گوناگون

رئیس جمهور لبنان: عربستان سعد حریری را اسیر کرده است

میشل عون در گفت‌وگو با سفیران کشورهای خارجی از وضعیت ناروشن سعد حریری، نخست وزیر لبنان، در عربستان ابراز نارضایتی کرده است. رئیس جمهور لبنان مقامات عربستان را متهم کرده که حریری را حبس و وادار به کناره‌گیری کرد‌ه‌اند.

Libanon neuer Präisdent Michel Aoun (Picture-Alliance/dpa/N. Mounzer)

میشل عون، رئیس جمهور لبنان

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز شنبه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبانماه) از بیروت منتشر کرده از ملاقات میشل عون، رئیس جمهور لبنان با نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی خبر داده است.

بر اساس این گزارش، میشل عون از وضعیت ناروشن سعد حریری در عربستان ابراز نگرانی کرده و مقامات عربستان را متهم کرده که حریری را به اسارت گرفته و مانع از خروج او شده‌اند.

رئیس جمهور لبنان درباره بیانیه‌ استعفای سعد حریری گفته است که هر چه حریری تا کنون گفته یا پس از این بگوید، اعتباری ندارد چون این اظهارات ناشی از وضعیت مشکوک و ناروشن اقامت او در عربستان است.

میشل عون اقامت سعد حریری و استعفای او را مخالف پیمان‌های بین‌المللی و موازین ناظر بر مناسبات بین دولت‌ها اعلام کرده است. پیش از این نیز برخی از مقامات لبنانی مدعی‌ شده‌ بودند که عربستان حریری را وادار به استعفا کرده و مانع از خروج او از این کشور شده است.

موضع حزب‌الله

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، روز ۴ نوامبر در ریاض با انتشار بیانیه‌ای از مقام خود کناره‌گیری کرده بود و دخالت‌های ایران در لبنان و همچنین عملکرد حزب‌الله را علت استعفای خود اعلام کرده بود.

Saad Hariri Libanon (picture-alliance/dpa/W.Hamzeh)

سعد حریری نخست وزیر لبنان که روز ۴ نوامبر از مقام خود کناره گیری کرد

حسن نصرالله، رهبر حزب الله نیز عربستان را متهم به اعلان جنگ علیه لبنان کرده و مدعی شده است که مقامات عربستان مانع از سفر سعد حریری، نخست وزیر لبنان می‌شوند. عربستان نیز حزب الله و ایران را متهم به اعلان جنگ علیه خود کرده و از همه شهروندان خود خواسته است که خاک لبنان را ترک کنند.

این در حالی است که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که مقامات سعودی به او اطمینان خاطر داده‌‌اند که سعد حریری به میل خود و داوطلبانه در عربستان به سر می‌برد.

موضع فرانسه

خبرگزاری آلمان از تماس تلفنی بین امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و همتای لبنانی خود، میشل عون گزارش داده است.

موضوع تماس تلفنی بین رهبران فرانسه و لبنان، استعفای هفته گذشته سعد حریری، نخست وزیر لبنان بوده است. به گزارش خبرگزاری آلمان، استعفای ناگهانی حریری از مقام خود اوضاع سیاسی شکننده لبنان را به لرزه انداخته است. استعفای ‌حریری تشدید بیشتر جنگ نیابتی بین ایران و عربستان را در پی داشته است.

خبرگزاری رسمی لبنان در گزارشی پیرامون این تماس تلفنی نوشته که مکرون در گفت‌وگو با رئیس جمهور لبنان، حمایت  فرانسه از این کشور را اعلام کرده و خواستار حفظ استقلال و وحدت لبنان شده است.

باید یادآور شد مکرون روز پنجشنبه ۹ نوامبر به طور ناگهانی برای دیدار با مقامات عربستان به ریاض سفر کرده بود. اما او دیداری با سعد حریری نداشته است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا