اخبار

سپاه پاسداران بیش از ۳۰ دوتابعیتی را در ایران بازداشت کرده است

سپاه پاسداران در دو سال گذشته بیش از ۳۰ تن از ایرانیانی را که دو تابعیتی هستند به اتهام جاسوسی بازداشت و زندانی کرده است.

تعداد بازداشت‌شدگان نشانه افزایش فعالیت سپاه در این زمینه از سال ۲۰۱۵ به‌بعد است، یعنی زمانی که با امضای برجام انتظار می‌رفت حکومت ایران گام‌هائی در مسیر تنش‌زدائی با جهان غرب بردارد. تا پیش از آن تاریخ هرگز شمار بازداشت‌شدگان دو تابعیتی به ۱۰ نفر هم نمی‌رسید.

تفاوت دیگری که در قلمرو بازداشت‌های اخیر سپاه پاسداران به چشم می‌خورد، افزایش نسبت بازداشت شدگان ایرانی- اروپائی در مقابل ایرانی- آمریکائی‌هاست.

بستگان و وکلای مدافع بازداشت‌شدگان می‌گویند: «سپاه از این افراد برای معامله با غرب استفاده می‌کند؛ ضمن اینکه پس از امضای برجام و تمایل دولت روحانی به برقراری مناسبات عادی اقتصادی با غرب پس از لغو تحریم‌ها، سپاه پاسداران بدان وسیله می‌خواهد شرکت‌های اروپائی و آمریکائی را از فعالیت و سرمایه‌گذاری در ایران منصرف سازد.»

به باور بسیاری از تحلیل‌گران امور ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با وجودی‌که بازوی منافع اقتصادی بسیار کلانی دارد و از اینکه دولت «روحانی» می‌خواهد با شرکت‌های غربی قراردادهای اقتصادی ببندد، بشدت ناخشنود است.

به گزارش «آمدنیوز»، دولت ایران با آن‌که «میثاق ملل متحد» در مورد حقوق دو تابعیتی‌ها را پذیرفته است اما پیوسته به بازداشت ایرانیان دو تابعیتی ادامه داده و حقوق دو تابعیتی‌ها را انکار می‌کند.

به گفته «بستگان» و «وکلا»ی بازداشت‌شدگان، این افراد در هیچ‌یک از موارد مسئله «جاسوسی» را نپذیرفتند و تنها به خاطر تابعیت دوگانه دستگیر می‌شوند تا از آنها در معامله استفاده شود.

دولتهای خارجی که شهروندان‌شان در ایران زندانی می‌شوند ترجیح می‌دهند، قضیه را مسکوت نگاه دارند چون آن را به سود زندانی می‌دانند، اما برخی از خانواده‌ها سکوت را شکسته و می‌گویند نگران زندگی عزیزان خود در زندان‌های جمهوری اسلامی‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا