حقوق بشر

یک فعال سیاسی و مدنی اهوازی در هلند ترور شد

غروب روز چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۵ بعد از ظهر احمد نیسی (احمد مولی) از فعالان عرب اهوازی، در مقابل درب منزلش با اصابت دو تیر در سینه و یک تیر در سر، کشته شد. قاتل متواری شده است …

بنا به گفته دو همراه احمد نیسی، در هنگام برگشت از مراسم فاتحه خوانی در مقابل درب منزل احمد نیسی و هنگام پیاده شدن از ماشین، فردی که صورت خود را پوشانده بود از یک ماشین بنز مرسدس سیاه با ‘کلت کمری با صدا خفه کن’ از پشت به طرف سر احمد نیسی شلیک کرده و بعد از افتادن او بر زمین دو تیر خلاص در سینه احمد نیسی شلیک کرده است. آنها می گویند ضارب خواست بطرف آنها نیز شلیک کند اما بدلیل دستپاچه شدن و هنگام وارد شدن به ماشین کلت کمری از دست او می افتد.

تا کنون پلیس هلند نسبت به این حادثه اظهار نظر نکرده است اما یکی از افراد پلیس در تویتر نوشته:در حال بررسی این حادثه مرگبار تیراندازی هستیم.

به گزارش فعالان حقوق بشر محلی، خانواده این فعال سیاسی عرب، اطلاعات برون مرزی ایران و وابستگان به این نهاد در خارج از کشور را متهم به ترور احمد نیسی می کنند.

این فعال سیاسی عرب بعد از دستگیری بعضی از اعضای جنبش آزادی بخش الأحواز که بعداً شماری از آنها به دلیل دست داشتن در انفجارهای ۱٣٨۴ اهواز توسط دادگاه انقلاب اهواز محاکمه و به اتهام محاربه با خدا اعدام شدند، به همراه چند تن از رهبران و اعضای این تشکیلات به خارج از کشور آمدند.

احمد نیسی یکی از رهبران و بنیانگذاران ”جنبش آزادی بخش الأحواز” بوده است که در سال ۱۹۹۹ تشکیل شد.

در سال ۲۰۱۰ کانال انگلیسی ایران پرس تی وی احمد نیسی و چند تن از فعالان عرب را به عنوان تروریست و تحت تعقیب انترپول معرفی کرد. ایران از پلیس بین المللی “انترپول” در خواست کرده بود که احمد نیسی را جهت محاکمه به این کشور بازگرداند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا