ورزشی

طغیان قابل و فاشگویی کریمی؛ چون پرده بر افتد

روی صحبت «علی کریمی» به صورت مستقیم متوجه رییس فدراسیون فوتبال بود اما کلیت کلامش، تمامیت فوتبال ایران را در برمی گرفت. این اولین طغیان کریمی نبود، آخرین سرکشی او هم نخواهد بود. فدراسیون فوتبال در قبال این کنش کریمی، واکنش نشان داد. کریمی گفته منتظر بیانیه دوم است و البته این بار قطعا با دستی پرتر از قبل وارد خواهد شد.

دهم تیرماه در اینستاگرام خود تصویری از قرارداد مخدوش شده به دست سازمان لیگ منتشر کرد و نوشت: «بازیکنان من پول نداشتند، با موتور سر تمرین می آمدند. خبر دارم که قرارداد ۱۰۰میلیون تومانی آن ها را در فدراسیون فوتبال به ۱۰۰هزار تومان تغییر داده اند.»

دقایقی بعد تصاویری کامل از قرارداد بازیکنان «نفت» را در کانال تلگرام خود منتشر کرد و زیر آن نوشت: «بدون شرح».
اما شرح آن در متن قرارداد خفته بود. براساس تصاویری که کریمی از دو قرارداد داخلی بازیکنی در نفت تهران و همین طور قرارداد ثبت شده او در سازمان لیگ منتشر کرده، مبلغ این بازیکن با خط خوردگی، از ۱۰۰میلیون تومان به ۱۰۰هزار تومان تغییر کرده است؛ اتفاقی که خود به خود موجب فسخ و بی اعتبار شدن قرارداد بازیکنان می شود.

این فاز نخست فاش گویی های مرد معترض فوتبال ایران بود. کریمی روز دهم تیرماه در کانال تلگرام خود به صورت واضح به «محمدرضا ساکت»، مرد شماره دو فدراسیون فوتبال اشاره کرد و نوشت چرا مردی که امروز چشم و گوش «مهدی تاج» شده باید هفت پست سازمانی در فدراسیون فوتبال داشته باشد؟
واکنش محمدرضا ساکت جالب بود. او روز ۱۲ تیرماه به روزنامه «گل» گفت: «حرف های کریمی برایم مهم نیست و از او به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال شکایت نخواهم کرد.»

دبیرکل کنونی فدراسیون فوتبال تصور نمی کرد که همین جمله کوتاه هم کریمی را تحریک کند. احتمالا تصورش این بود که کریمی از قبال شکایت نبردن او به کمیته انضباطی احساس دین می کند اما مرد همیشه یاغی در قبال این مساله واکنش نشان داد: «اگر مرجعی برای رسیدگی وجود داشت، تو نمی توانستی در فدراسیون فوتبال ایران پست بگیری.»

https://www.youtube.com/watch?v=gxaIHw6qu5o

اعتراضات کریمی به داستان قرارداد بازیکنان نفت تهران بود. فدراسیون فقط همین بخش از اعتراض را گرفت و تصور کرد با گذشت زمان همه چیز فراموش خواهد شد. اما موج جدید با همان بهانه قبلی بلند شد. کریمی در مصاحبه با شبکه «ورزش» صداوسیما گفت: «در همین تیم نفت در یک بازی، بازیکنی را به میدان فرستادند و گفتند هوای ما را داشته باشید. بازیکن گفته من پول نگرفتم، چه طور هوای تو را داشته باشم؟ به او گفتند مگر قرار است پولی بگیرید؟ این جا چشم به این مسأله نداشته باشید چرا که از پول خبری نیست.»

مساله کلیدی این جا است که فدراسیون فوتبال همواره تلاش کرده است خودش را مبرا از بخش فساد در فوتبال بداند. «علی کفاشیان» زمستان سال ۱۳۹۴ مدعی شد که فساد در فوتبال ایران از سایر بخش های جامعه به مراتب کم تر است! کفاشیان آن روزها رییس فدراسیون فوتبال بود. او در گفت و گو با «ایسنا» گفته بود: «ما البته تلاش می کنیم هر رد و نشانه ای از وجود فساد را در فوتبال پیدا کنیم. اگر کسی هم می تواند، به ما کمک کند.»

مهدی تاج هم نمونه ای از این ادعا را داشته است؛ مثلا تابستان سال ۱۳۹۵ در گفت و گو با «تسنیم» گفته بود: «ما شدیدا دنبال نشانه هایی از فساد مالی و اخلاقی در باشگاه ها، فدراسیون و سازمان لیگ هستیم ولی خوش بختانه کم ترین موردی به چشم نیامده است.»

کریمی دقیقا در فاز جدید طغیان خود دست روی ابهامات فدراسیون فوتبال گذاشته و به مهم ترین بحث این روزهای تیم ملی ایران اشاره کرده است: «هر روز بحث ناراحتی از زمین تمرین مطرح می‌شود. هر اردو ۱۵۰ هزار، ۲۰۰ هزار دلار یا بیش تر هزینه دارد. پول یکی از این اردوهای خارجی را بگذارند و زمین کمپ را مثل ورزشگاه آزادی، با کیفیت کنند.»

کریمی مستقیم به دل فدراسیون فوتبال زده و چنین گفته است: «اگر شما دنبال شفاف سازی هستید، اعضای عالی رتبه حقوق خود را رسانه ای کنند. روی صحبت من با افراد و کارمندان عادی نیست. آن ها کار خود را به نحو احسن انجام می دهند.»

فدراسیون فوتبال در قبال آن چه کریمی در مورد وجود فساد، مبالغ دریافتی بالای مدیران ارشد و همین طور دایره بسته مدیران و مشاوران فدراسیون به زبان آورده، یک بیانیه پنج بندی منتشر کرده است. روابط عمومی این فدراسیون روز گذشته در بیانیه ای که باز هم نوعی عقب گرد به نظر می رسید، کوشید پاسخ ستاره یاغی فوتبال ایران را بدهد. در بند اول این بیانیه آمده است: «مدیران فدراسیون فوتبال این آمادگی را دارند که نسبت به شفاف سازی مبالغ دریافتی شان اقدام کنند.ضمن این که به اطلاع می رساند، رییس فدراسیون فوتبال از این فدراسیون حقوقی دریافت نمی کند.»

فدراسیون این بار کریمی را تهدید کرده است که اتهامات او برای کلیه دستگاه های نظارتی قابل پی گیری خواهد بود.
کریمی اما به مافیای بلیت فروشی هم اشاره کرده بود. او به نحوه بلیت فروشی اینترنتی و همین طور قیمت بلیت و حتی درصدی که عاید باشگاه ها می شود، اعتراض دارد. فدراسیون در بیانیه خود به او این گونه پاسخ داده است: «فرآیند فروش بلیت به باشگاه ها واگذار شده و باشگاه ها هم بلیت ها را می توانند هم به صورت اینترنتی بفروشند و هم حضوری. هر چند بحث بلیت فروشی، بلیت به شکل اینترنتی جزو الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا است و دقیقا همان رویه ای است که در موضوع حقوق و پاداش طی می شود.»

پاسخ فدراسیون فوتبال ایران ناقص بوده و این نکته را فراموش کرده است که شهریورماه امسال در دیدار با مدیران عامل دو باشگاه «استقلال» و «پرسپولیس»، به آن ها اولتیماتوم داده بود که در صورت بلیت فروشی مستقل، باید ضرر و زیان شرکت «برهان مبین» را پرداخت کنند. این شرکت به صورت انحصاری به مدت ۱۰ سال فروش بلیت ورزشگاه های لیگ برتر را در اختیار گرفته است.

در بیانیه فدراسیون فوتبال به مبلغ ۱۲ میلیون دلار پاداش صعود ایران به جام جهانی از سوی فیفا هم اشاره شده و در آخر آمده است: «بارها توسط مسوولین اعلام شده افرادی که اطلاعاتی مبنی بر فساد در فوتبال و هرگونه اطلاعی در این باره دارند، به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، سازمان بازرسی کل کشور و دیگر نهادهای نظارتی مراجعه و اطلاعات خود را اعلام تا رسیدگی لازم به عمل آید. لذا طرح مباحث بدون سند در رسانه ها قطعا نمی تواند کمک حال فوتبال باشد.»

اما کریمی در گفت و گوی خود با شبکه ورزش از محمدرضا ساکت و مهدی تاج دعوت کرده است تا با او در یک برنامه زنده تلویزیونی مناظره کنند. این دعوت قطعا از سوی مدیران فدراسیون فوتبال پذیرفته نمی شود. کریمی گفته بود: «فکر نکنید با شما در یک جای خلوت حرف می زنم.»

بیش تر سوالات کریمی در بیانیه فدراسیون فوتبال بی پاسخ مانده اند؛ مثلا انتشار رقم و متن قرارداد «کارلوس کی‌روش» و دستیارانش، انتشار رقم قراردادهای توپ‌ها و لباس های «آل اشپورت»، قرارداد تبلیغات محیطی، قرارداد توپ‌های جدید دربی استار و لیست مسوولانی که بابت صعود تیم ملی به جام جهانی پاداش دریافت کرده‌اند.

طی چهار سال اخیر، تمامی این سوالات از سوی مدیران فدراسیون فوتبال بی پاسخ مانده اند. کریمی شاید حتی فراموش کرده است که دو سوال دیگر را به این پرسش ها اضافه کند؛ اول قرارداد جدید با شرکت واسطه «آدیداس» برای لباس های تیم ملی و دومی نفوذ یک مدیر برنامه ایرانی (بامداد میرزایی) روی تمامی افکار و برنامه های کارلوس کی روش که حتی منجر به لغو دو دیدار دوستانه ایران مقابل ساحل عاج و سنگاپور شد.

فدراسیون فوتبال، بازی با علی کریمی را نیاموخته است! برای خاموش کردن کریمی نباید با او گلاویز شداین فلسفه مهار «جادوگر» بوده است. از زمانی که در زمین فوتبال می دوید تا امروز. برای مهار کریمی باید آرام بود وگرنه او استاد ویران کردن است.

علی کریمی دریبل هایش را دوباره شروع کرده است؛ عصبی و البته پیاپی، بی وقفه و هنرمندانه. به صورت مستقیم هم سراغ مهدی تاج و محمدرضا ساکت رفته و در صفحه اینستاگرامش در پاسخ به بیانیه فدراسیون فوتبال نوشته است: «من بی سواد از فوتبال تجاربى دارم که “امثال تو و هم‏دستانت” در خواب هم تجربه نمی‌کنید. اگر حقوق نمی‌گیرید، چرا نمی‌روید؟»

او دوباره در مورد قرارداد با آل اشپورت و تبلیغات محیطی سوال پرسیده و البته مهدی تاج و مدیران فدراسیون را با لفظ «دارو دسته شما» خطاب کرده است. در بخش پایانی این بیانیه، کریمی خط و نشان آخر را هم برای فدراسیون فوتبال ایران کشیده و با همان ادبیات محاوره ای خود نوشته است: «در ضمن، شما به جاى بیانیه دادن، بهتره یه مناظره تلویزیونى بزارین. شما که فى سبیل الله کار می کنید، کار خطایى هم که نکردین، پس از چى واهمه دارین؟ لحظه شمارى می کنم براى اون لحظه! منتظر بیانیه بعدى هستم و مطمئن باش دفعه بعد این طور حرف نمی زنم.»

این داستان یا با سکوت فدراسیون فوتبال مدتی مختومه می شود و یا با بیانیه و شکایت فدراسیون وارد فاز تازه ای خواهد شد. علی کریمی از زمانی که مطمئن شد قرارداد بازیکنان نفت تهران در سازمان لیگ مخدوش شده است و به نفع مدیران نفت تهران قرارداد بازیکنان را تغییر داده اند، در فاز هجومی مقابل فدراسیون و سازمان لیگ قرار گرفت. کریمی صاحب یک ویژگی خاص هم هست. او هرگز در طول زندگی حرفه ای و شخصی خود لغزشی نکرده است که نگران رو شدن آن باشد. پس باز هم دیوانه وار دریبل خواهد زد؛ البته این بار با زبان سرخش.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا