گوناگون

شلاق سرما بر تن زلزله‌زدگان

خانه‌های فرو ریخته، خیابان‌های خاک گرفته و آدم‌هایی که غصه ویرانی و از دست دادن عزیزانشان در چند روز آنها را به اندازه چند سال پیر کرده است. مهربانی هست و میلیون‌ها نفر آستین‌ها را بالا زده و به کمک شتافته‌اند، اما ابعاد فاجعه آن‌قدر وسیع است که نمی‌توان به آسانی حادثه‌دیدگان را از شوک خارج و به حالت عادی بازگرداند. آخرین آمار نشان می‌دهد قربانیان زلزله غرب کشور از مرز ۴۳۰نفر هم گذشته است. در حالی که عملیات امداد و نجات در بسیاری از نقاط حادثه دیده رو به اتمام است، تلاش می‌شود نیاز‌های حادثه‌دیدگان رفع شود. همزمان با ورود رئیس‌جمهور به کرمانشاه مسئولان هر کدام به صورت جداگانه گزارش‌هایی از روند امدادرسانی به زلزله‌زدگان ارائه کردند.

زلزله

کسی فکر نمی‌کرد ۲۱ آبان به این پایان شوم ختم شود و زلزله ۱۴ استان کشور را به لرزه دربیاورد. تا به این لحظه۴۳۲ نفر کشته و ۷۴۶۰نفر مصدوم، حاصل زلزله ۳/۷ دهم ریشتری کرمانشاه شده است. یک‌میلیون و ۳۱۱‌هزار نفر تحت تاثیر این زلزله قرار گرفتند.‌ به‌هزار و ۹۶۰ روستا آسیب ‌وارد شد و برخی کاملا ویران شدند. هفت شهرستان آسیب دیدند و برخی از مناطق زلزله‌زده در مناطق صعب‌العبور و کوهستانی هستند. ۹۰ تا ۹۵‌درصد خانه‌ها در ثلاث‌باباجانی، ازگله، جیگران و جوانرود تخریب شدند. به گزارش تسنیم، معاون عمرانی استاندار‌ کرمانشاه گفت: ۵ هزار مسکن شهری و ‌در مجموع حدود ۱۱ هزار واحد مسکونی و روستایی در مناطق زلزله‌زده‌ صددرصد تخریب شده است‌. گاز، آب و برق مناطق در کانون زلزله و مناطق دیگر در استان کرمانشاه و ایلام قطع شد، صدها‌هزار نفر بی‌خانمان شدند، بسیاری از افراد شب اول زلزله را در خیابان‌ها و بدون چادر و پتو در سرمای صفر درجه سپری کردند. مجتبی نیک‌کردار برآورد اولیه ‌‌خسارات زلزله را بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان به رئیس جمهور ارائه کرد. غرب ایران عزادار شد و تعداد زیادی کودک و نوجوان بی‌سرپرست شدند.

آب، برق و گاز در مناطق زلزله‌زده

به گفته عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور «دستگاه‌ها موظف شدند تا ظهر چهارشنبه خدمات آب، برق و گاز را کاملا برقرار کنند.» در حال حاضر هزاران بازمانده از زلزله در سرمای صفردرجه بی‌هیچ امکانات گرمایشی باقی ماندند و این مساله علت قطع شدن گاز در مناطق زلزله‌زده بود. بنا به گزارش‌ها ‌زلزله نزدیک به ۵۰۰ علمک گاز را در مناطق سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی تخریب کرد و گاز ۸۰ مشترک ایلامی را نیز قطع کرد که بناست تا امروز وصل شود. منطقه ثلاث‌باباجانی نیز بناست به تدریج به مدار گازرسانی کشور برگردد، اما در منطقه سرپل ذهاب ابتدا باید نشت‌یابی انجام شود و سپس خانه‌ها شیر به شیر گازدار شوند. بازماندگان زلزله از نعمت آب نیز بی‌بهره شدند و منابع آبی یک‌میلیون و ۳۲۰‌هزار نفر از جمعیت استان کرمانشاه دچار مشکل شدند و ۸۰۰ روستای این استان مشکل تامین آب دارند. زلزله آب را در شهرستان‌های سرپل ذهاب، قصرشیرین و ۱۳ روستای دیگر کدر کرد. به گفته مسئولان آب این استان اکنون ۵۵‌درصد شبکه توزیع آب در منطقه سرپل ذهاب به کار افتاده و به باقی شبکه به دلیل انجام نشدن کامل آواربرداری دسترسی وجود ندارد. آب شهرهای گیلان غرب و هرسین نیز قطع است و هفت تانکر آبرسانی در این مناطق هستند. ۴۵ دستگاه تانکر آبرسانی به سرپل ذهاب ارسال شده و مسئولان امیدوار بودند مشکل آب مناطق زلزله را تا پایان روز سه‌شنبه حل کنند. با گذشت دو روز از زلزله مناطق زلزله‌زده جز مراکز دولتی و حیاتی هنوز برق ندارند. عملیات برق‌رسانی منتظر پایان آواربرداری است و انتقال برق به دلیل آواربرداری‌ها هنوز خطرناک است.

Ähnliches Foto

ادامه تعطیلی مدارس

مدارس مناطق زلزله‌زده وارد چهارمین روز تعطیلی خود شدند و ۴۴ مدرسه به‌طور کامل تخریب شده‌اند که بر اساس گزارش آموزش و پرورش از مدارس قدیمی‌ساز هستند. ۲۱ دانش‌آموز تاکنون کشته شدند و بناست مدارس سالم دوشیفته کار کنند و دانش‌آموزان روستایی نیز در کانکس درس بخوانند. تیمی نیز روز سه‌شنبه به منظور تهیه برنامه فوری برای آماده کردن فضاهای آموزشی به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند. مدارس کرمانشاه از روز شنبه بازگشایی می‌شوند. سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش اولویت را ایمنی و سلامت دانش‌آموزان خوانده و گفت:«تیم مهندسی وزارت آموزش و پرورش، مسئول ارزیابی ایمنی مدارس مناطق زلزله‌خیر و بازسازی آنها شده است.»

امدادرسانی

از لحظات اولیه خبر زلزله، نیروهای هلا‌ل‌احمر، ارتش، سپاه، وزارت بهداشت و… به منظور امدادرسانی به کمک زلزله زدگان شتافتند و نیروهای امدادی از استان‌های کرمانشاه، لرستان، تهران و… به این مناطق اعزام شدند. کمک‌های مردمی نیز به مرور از استان‌‌های مختلف به مناطق ‌زلزله‌زده می‌رسد. واحدهای بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر پس از وقوع زلزله در مناطق غربی کشورمان، به‌طور کلی ۶۸۶۶ خدمت به آسیب زدگان ارائه کرده‌اند و ۱۸۰ پرستار به این مناطق اعزام شدند. وزارت بهداشت با همکاری ارتش، سپاه و هلال احمر شش بیمارستان صحرایی را در سرپل ذهاب، اسلام آباد غرب و ثلاث باباجانی دایر کرده‌اند که تعداد تخت هر یک از این بیمارستان‌ها ۳۰ تا۵۰ تخت است. ۱۰ تیم بهداشتی با یک آمبولانس با حضور یک پزشک، یک بهورز و یک کارشناس بهداشت محیط از روز سه شنبه به روستاها اعزام شدند و از روز پنجشنبه نیز ۴۰ تیم بهداشت روان برای بهبود وضعیت سلامت روان زلزله‌زدگان مشغول به کار می‌شوند. مصدومان با ۱۵۰ آمبولانس و اتوبوس آمبولانس و ۲۰ فروند بالگرد، به مراکز درمانی انتقال یافتند. حدود‌ هزار نفر از مصدومان، بستری و ۲۸۰ مصدوم نیز به سایر استانها از جمله تهران و البرز منتقل شدند. ۲۶۹ نفر از موارد فوتی قبل یا ابتدای ورود به بیمارستانها، جان خود را از دست داده‌اند. تیم‌های دارای سگ‌های زنده‌یاب، تیم تخصصی آواربرداری و اسکان و درمان اضطراری از همان ساعات اولیه در صحنه حاضر شدند. حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، از احتمال افزایش تعداد فوتی‌ها در روزهای آینده خبر داد و گفت:«قربانیان زلزله در روستاها دفن شدند و آمار دقیق آنها در روزهای آینده اعلام می‌شود.» تیم‌های پزشکی‌قانونی نیز به منطقه اعزام شدند تا آمار دقیق اجسادی که به شکل غیرقانونی دفن شده‌اند را به دست بیاورند. بر اساس پیش‌بینی‌ها دست کم ۱۵۰ نفر بدون مجوز دفن شده‌اند. تجهیزات و گردان‌های امداد و ‌نجات بسیج شهرداری تهران نیز برای امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند. تیم‌های حرفه‌ای کوهنوردی استان کرمانشاه نیز به منظور امدادرسانی در مناطق صعب‌العبور به مناطق کوهستانی این استان اعزام شدند.

توزیع اقلام ضروری

اقلام‌ضروری و مورد نیاز زلزله‌زدگان مانند چادر، پتو و آب‌معدنی است که از سوی جمعیت هلال احمر کشور و نیروی هوایی ارتش به مردم زلزله‌زده اهدا شده و به‌وسیله هواپیماهای ۷۴۷ و ایلوشین نیروی هوایی ارتش به مناطق غرب کشور ارسال شده است.۲۰‌هزار چادر و اقلامی مانند پتو و چراغ والور بین بازماندگان زلزله توزیع شد. علی‌اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال‌احمر بحث امداد و نجات در مناطق زلزله‌زده را در مراحل پایانی دانست و گفت: «بیش از ۶۰۰ نیروی عملیاتی از هلال‌احمر به زلزله‌زدگان امدادرسانی می‌کنند.» صدها تن محموله اقلام امدادی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به مناطق زلزله‌زده رسید و سازمان هلال‌احمر نیز آدرس مراکز جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله زدگان مناطق غربی کشور در تهران را اعلام کرد تا شهروندان بتوانند نیازهای اصلی زلزله‌زدگان یعنی کنسرو و پتو را به آنها برسانند.

کمبود چادر و اقلام خوراکی

عمده‌ترین مشکل زلزله‌زدگان عدم توزیع مناسب چادر و همچنین نبود آب و غذاست. تعداد زیادی از آنها معتقدند چادرهای هلال‌احمر باید به در خانه هر زلزله‌زده تحویل داده شود، اما متاسفانه این چادرها به مرکز شهر برده شده و در آنجا هم افراد سودجو چادرها و مواد‌خوراکی را تصاحب کرده‌اند. بعد از گذشت سه روز از زلزله کرمانشاه اهالی مناطق‌روستایی توابع سرپل ذهاب نسبت به روند امدادرسانی گلایه‌هایی دارند؛ برای مثال روستاهای سرپل‌ذهاب بعد از گذشت ۴۳ ساعت از زلزله همچنان در انتظار کمک‌های امدادی بودند. یکی از زلزله‌زدگان گفت: از بحث چادر و نبود کمک‌های‌لازم به خصوص در مناطق جنوبی شهر هم که بگذریم، یک نفر باید به این سوال ما جواب بدهد که تکلیف خانواده‌های ما که زیر‌آوار هستند، چه می‌شود؟ آن هم در حالی که تاکنون اقدامی برای بیرون آوردن آنها نشده است. بسیاری از افراد با گذشت دو شب از زلزله با استرس و نگرانی فراوان شب را بدون چادر به صبح رسانده‌اند، در حالی که اعلام شده چادرهای بسیاری به این منطقه ارسال شده است، اما همچنان در خیابان و بدون‌چادر با خانواده در انتظار کمک هستند. برای مثال شهردار ازگله در اظهاراتی اعلام کرده که چادری برای آنها نیامده و کودکان دو شب است که در سرما می‌‌خوابند.

کمک مالی و وضعیت مشمولان

علاوه بر امکاناتی که در ساعات‌اولیه در اختیار زلزله‌زدگان قرار دارند مسئولان سازمان‌های‌حمایتی و دولت نیز قول مساعدی به زلزله‌زدگان در ارتباط با کمک به آنها دادند. یکی از اولین واکنش‌ها از پرویز فتاح، رئیس کمیته‌امداد بود که از سه برابر شدن مستمری مددجویان شش شهرستان آسیب‌دیده کرمانشاه نسبت به ماه‌های قبل خبر داد. هیات دولت نیز برای کمک به آسیب دیدگان دست به کار شد و مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز دستور داد مبلغ هفتاد و یک‌میلیارد و ده‌میلیون تومان در سرفصل‌های مختلف برای کمک به آسیب‌دیدگان این دو استان تخصیص داده شود. سازمان وظیفه‌عمومی ناجا نیز مجوز تاخیر سه‌ماهه اعزام به خدمت را برای مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم استان‌های زلزله‌زده صادر کرد.
آرمان- آرزو ضیایی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا