گوناگون

افزایش ۴۰ درصدی کمک نظامی آمریکا به اروپا برای بازدارندگی روسیه

آمریکا و ناتو در اقداماتی هم جهت، ابتکارعمل‌هایی را به منظور تقویت ساختارهای نظامی کشورهای اروپا و مقابله با «تهدیدات ناشی از روسیه» در نظر گرفته‌اند…
Afbeeldingsresultaat voor ‫نظامی آمریکا و ترامپ‬‎

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: آمریکا آمادگی دارد تا هزینه هنگفتی برای کمک به کشورهای اروپایی صرف کند تا با به اصطلاح «تهدیدات روسیه» مقابله کند. این موضوع در پیش نویس لایحه بودجه دفاعی سال مالی ۲۰۱۸ آمریکا مورد تاکید قرار گرفته است.

تحقق ابتکارعمل های جدید برای بازدارنگی «بلندپروازی‌های مسکو» در سطح ناتو نیز مورد تصمیم گیری قرار گرفته است. صحبت بر سر ایجاد ستادهای فرماندهی مضاعف و همچنین مرکز اجرای عملیات سایبری در کشورهای اروپایی است. به عقیده کارشناسان، تایید این اقدامات گویای آمادگی آمریکا و اتحادیه اروپا برای ادامه همکاریهای نظامی خود، برغم اختلاف نظرات قبلی آنهاست.

آمریکا تصمیم گرفته است بودجه ای معادل ۴،۶ میلیارد دلار برای مقابله با «تهدیدات روسیه» در چارچوب برنامه «ابتکارعملهای اروپایی برای بازدارندگی روسیه» هزینه کند. این سند روز گذشته در سایت رسمی کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای کنگره آمریکا منتشر شد. از این مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار آن تنها برای کشورهای منطقه بالتیک اختصاص دارد.

بر اساس این سند، وزیر دفاع آمریکا موظف شده تا طرحی را برای اقدام در چارچوب برنامه «ابتکارعملهای اروپایی برای بازدارندگی روسیه» برای ۴ سال آینده تهیه کند. علاوه بر این، پنتاگون باید گزارش کاملی در باره مبارزه با «تهدیدات ناشی از روسیه» ارائه دهد.

توجه وزارت دفاع آمریکا روی ابزارهای سایبری متمرکز خواهد بود که به عقیده آنها کرملیم ظاهرا از آنها برای تاثیرگذاری بر اوضاع در آمریکا و اروپا استفاده می کند. بحث قبل از هر چیز بر سر فعالیتهای ضداطلاعاتی و ارگانهای ویژه در زمینه جنگهای سایبری روسیه است.

در لایحه بودجه دفاعی آمریکا همچنین مسئله کمک نظامی به اوکراین، باز هم برای «بازدارندگی روسیه» مطرح شده و برای این منظور بودجه ای معادل ۳۵۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده که بخشی از آن برای ارسال «تسلیحات نظامی تدافعی» به این کشور است. البته در این سند آمده است که اوکراین تنها در صورت اجرای اصلاحات در ساختارهای نظامی خود، بنا به توصیه کشورهای غربی، این کمک مالی را بدست خواهد آورد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا