زنان

توران میرهادی یادگارهایی برای «توران‌خانم»

در نخستین سالروز درگذشت زنده‌یاد توران میرهادی، به ابتکار گالری ویستا، جمعی از تصویرگران کتاب نقاشی‌های خود را به تماشا گذاشته‌اند. پریسا پهلوان، مدیر گالری ویستا، با اعلام خبر فوق گفت: «من از دانش‌آموزان مدرسه «فرهاد» بودم که حدود نیم قرن پیش با روش‌های نوین تربیتی توران‌خانم بزرگ شدم.

تأسیس مدرسه فرهاد در سال ١٣٣۴ با متدهای فرهنگی خانم میرهادی یک ضرورت فرهنگی و اجتماعی بود. آن روزگاران ایده‌های نوین مدرنیستی در عرصه‌هایی مانند شعر، ادبیات و هنرهای تجسمی بروز کرده بود اما چنین رویکردی در تربیت نسل نو هویدا نبود. توران میرهادی در چنین عصری آمد و اندوخته‌اش از اساتیدی مانند ژان پیاژه، هنری دالون و… را به صورت ایرانیزه‌شده در مدرسه فرهاد اجرائی کرد. او به‌این‌ترتیب از «نوگرایی» عبور کرد و با کوشش و تلاش مستمر فرهنگی به «نوآوری»، دست یافت». او گفت: «توران میرهادی که مشخصات هنر کودک را می‌شناخت، به آزادانه عمل‌کردن کودک اعتقاد داشت. لذت کودک از کشف و مشاهده پیرامون خود تا دستیابی به زیبایی‌های آن و آفرینش هنری از طریق تجربه‌های آزاد هنری را بااهمیت می‌دانست. بازی آزاد تخیل و بازیگوشی کودکانه را درک می‌کرد و اصل آزادی و تجربه‌کردن را سرچشمه لایزال خلاقیت می‌دانست و فعالیت هنری را زمینه‌ای نامحدود برای اکتشاف قلمداد می‌کرد. اعتقاد داشت نقاشی وسیله سخن و بیان احساس کودک و اقدام کودک در ارتباط با دنیای خارج است.» پهلوان افزود: «البته در سال‌های اولیه تأسیس مدرسه فرهاد، نبود مراکز هنری و نمایشگاه‌های هنری، فقدان آموزش‌های هنری در سطح ملی و… سبب شد توران‌خانم خود، اقدام و مشارکت در همراهی کارشناسان آگاه و علاقه‌مند، ارتباط با والدین و فراهم‌سازی امکانات مناسب، برنامه هنر مدرسه را غنی کند.
او سال‌های ١٣٣٢ تا ١٣۵٩ برنامه هنری خلاقانه را تدارک دید و مبانی هنرهای تجسمی با روش‌های کاربردی را ارائه کرد تا آفرینش هنری و بیان احساس هنری کودک نقش بسزایی در سال‌های بعدی آفرینش هنری کودک ایفا کند. طراحی، نقاشی، آشنایی کودکان با اصول مجسمه‌سازی و فعالیت‌های حجمی، دست‌ورزی، تجربه تکنیک‌های مختلف و رنگ‌شناسی در مدرسه فرهاد به روش‌های نوین به کودکان آموزش داده می‌شد». اکنون برای پاسداشت نوآوری‌های به انتخاب کیوان عسگری، آثاری از مهشید آسوده‌خواه، نگین احتسابیان، بنفشه احمدزاده، عطیه بزرگ‌سهرابی، مرجان ثابتی، هدا حدادی، پژمان رحیمی‌زاده، فرشید شفیعی، مریم طباطبایی، کمال طباطبایی، حسن عامه‌کن، نجوا عرفانی، کیوان عسگری، عطیه مرکزی، مانلی منوچهری و مرجان وفاییان در گالری ویستا به نمایش درمی‌آید. نمایشگاه «یادگاری» تا ٢٩ آبان در گالری ویستا به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم‌، پلاک١١ دایر خواهد بود.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا