جوانان

٧۴٠ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: ما تعداد زیادی افراد داریم که مدرسه را رها کرده‌‌اند. در متوسطه دوم ۳۴۰ هزار متوسطه داریم. ۲۰۰ هزار در متوسطه اول و ۲۰۰ هزار در دوره ابتدایی داریم. این بخشی از آمار اعلام‌شده در اولین نشست خبری سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش بود که روز گذشته برگزار شد.

سیدمحمد بطحایی در دو ماه پس از استقرارش در وزارتخانه آموزش‌وپرورش که بیشترین نیروی انسانی را در میان دیگر اماکن دولتی دارد، روزهای آرامی را نگذرانده است. از ماجرای ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی، تصادف دردناک دانش‌آموزان نخبه هرمزگانی، ماجرای تمام‌نشدنی صندوق ذخیره فرهنگیان و زلزله غرب کشور و تخریب صد‌درصدی برخی شهرهای زلزله‌دیده برخی از بحران‌های دو ماه گذشته آقای وزیر بود.
بطحایی پس از تسلیت وقوع زلزله در غرب ایران، آمار کشته‌شدگان دانش‌‌آموزی این واقعه را ١٢ نفر اعلام کرده و گفت: «چند نفر از فرهنگیان نیز در این حادثه زخمی شده‌اند. درباره وضعیت مدارس زلزله‌زده نیز باید اعلام کنیم ۴۴ واحد آموزشی در کرمانشاه به‌نحوی تخریب شده‌اند که امکان استفاده ندارند. البته مدارس جدید آسیب ندیده‌اند و مدارس قدیمی‌ساز آسیب دیده‌اند و این زنگ خطری برای ماست که به صورت جدی در مقوله ایمنی مدارس وارد شویم. اگر زلزله در روز اتفاق افتاده بود، معلوم نبود چند دانش‌آموز جان خود را از دست می‌دادند. حادثه در شب رخ داده و تلفات ما در بخش دانش‌آموزی بسیار کم بوده است. همچنین ما واحدهایی داریم که آسیب آنها در حدی است که امکان ورود دانش‌آموزان وجود ندارد و شکاف‌هایی در سازه آنها ایجاد شده که نمی‌شود اطمینان کرد».
در ادامه وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه با تخریب مدارس، نیازمند ترتیباتی برای تحصیل دانش‌آموزانی هستیم که مدارس‌شان تخریب شده، گفت: «با دوشیفت‌کردن مدارس سالم و احیانا تهیه کانکس برای برخی روستاها موقتا این مشکل را برطرف خواهیم کرد. باید در بودجه‌های سنواتی اعتبارات لازم را برای ساخت مدارس دریافت کنیم. در کردستان هم به دلیل فرسوده‌بودن ساختمان‌ها در برخی شهرها با وجود آنکه تخریب نداشتیم؛ اما سازه آسیب‌دیده و مطمئن نبود و به‌همین‌دلیل برخی مدارس کردستان هم تعطیل شد و امید است به‌سرعت مقاوم‌سازی انجام شود. صحت و سلامت دانش‌آموزان برای ما اولویت اصلی است؛ حتی اگر تحصیل‌شان برای مدتی به تأخیر بیفتد یا ناچار شویم ادامه تحصیل‌شان را برای مدتی در فضاهای موقت داشته باشیم. تیمی امشب عازم مناطق زلزله‌زده خواهد شد و براساس گزارش این تیم برنامه فوری برای آماده‌کردن فضای آموزشی اجرا خواهیم کرد».
وزیر آموزش‌وپرورش درباره وقوع تنبیه بدنی دانش‌آموزان در مدارس اظهار کرد: «تنبیه بدنی پدیده زشت و نامبارکی است، البته تصور نمی‌کنم فراوانی تنبیه بدنی بالا باشد. برای بازرسان و مدیران مدارس هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند تنبیه بدنی و حتی تنبیه روحی و شخصیتی را توجیه کند. کلام نباید موجب تحقیر دانش‌آموز شود زیرا هیچ‌گاه فراموش‌شدنی نیست. جدای از بخش‌نامه‌ای که سالانه ارسال می‌شود باز هم اعلام می‌کنم مدیران مدارس مسئولان مستقیم مراقبت از این موضوع هستند و باید با موارد برخورد شود. موارد گزارش‌شده به جد پیگیری می‌شود. البته برعکس آن هم وجود دارد و به‌دلیل ناهنجاری‌های رفتاری، تعرضاتی به معلمان هم گزارش شده است. با آسیب‌شناسی باید در این موارد هم شدت عمل صورت گیرد.
وزیر آموزش‌وپرورش درباره اردوهای راهیان نور گفت: اردوهای راهیان نور بخشی از فرایند یاددهی و یادگیری است. در برگزاری اردوهای راهیان نور، آموزش‌وپرورش نمی‌تواند به‌تنهایی قبول مسئولیت کند. دانش‌آموزان برای شرکت در اردوهای راهیان نور اجباری ندارند. اگر شرایطی در بخش‌نامه‌های قبلی باشد که دانش‌آموزان در آن مجبور به حضور در اردوهای راهیان نور شده باشند، آن را برطرف خواهیم کرد. بطحایی با اشاره به اینکه سالانه حدود سه تا ۱۰ میلیارد تومان از طرف آموزش‌وپرورش، برای اردوهای راهیان نور در نظر گرفته می‌شود، گفت: بخشی از این اعتبار ازسوی کمک اولیا و بخشی دیگر ازسوی سپاه و بسیج تأمین اعتبار می‌شود.
او در ادامه درباره روند ثبت‌نام اتباع در مدارس اظهار کرد: آموزش‌وپرورش مانند اکسیژن که حق هر موجود زنده‌ای است، حق همه افراد فارغ از ویژگی‌های قومیتی و زبانی است. تلاش کردیم اتباع را تحت پوشش ببریم که موفقیت‌هایی نیز حاصل شد. بطحایی افزود: البته به‌علل فرهنگی مشکلاتی در بعضی مناطق وجود داشت و برخی خانواده‌ها ناراضی بودند که ما در مقابل این تبعیض ایستادیم و مقاومت کردیم و فضای فرهنگی را تلطیف کردیم، اما به‌رغم پیگیری‌ها و دعوت برخی اولیای دانش‌آموزان، این رضایت حاصل نشد. وزیر آموزش‌وپرورش همچنین درباره برنامه جامع نیروی انسانی گفت: این برنامه ظرف دو هفته آینده نهایی خواهد شد. در این برنامه مشخص است در سال‌های آینده چند نفر خروجی داریم و چه تعداد نیرو از چه مجرایی باید وارد شود. ما باید از فرصت‌های موجود در چهار سال آینده استفاده کنیم تا به چالش تبدیل نشود.
شرق

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا