گوناگون

رئیس سازمان بسیج :ایست‌ بازرسی‌های بسیج را به گشت‌های محله‌ای تبدیل می‌کنیم

رئیس سازمان بسیج گفت: بنا داریم ایست بازرسی‌ها را تقلیل داده و کم کنیم و آن را به گشت‌های محله‌ای تبدیل کنیم…
Afbeeldingsresultaat voor ‫عکسی از بسیجی‬‎

به گزارش ایسنا، سردار غلامحسین غیب‌پرور صبح امروز در نشست خبری خود که به مناسبت هفته بسیج برگزار شد،گفت: ما در زمینه امنیت کشور به مدد نیروهای انتظامی می‌رویم و بنا داریم ایست بازرسی‌ها را تقلیل داده و کم کنیم و آن را به گشت‌های محله‌ای تبدیل کنیم.

غیب‌پرور در رابطه با سازوکار و نحوه این گشت‌زنی‌های محله‌ای، اظهار کرد: چارچوب این گشت‌های محله‌ای این است که افراد اول با شرایط احراز انتخاب می‌شوند، سپس در دوره‌های آموزشی قرار می‌گیرند و با هماهنگی قوه قضاییه و نیروی انتظامی فعالیت خواهند کرد.

وی تاکید کرد: آنها مسلح نخواهند بود و به حریم خصوصی افراد وارد نخواهند شد و فقط تامین امنیت[مقابله با جنبش مردمی] را بر عهده می‌گیرند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به سی و هشتمین سالگرد هفته بسیج، تصریح کرد: آن روزی که خمینی فرمودند این شجره طیبه است کلامی حکمیانه بود که در عمل هم ثابت شد و بسیج در عرصه‌های مختلف نقش بی‌بدیلی را در دوران دفاع مقدس و بعد از جنگ تحمیلی ایفا کرد و حقیقتا در میدان حاضر بوده و همیشه جانفشانی[آزار و اذیت توده های مردم] کرده است.

غیب‌پرور خاطرنشان کرد: شاید اگر بخواهیم چند ویژگی بسیجیان را به عنوان خصایص عمده طرح کنیم اول این باشد که بسیجی متمسک به ولایت است و ویژگی ولایتمداری بسیجیان در بین ویژگی‌های دیگر تللو می‌کند. در عین حال بسیج به هیچ قشر خاصی اختصاص ندارد[نهاد سرکوبگراست]  و در عین حال آنها همیشه در گمنامی و بی‌هیاهویی کار کرده‌اند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین همچنین درباره سیاست‌ها و رویکردهای بسیج، گفت: ما اعتلای بسیج را در چهار عرصه دفاع، فرهنگ، علم و خدمت‌رسانی دنبال می‌کنیم و برای هر کدام از اینها استدلال داریم.

غیب‌پرور یادآور شد: ما در عرصه دفاعی ۱۰۰ هزار نفر را در ابعاد دفاعی و نظامی آموزش تخصصی دادیم که در قالب ۴۳۰ گردان جمع شده‌اند. در موضوع فرهنگ نیز دشمن همیشه فرهنگ و دین ما را مورد تهدید قرار داده و خسارت‌هایی نیز وارد کرده به همین جهت ما باید در عرصه فرهنگ اقدامات اساسی انجام دهیم.

وی همچنین به برنامه این سازمان برای فضای مجازی اشاره کرد و افزود: قرار نیست فضای مجازی به قتلگاه جوانان تبدیل شود و می‌تواند فرصتی باشد. من شب گذشته نیز به طور مختصر با وزیر ارتباطات در این رابطه صحبت کردم و گفتم که ما درباره فضای مجازی طرح و برنامه داریم که می‌توان از آن استفاده سالم و قابل رشد داشت.

غیب‌پرور در ادامه با اعلام شعار هفته بسیج، اظهار کرد: شعار این هفته ما «بسیج مظهر مردمسالاری دینی» است و ما امیدواریم دیدار با فرمانده کل قوا محقق شود.

وی گفت: نقش بسیج در رسانه‌های مکتوب کم شده و صحبت‌هایی با سازمان بسیج رسانه و خبرگزاری‌های وابسته به بسیج انجام شده که این نقیصه برطرف شود.

رییس سازمان بسیج مستضعفین در پاسخ به پرسشی در خصوص سطح تعامل سازمان بسیج با دولت، گفت: بسیج اهل تعامل و ارتباط با دولت است. ما در یک کشور زندگی می‌کنیم و یک انقلاب داریم و وظیفه‌مان خدمت به مردم است لذا لحاظ ملاحظات سیاسی مانع تعامل و همکاری نیست و تا به امروز حدود سه بار خود من با آقای روحانی جلسه داشتم و حضورا برای همکاری اعلام آمادگی کردم و در عین حال این موضوع با وزرا و سایر مسئولین دولتی نیز مطرح شده و آنها نیز استقبال کرده‌اند.

غیب‌پرور ادامه داد: به طور مثال در موضوع ریزگردهای خوزستان و ایلام اعلام آمادگی شد و مجموعه استانداری و دولت نیز برای این همکاری اعلام آمادگی کردند. در موضوع احیای صنایع کوچک، بخش کشاورزی، آبخیزداری، ارتباطات و فناوری نیز تعاملات وجود دارد چرا که بسیج اقیانوسی از استعدادهای درخشان است.

وی تاکید کرد: بخش اعظمی از ملت ما انقلاب‌شان را می‌خواهند و رهبر و کشورشان را دوست دارند. مردم وابستگی عمیقی با بسیج دارند و ما بسیجی‌ها نیز باید مراقب رفتارمان باشیم و برای نظام و انقلاب آبروداری کنیم و انصافا در بسیج کارهای بزرگی انجام شده است.

رییس سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: ما به این موضوع قائل هستیم که کسی که نظام، رهبر، انقلاب و کشورش را می‌خواهد حتی اگر در بسیج هم پرونده نداشته باشید بسیجی محسوب می‌شود. در عین حال ما یک بسیج عمومی هم داریم که کسانی هستند که ثبت‌نام کردند اما نمی‌توانند در همه برنامه‌ها شرکت کنند بنابراین با این اعتبار قالب ملت ایران بسیجی هستند و شرایط حضور در بسیج نیز در حال حاضر سهل و روان‌تر شده و به نوعی بسیج ۱۰ میلیونی اتفاق افتاده است.

غیب‌پرور در پاسخ به پرسشی در خصوص نقش ایران در آموزش یمنی‌ها با توجه به ادعای عربستان بر موشک‌زنی به ریاض توسط ایران نیز گفت: خدا کند رفتار عاقلانه در عربستان حاکم شود که من فکر نمی‌کنم این‌چنین شود اما مردم یمن مردمی سلحشور و مقاوم هستند و می‌خواهند خودشان سرنوشت کشورشان را انتخاب کنند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: ایران اسلامی از جبهه مقاومت حمایت می‌کند نه مداخله، اما عربستان مثل دوستان آمریکایی‌شان کم آورده‌اند و اگر گردن ایران نیندازند چه کنند؟ بنابراین صحت مطالب چیز دیگری است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا