل است که هر دو طرف لحن خود را معتدل‌تر کنند و به دنبال “توافقی حداقلی” برای ایجاد صلح باشند.

حمایت آمریکا از عربستان

تنش میان ایران و عربستان به ویژه بعد از پرتاپ یک موشک بالستیک به سمت ریاض توسط حوثی‌های مورد حمایت ایران تشدید شد. ائتلاف عربی به رهبری عربستان در واکنش به این اقدام بلافاصله اعلام کرد که “تحویل موشک‌های بالستیک به حوثی‌ها برای پرتاپ آن به سوی ریاض، به مثابه دشمنی مستقیم و اعلام جنگ ایران علیه پادشاهی سعودی” است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از عربستان حمایت می‌کند. ترامپ در جریان سفر به کشورهای آسیایی مسئولیت شلیک موشک از یمن به پایتخت عربستان سعودی را متوجه ایران کرد. ترامپ گفت: «از نظر من حمله به عربستان کار ایران بوده است. اما سامانه ضد موشکی ما بر آن غلبه کرد».

برخلاف این موضع‌گیری و واکنش آمریکا، اتحادیه اروپا عربستان و ایران را به آرامش دعوت کرده و خواستار کاهش تنش میان دو کشور شده است.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا