گوناگون

زلزله؛ هرکس آن دیگری را متهم می کند!

دیگر زمانِ آن که جنگ و زلزله برای جمهوری اسلامی نعمت باشند، گذشته است. این را نه تنها مردم اعلام کرده اند، بلکه مسئولین هم آن را دریافت کرده اند. بی جهت نیست که زلزله کرمانشاه دلیلی شد برای اینکه پته سیاست های مردم فریبانه حاکمان روی آب بیافتد….

آنها برای گریز از زیر ضرب رفتن، هریک آن دیگری را متهم می کند. دولت فعلی دولت قبلی را، جناح رقیب دولت فعلی را، نماینده گان مجلس هردوی اینها را، شهرداری دولت را، دولت شهرداری و نظام مهندسی را……خلاصه هریک دیگری را متهم به کم کاری می کنند. و جالب این است که همه اینها کماکان هم چون سالیان گذشته خود را مستحق این می دانند که به سیاق سابق بر راس امور بمانند. این در حالیست که اگر هریک از مواردی که خود اینها به عنوان خرابکاری و فساد همدیگر اعلام کرده  اند در کشوری که حداقلی از آزادی بیان و رسانه ها و دخالت مردم در سرنوشت خودشان در آن جاری است رخ می داد، دولتها سرنگون می شدند و مسئولین مورد بازخواست قرار می گرفتند.

صدور حکم بازداشت برای پیمانکار بیمارستان تخریب‌شده اسلام‌آباد غرب 
به گزارش ایلنا،حشمت‌الله فلاحت‌پیشه،نماینده مجلس شورای اسلامی از صدور حکم بازداشت برای پیمانکار بیمارستان نوساز تخریب‌شده در این شهرستان خبر داد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه از صدور حکم بازداشت برای پیمانکار بیمارستان نوساز تخریب‌شده در اسلام‌آباد غرب خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بیمارستان تخریب شده در اسلا‌م‌آباد غرب به تازگی ساخته و افتتاح شده بود، شاهد بودیم که این بیمارستان در پی وقوع زلزله تخریب شد و این در حالی بود که بیمارستان امام خمینی با وجود قدمتی چندین دهه‌ای خسارتی جدی به خود ندید. به ادعای وی مدعی‌العموم حکم بازداشت پیمانکار این بیمارستان را صادر کرده است.

***
روحانی: وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی امرروز چهارشنبه( ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۶)در جلسه هیأت دولت با اشاره به وقوع زلزله در منطقه غرب کشور و کرمانشاه، گفت:

باید در کنار قدرت ملی[حفظ نظام]، وحدت ملی را هم مستحکم نماییم. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همدلی هستیم و باید از حوادثی مانند زلزله برای وحدت بیشتر استفاده کرد نه برای تفرقه و ایجاد اختلاف و دودستگی. وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست که در آن همدیگر را پای آن کشانده و به محاکمه بکشانیم.
***

وزارت بهداشت از سازندگان بیمارستان تخریب شده در زلزله شکایت می‌کنند
امیر ساکی، مدیرکل دفتر توسعه فیزیکی و عمرانی وزارت بهداشت گفت: وزارت‌بهداشت به‌عنوان بهره‌بردار بیمارستان‌های ساخته شده که در زلزله غرب کشور آسیب‌ دیده‌اند، از مجریان و سازندگان آنها دعوی شکایت خواهد کرد. وی گفت: رخداد زلزله و آسیب های آن بسیار سخت و دردآور است و وقتی این درد سنگین تر می شود که مراکز درمانی و بیمارستانها که باید کمک حال مردم زلزله زده باشند، هم دچار آسیب شوند.

***

مسکن مهر یا مسکن مرگ

رئیس سازمان نظام مهندسی ایران: این سازمان «هیچ نظارتی» بر ساخت این پروژه نداشته است. به گفته حسن قربانخانی، سازمان نظام مهندسی هیچ نظارتی در ساخت واحدهای مسکن مهر نداشته و هیچ مهندس ناظری هم از سوی این سازمان برای واحدهای مسکن مهر معرفی نشده‌اند. وی تاکید کرد برای ساخت مسکن مهر از سازمان نظام مهندسی درخواست مجری و مهندس ناظر نشد.

محمدرضا حبیبی عضو نظام مهندسی کرمانشاه: زمان شروع ساخت مسکن مهر در جلسه‌ای که در کرمانشاه با حضور وزیر راه و شهرسازی وقت برگزار شد «علی نیکزاد» اعلام کرد بخاطر کاهش هزینه‌های مسکن مهر مجریان ذی صلاح در تمام کشور از این پروژه‌ها حذف می‌شوند. در حالی که مجری ذی‌صلاح یکی از کنترل‌کننده‌های اصلی و نماینده دائم کارفرما در ساختمان‌سازی است. همچنین هزینه نرخ نظارت از متری ۲۴ هزار تومان به متری ۳ هزار تومان و هزینه ساخت از متری ۶۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان در مسکن مهر کاهش یافت که همین کاهش قطعاً منجر به کاهش کیفیت و استفاده از مصالح با استانداردهای پایین تر در مسکن مهر سراسر کشور شده است. همچنین هزینه‌های تأمین اجتماعی و شهرداری در مسکن مهر به یک سوم کاهش یافت.

7

***

واکنش نمایندگان مجلس به عملکرد دستگاههای دولتی

محمد قسیم عثمانی (بوکان) وضعیت خدمات رسانی به زلزله زدگان را بسیار ضعیف و کند دانست.

قاسم جاسمی (کرمانشاه) گفت:« امدادرسانی‌ها به زلزله زدگان بسیار کند پیش می‌رود و آب آشامیدنی، غذا و دیگر نیازهای اولیه هنوز به دست زلزله زدگان نرسیده است».

حشمت الله فلاحت‌پیشه (اسلام‌آباد غرب) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا،گفت : «کمک‌های مردمی ارسال شده هنوز از سوی نهادهای مسئول دریافت نشده و مردم همچنان با مشکل جدی آب، برق، اسکان و تغذیه مواجه هستند. به گفته فلاحت‌پیشه زلزله زدگان شهرهای دالاهو، سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی به دلیل کمبود چادر دومین شب را هم در سرما سپری کردند».

8

وزیر بهداشت: توزیع امکانات در مناطق زلزله‌زده‌ مناسب نیست‌

وزیر بهداشت گفت: بسیاری از روستائیان زیر آوار دفن شده‌اند در روزهای آینده آمار کشته‌شدگان زلزله افزایش می‌یابد. وضع در روستاهای زلزله‌زده بحرانی‌تر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در جلسه شورای مدیریت بحران اظهار داشت: بعد از دستور رئیس جمهور به همراه وزیر کشور به کرمانشاه سفر کردیم و از مناطق زلزله‌زده مانند سرپل‌ذهاب، ازگله و ثلاث باباجانی بازدید کردیم اما میزان تخریب در مناطق زلزله‌زده به ویژه روستاها، زیاد است.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی و به ویژه نیروهای نظامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور پررنگی در مناطق زلزله‌زده داشتند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین امتیاز در حادثه زلزله غرب کشور را باید به مردم پرتلاش، دلاور و کم توقع این مناطق داد افزود: توزیع امکانات در مناطق زلزله‌زده، مناسب نیست و مدیریت محیطی توزیع مایحتاج به ویژه در مورد نیازهایی که برای ساعات شب و سردی هوا ضرورت دارد، باید اصلاح شود.

قاضی‌زاده‌هاشمی عنوان کرد: شاخص تخت بیمارستانی در کرمانشاه ۱.۵ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر و تعدادی از بیمارستانهای کرمانشاه، دارای قدمت بالایی است اما با این وجود، اقدامات بهداشتی و درمانی در زلزله غرب کشور، قابل قبول بوده است.

وی اظهار کرد: تاکنون به ۷۶۱۳ مصدوم، خدمات درمانی و اورژانس ارائه شد و حدود ۱۰۰۰ نفر از مصدومان بستری و ۲۸۰ مصدوم نیز به سایر استانها از جمله تهران و البرز منتقل شدند.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: ۲۶۹ نفر از موارد فوتی قبل یا ابتدای ورود به بیمارستان‌ها، جان خود را از دست داده‌اند و حدس بنده این است که تعداد فوتی‌ها افزایش می‌یابد زیرا در بسیاری از روستاها، قربانیان زلزله دفن شدند و آمار دقیق آنها در روزهای آینده اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه هفت شهر استان کرمانشاه و ۱۹۰۰ روستای این استان درگیر زلزله هستند عنوان کرد: با کمک ارتش و سپاه، بیمارستان‌های صحرایی در مناطق زلزله‌زده، ایجاد شدند و هوانیروز در انتقال مصدومان، کمک بسیار زیادی به ما کرد.

قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: برخی از مراکز درمانی در استان کرمانشاه مانند بیمارستان‌های سرپل‌ذهاب و اسلام‌آباد غرب آسیب دیدند که حتما علیه پیمانکاران و مجریان این بیمارستان‌ها اقامه دعوی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای بازسازی بیمارستان شهدای سرپل‌ذهاب به حدود ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است افزود: امروز لیست نیازها و اعتبارات مورد نیاز بهداشتی و درمانی را به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ارائه خواهم داد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا