اخبار

پاسخ هموطنان زلزله زده به پیام خامنه ای؛ «تسلیت» نمی خواهیم «کمک »می خواهیم

خامنه ای دیروز در پیامی به زلزله زدگان به آنها تسلیت گفت. زلزله زدگان هم در پاسخ به این بزرگ دیکتاتور بی آبرو حکومت «اسلامی »گفتند: «تسلیت نمی خواهیم، کمک می خواهیم»!…

رسانه های حکومتی نوشتند: تشنگی در میان زلزله زده‌ها بیداد می‌کند. روستائیان زلزله زده در استان کرمانشاه از تشنگی شدید رنج می‌برند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مشکلات اسکان، تغذیه و نبود آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه شرایط سختی را برای زلزله زدگان به وجود آورده است.

خبرها حاکی از کمبود شدید آب آشامیدنی در میان مردم زلزله زده است و شرایط سختی برای مردم ایجاد شده است.

مردم روستاهای زلزله زده به خودروهای عبوری امدادگر، زبان خود را به نشانه تشنگی نشان می‌دهند.
***
آخرین گزارش ها از زلزله ی غرب کشور؛ کمک ها کافی نیست

شمار جان‌باختگان زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری کرمانشاه، که مناطق وسیعی از ایران، عراق و مناطق دیگر خاورمیانه را لرزاند از ۴۰۰ نفر گذشته‌ است. گزارش‌ها از مصدومیت بیش از ۷۳۰۰ شهروند و تخریب صد در صدی ۱۲ هزار واحد مسکونی حکایت دارند. بسیاری از مردم مناطق آسیب‌دیده دومین شب را در خیابان‌ها سپری کردند.

بنا بر گزارش‌های فعلی از مناطق آسیب‌دیده در پی زمین‌لرزه بین ۴۱۳ تا ۴۴۵ نفر کشته شده‌اند. آمار ارائه‌شده از قربانیان در خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها برابر نیستند. دست‌کم ۷۳۷۰ نفر نیز در پی این حادثه زخمی شده‌اند.

پس‌لرزه‌ها نیز طی ساعت‌های گذشته در مناطق غربی، به‌ویژه پیرامون قصر شیرین و سرپل ذهاب، ادامه داشته‌است. در ۲۶ دقیقه بامداد ۲۳ آبان زمین‌لرزه‌ای ۴.۱ ریشتری قصر شیرین را لرزاند. سه ساعت بعد نیز حوالی سرپل ذهاب، شهری که بیشترین قربانیان زلزله ساکن آن بودند، پس‌لرزه‌ای ۳.۹ ریشتری ثبت شده‌ است.

شهروندان سرپل ذهاب، برای دومین شب پیاپی، در خیابان‌ها مانده‌اند. از آن‌جایی که منطقه در حال حاضر سرد است، مردم آسیب‌دیده برای گردم کردن خود مجبور به افروختن آتش شده‌اند.

تا ساعت‌های اولیه صبح همچنان گزارش‌هایی از کمبود چادر و مشکلاتی در اسکان موقت آسیب‌دیدگان سرپل ذهاب وجود داشته است. خبرگزاری ایلنا گزارش داده «بسیاری از مردم به دلیل نداشتن امکاناتی مانند چادرهای امداد شب را کنار آتش و در خیابان‌ها سپری می‌کنند. این در حالی است که سرمای پاییزی بر این مناطق حاکم شده… مردم همچنان منتظر رسیدن امکانات هستند».

البته گزارش‌هایی در مورد رسیدن شماری چادر امدادی به این منطقه منتشر شده، اما مشخص نیست امکانات ارسالی برای آسیب‌دیدگان کفایت می‌کند یا نه.

شب دوشنبه مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر تاکید کرده بود: کار اسکان اضطراری تا فردا ظهر (ظهر روز سه‌شنبه ۲۳ آبان) پایان می‌یابد.

در کنار مشکلات ناشی از کمبود چادر، گزارش‌هایی از کمبود آب آشامیدنی نیز منتشر شده‌ است. مقام‌های کرمانشاه روز گذشته نیز تاکید کرده بودند، پس از زمین‌لرزه، آب موجود در شهر آشامیدنی نیست. خبرگزاری مهر می‌گوید «روستائیان زلزله‌زده در استان کرمانشاه از تشنگی شدید رنج می‌برند». فرماندار قصرشیرین نیز به خبرنگاران گفته‌ است آب آشامیدنی در شـش شهر قطع شده و تأمین آب «یکی از نیازهای جدی» است.

معاون بنیاد مسکن ایران گفته است ۱۲ هزار واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی، صد در صد تخریب شده‌اند.

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش نیز در بیانیه‌ای گفته‌است «خسارات شدیدی به برخی از فضاهای آموزشی در سرپل ذهاب، ‌دالاهو و اسلام‌آباد غرب وارد شد؛ به طوری‌که در شهرستان سرپل ذهاب برخی مدارس تا ۱۰۰ درصد تخریب شده‌اند».

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی، گفته است بیمارستان اسلام‌آباد غرب و مسکن‌های مهر که عمر زیادی ندارند تخریب شده‌اند. او با اشاره به ساختمان بیمارستان پیشین در این شهر با عمری نزدیک به ۳۰ سال «که خراب نشده» افزوده است «ولی بیمارستان جدید دچار تخریب شد و تخت‌های آن تخلیه شد». آقای فلاحت‌پیشه پرسیده‌است «چرا باید چنین ساختمان‌های غیرمستحکمی ساخته شود؟».

به گزارش خبرگزاری مهر،استاندار کرمانشاه می‌گوید خواستار آسیب‌شناسی تخریب سازه‌های جدید در زلزله این استان شده‌ است.

انتقادهایی نیز از پوشش رسانه‌ای خبرهای زمین‌لرزه در رادیو تلویزیون دولتی ایران مطرح شده‌ است. احمد صفری، نماینده کرمانشاه، گفته «اگر پوشش رسانه‌ای خوب بود اکنون امکانات و کمک‌های بیشتری از استان‌های هم‌جوار برای ما می‌آمد، اما صدا وسیما به بیان آمار کشته و زخمی‌ها اکتفا کرد».

زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتری کرمانشاه که مناطقی گسترده از ایران و غرب آسیا را لرزاند، در سال جاری میلادی به‌عنوان مرگبارترین زمین‌لرزه‌ی جهان برآورد شده‌ است.

دویچه وله با انتشار تصاویری از زلزله زدگان به گوشه‌ ای از فاجعه انسانی در کرمانشاه اشاره کرد و گزارش داد: امدادگران می‌گویند هنوز فرصت دسترسی به بسیاری روستاها فراهم نشده و ممکن است آمار قربانیان از ۱۰۰۰نفر بگذرد. تعدادی از کشته شدگان زمین‌لرزه بدون ثبت در پزشکی قانونی دفن شده‌اند. شامگاه دوشنبه اعلام شد که ۱۲هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در کرمانشاه صددرصد تخریب شد‌ه‌اند. امدادگران گفته‌اند که عمق فاجعه هنوز آشکار نیست و روزهای بعد معلوم می‌شود. یکی از اهالی سرپل‌ذهاب گفته که مردم از زمان زلزله با لباس خانه در شهر سرگردانند و قطع بودن آب و برق و گاز و کمبود غذا و تشنگی آزارشان می‌دهد. (عکس دوم)

ایران پرس نیوز

ایران پرس نیوز 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا