گوناگون

اتحادیه اروپا خواهان حفظ توافق هسته‌ای با ایران است

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه اطمینان خاطر حاصل خواهد کرد که توافق هسته‌ای ایران به طور کامل از سوی همه اجرا خواهد شد..

خانم موگرینی امروز جمعه، دهم نوامبر در سمرقند ازبکستان توافق برجام را «دستاورد بزرگی برای دیپلماسی اروپایی و چندجانبه بین‌المللی خواند که در حال نتیجه‌بخشی است.»
خانم موگرینی این سخنان را در نشست «امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی» بیان کرده و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در این نشست حضور دارد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، پایبندی ایران به برجام را تایید نکرده و تصمیم‌گیری در مورد آینده برجام را به کنگره آمریکا محول کرده است.
خانم موگرینی و شماری از سیاستمداران اروپایی از جمله بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا طی هفته‌های گذشته با سفر به آمریکا و دیدار با نمایندگان آمریکایی در مورد پایبندی آمریکا به توافق اتمی با ایران رایزنی کردند.
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در دیدار با نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بر پایبندی ایران بر توافق هسته ای تاکید کرده است.
خبرگزاری ایرنا می‌گوید آقای ظریف در نشست سمرقند گفته است که کشورش به دنبال توافق هسته‌ای، «به تمامی تعهدات خود» عمل کرده است.
خانم موگرینی از آمریکا خواسته است تا از برجام خارج نشود. او در آمریکا گفت «از نظر امنیتی به نفع اروپاست که این توافق به طور موثر به اجرا در آید.»
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، آمریکا را متهم کرده که برای خراب کردن نتیجه مذاکرات هسته‌ای، نهایت خباثت را به عمل می‌آورد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا