اخبار

افزایش تعداد کشته‌شدگان زلزله به ۳۲۸ نفر/ آمار مصدومان به ۵۹۵۳ نفر رسید

کمک‌رسانی به حادثه دیدگان بسیار کند پیش می‌رود به طوری که اولین محموله چادر و پتو بعد از گذشت بیش از ۱۲ ساعت بعد از زلزله تازه شهرستان ثلاث باباجانی رسیده است و تا این محموله‌ها به روستاها برسد مدت زمان زیادی سپری خواهد شد. مصدوم داشته است.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۳ درجه در امواج درونی زمین (ریشتر) یکشنبه شب بخش های غربی ایران و شهرهای مختلف عراق و مناطقی در کشورهای ترکیه، ارمنستان، کویت، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را لرزاند. این زلزله در ایران تاکنون ۳۲۸کشته و بیش از ۵۹۵۳ مصدوم داشته است.

علی مرادی، رئیس مرکز لرزه‌نگاری با اشاره به زلزله شب گذشته در استان کرمانشاه گفت: کانون این زلزله در شهر ازگله در استان کرمانشاه و در ناحیه خط مرزی و کمی داخل کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های ثبت زلزله در شهرهای مختلف نصب شده است و امکان سنجش در ایستگاه‌های لرزه‌نگاری وجود دارد، گفت: این زلزله دیشب در تهران نیز احساس شد. کسانی که در سازه‌های بلند زندگی می‌کنند؛ بیشتر این مساله را حس کردند تا کسانی که در سازه‌های کوتاه زندگی می‌کنند.

مرادی درباره تعداد پس‌لرزه‌ها بعد از زلزله اصلی گفت: پس از زلزله اصلی ۱۱۸ پس لرزه تاکنون اتفاق افتاده است که ۴۹ مورد آن بین ۳ تا ۴ ریشتر و ۱۷ مورد بین ۴ تا ۵ ریشتر بوده‌اند. احتمال وقوع پس لرزه‌های بیشتر کماکان وجود دارد و با زلزله‌ای به چنین بزرگی تا ماه‌ها پس‌لرزه‌ها ادامه خواهد داشت و مردمی که خانه‌هایشان آسیب دیده است باید مراقب این مساله باشند هر چند پس لرزه‌ها حداقل یک واحد از زلزله اصلی کمتر است.

 

وقوع ۹۴ پس‌لرزه در استان کرمانشاه

‌مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه از وقوع حدود ۹۴ پس‌لرزه از شب گذشته تاکنون خبر داد.

به گزارش ایلنا، فرهاد فروزی ‌مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با اشاره به زمین لرزه بزرگ ۷٫۳ ریشتری شب گذشته ازگله، اظهار کرد: این زمین لرزه ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه رخ داد.

وی افزود: از آن زمان تا ساعت شش و ۴۴ دقیقه صبح امروز(۲۲ آبان) حدود ۹۴ پس لرزه داشتیم که اکثر آنها در همان منطقه ازگله بوده است.

مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه با بیان اینکه از این پس لرزه‌ها ۱۲ مورد آن بالای چهار ریشتر بوده و در کرمانشاه احساس شده است، تاکید کرد: بزرگترین پس لرزه‌ای که تاکنون داشتیم ۴٫۶ ریشتر و در ازگله بوده است.

فروزی عنوان کرد: اگرچه کانون اصلی این زمین لرزه در ازگله بوده، اما این لرزش گسل‌های منطقه را تحت تاثیر قرار داده و شاهد لرزش‌هایی در سرپل ذهاب، قصرشیرین، پاوه و … هستیم.

وی از روند کاهشی پس لرزه‌ها از نظر بزرگی و دامنه خبر داد و یادآوری کرد: با این وجود به احتمال زیاد زلزله اصلی و بزرگ همان زلزله ۷٫۳ ریشتری دیشب بوده است.

اهدای خون توسط گروه‌های خونی o منفی و o مثبت برای کمک به مصدومان زلزله

رییس سازمان انتقال خون از دارندگان گروه‌های خونی o منفی و o مثبت درخواست کرد که برای کمک به مصدومان زلزله کرمانشاه خون خود را اهدا کنند.

علی‌اصغر پورفتح‌اله در گفت‌وگو با  ایلنا درباره نیاز خونی در مناطق زلزله‌زده گفت: سازمان انتقال خون برنامه آمادگی برای حوادث بحرانی را در کشور دارد. روز گذشته قبل از این حادثه ذخیره خونی در سراسر کشور ۷ برابر مصرف روزانه‌مان بود.

او ادامه داد: با ۷ برابر مصرف روزانه می‌توانیم بحران‌ها را مدیریت کنیم. شب گذشته با ارسال خون از استان‌های معین ذخیره خون را در استان کرمانشاه افزایش دادیم. در حال حاضر نیز مشکلی در این زمینه نداریم.

رییس سازمان انتقال خون گفت: اولویت اهدای خون با گروه خونی o منفی و سایر گروه‌های خونی‌های منفی و سپس گروه خونی o مثبت است و از مردم درخواست داریم نسبت به اهدای خوان اقدام کنند.

وی افزود: گروه خون o منفی را به همه گروه‌های خونی بدون انجام آزمایش‌های سازگاری می‌توان تزریق کرد. میزان ذخیره گروه‌های o منفی در این ایام بحرانی معمولا کاهش می‌یابد و o مثبت نیز یک گروه خونی دهنده همگانی است.

پورفتح‌اله خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم در مراجعه برای اهدای خون، اولویت با این گروه‌های خونی باشد.

 بخشی از بیمارستان امام خمینی اسلام آباد غرب تخریب شده است/تختی برای پذیرش مصدومان نداریم

به گزارش ایلنا، بیگلری (رئیس بیمارستان امام خمینی اسلام آباد غرب) با اشاره به وضعیت این بیمارستان گفت: بخشی از بیمارستان تخریب شده است و قابلیت پذیرش بیمار را ندارد.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۷ مصدوم به بیمارستا‌ن‌های کرمانشاه اعزام شدند و باوجود آنکه بیمارستان تختی برای پذیرش بیماران جدید ندارد برخی بیمارانی که مشکلات جزئی داشتند به صورت سرپایی درمان شدند.

بیگلری ادامه داد: ما هم اکنون مشکلی از لحاظ کمبود دارو و خون نداریم و همچنین یک مرکز تخصصی در نزدیکی بیمارستان به نام حضرت مهدی را هماهنگ کرده‌ایم تا برخی از بیماران به آن مرکز منتقل شوند.

وی ادامه داد: در محوطه بیمارستان چادرهایی را طراحی و نصب کرده‌ایم و تخت‌هایی را نیز به صورت بیمارستان صحرایی آماده کرده‌ایم تا برخی مصدومان که نیاز به درمان دارند در آنجا مورد درمان سرپایی قرار بگیرند.

۸۰ روستای مرزی کرمانشاه تخریب شده است

مرزنشینان استان‌های غربی کشور بعد از وقوع زلزله تنها در استان کرمانشاه خسارات جانی بسیاری در پی داشته است به‌طوری که نزدیک به هشتاد روستا تخریب شده‌اند و در استان‌های ایلام کردستان خوشبختانه تلفات جدی نبوده‌است.

حسین بساطی مدیرعامل تعاونی مرزنشینان کرمانشاه در مورد وضعیت اهالی روستاهای مرزی به خبرنگار ایلنا می‌گوید: طبق اخبار رسیده تاکنون ۸۰ روستای مرزی استان کرمانشاه در شهرستان‌های ثلاث باباجانی، قصر شیرین و سرپل ذهاب به صورت کامل تخریب شده است و غیرقابل سکونت می‌باشد.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر در شهرستان ثلاث باباجانی به سر می‌برم و از شواهد عینی برمی‌آید که وضعیت بسیار وخیم است و خانه‌های مردم به صورت کامل نابود شده است. خوشبختانه در ساعت وقوع زلزله اکثر مردم بیدار بودند و توانستند خود را از خانه خارج کنند در غیر این‌صورت وضعیت اهالی مرزنشین استان همانند زلزله‌دیدگان بم می‌شد.

وی در مورد وضعیت کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه خاطرنشان می‌کند:‌ کمک‌رسانی به حادثه دیدگان بسیار کند پیش می‌رود به طوری که اولین محموله چادر و پتو بعد از گذشت بیش از ۱۲ ساعت بعد از زلزله تازه شهرستان ثلاث باباجانی رسیده است و تا این محموله‌ها به روستاها برسد مدت زمان زیادی سپری خواهد شد.

رئیس تعاونی مرزنشینان استان کرمانشاه در پایان می‌گوید: حجم کشته‌ها و خرابی‌ها بسیار بالاست و به مدت ۳۰ روز در استان کرمانشاه عزای عمومی اعلام شده است. وضعیت مرزنشینان استان به گونه‌ای است که آب آشامیدنی هم در دسترس مردم نیست.

مرزنشینان کردستان تنها خسارت مالی دیده‌اند

اسماعیل قهرمان‌پور، عضو تعاونی مرزنشینان استان کردستان در مورد وضعیت مرزنشینان این استان به خبرنگار ایلنا می‌گوید: با توجه به بزرگی زلزله در روستاهای مرزی استان کردستان تنها خسارات مالی دیده‌اند و منازل آنها با تخریب‌های جزئی روبرو شده است.

وی ادامه داد: مردم شب گذشته در نزدیکی پاسگاه‌های مرزی و همچنین در فضای باز گذراندند در حال حاضر هم وضعیت روستاهیا مرزی کردستان عادی است.

احتمال زیرآوار ماندن افراد در روستاها وجود دارد

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور که هم‌اکنون به منظور بررسی ابعاد زلزله شب گذشته در سر پل ذهاب حضور دارد، در گفت‌وگو ایلنا، درباره آخرین وضعیت این منطقه گفت: در حال حاضر چندین هلی کوپتر و آمبولانس در حال جا به جایی و تخلیه مجروحان هستند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون فرمانده کل ارتش و فرمانده نیروی زمینی ارتش در محل حادثه حضور دارد، افزود: امکانات نیروهای مسلح و ارتش به میدان آمده و همه دستگاه ها برای کمک رسانی به زلزله زدگان در حال تلاش هستند.

رییس سازمان مدیریت بحران از اعزام تعدادی از مجروحان به بیمارستان‌های تهران خبر داد و گفت: خوشبختانه کمبود تجهیزات و امکانات درمانی گزارش نشده است.

نجار با بیان این مطلب که در حال حاضر آب و برق در منطقه قطع است، اظهار داشت: مسوولان در تلاش هستند که هرچه سریع تر آب و برق در منطقه وصل شود و تا ساعات آتی انشالله برق در این منطقه وصل خواهد شد. بیشترین مشکل و تخریب ها در سر پل ذهاب وجود دارد.

وی در ادامه بیان کرد:‌ تأمین آب شهرهای سرپل ذهاب، قصرشیرین، هرسین و ثلاث باباجانی به صورت سیار صورت می گیرد.

وی اضافه کرد :‌احتمال اینکه در روستاهای کرمانشاه زیر آوار مانده باشند، وجود دارد.

 هرگونه اسباب کشی در استان کرمانشاه ممنوع است

سردار “منوچهر امان اللهی با اعلام این خبر اظهار داشت: نیروی انتظامی استان کرمانشاه با اقتدار نظم و امنیت را در نقاط زلزله زده استان کرمانشاه برقرار کرده و از ابتدای وقوع زمین لرزه در نقاط لازم استقرار یافته است.

سردار امان اللهی افزود: پلیس از اموال مردم حفاظت می‌کند بنابراین مردم حادثه دیده نگران اموال خود نباشند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه یادآور شد: در این راستا هرگونه حمل و نقل اسباب و وسایل منزل بدون مجوز پلیس ممنوع است.

امان اللهی خاطرنشان کرد: پلیس راه و عوامل راهداری هم در محورهای مواصلاتی مستقر هستند و ترافیک جریان دارد.

وی از مردم خواست تا به توصیه‌های پلیس توجه و همکاری لازم را با آنان بعمل آورند.

 قطعی و گل آلود شدن آب شهرستان

فرامرز اکبری در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: بر اثر زلزله شب گذشته در استان‌های غربی کشور بیشترین خسارت‌ها به استان کرمانشاه و شهرستان‌های مرزی این استان ازجمله قصرشیرین، سرپل ذهاب، کرند و ثلاث باباجانی وارد شده است.

اکبری افزود: تاکنون در شهرستان قصرشیرین ۵ نفر کشته و ۴۰ نفر مصدوم شده اند. مصدومان در بیمارستان این شهرستان تحت مداوا هستند و چند نفر از آنها بدلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان‌های شهرستان کرمانشاه اعزام شده‌اند.

وی گفت: بر اثر زلزله شب گذشته آب منطقه قصر شیرین گل آلود شده و قطعی آب در شهرستان وجود دارد.

فرماندار قصرشیرین عنوان کرد: نیروهای امدادی در حال امداد رسانی به مردم حادثه دیده این شهرستان و مناطق اطراف بوده و در حال توزیع اقلام، چادر و پتو هستند.

اعلام ۳ روز عزای عمومی در کرمانشاه

استاندار کرمانشاه: با هماهنگی صورت گرفته با نماینده ولی فقیه در استان، از روز دوشنبه (۲۲ آبان) سه روز در استان عزای عمومی اعلام می‌شود. کلیه دستگاه‌های اجرایی تا اطلاع ثانوی به صورت شبانه روزی در حالت آماده باش هستند.

در پی زلزله شب گذشته در مناطق غربی کشور و بویژه استان کرمانشاه، رئیس جمهور طی دستوری به معاون اول خود به وی ماموریت داد تمام امکانات کشور را برای نجات هموطنان گرفتار زیر آوارها و همچنین رسیدگی کامل به مصدومین حادثه بسیج کند.

انتقاد رییس اورژانس کشور از حضور کمرنگ نیروهای انتظامی در سرپل ذهاب

کولیوند رییس اورژانس کشور نیز از حضور کمرنگ نیروهای انتظامی در سر پل ذهاب انتقاد کرد و گفت: متاسفانه نیروی انتظامی حضور کمرنگی در این مناطق دارند و ما از فرمانده نیروی انتظامی استان می‌خواهیم امنیت منطقه را برقرار کند و به نیروهای خود تذکر بدهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا