اخبار

بی نظمی بیداد می‌کند/امداد خودجوش به زلزله‌زدگان

وضعیت اسفناکی که تا از نزدیک با آن رو به رو نشویم، عمق ماجرا را در نمی‌یابیم؛ زلزله ۳/۷ ریشتری که زندگی افراد زیادی را مختل کرد و تصاویرش غم را بر چهره‌ها نشاند. با این حال امیدواریم که امدادرسانی به زلزله‌ زدگان و آسیب ‌دیدگان با نهایت اهتمام صورت پذیرد. تا زمان تهیه این گزارش بر اساس آخرین آمارها ۹۳۸۸ مجروح از زمان وقوع زلزله به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند. این در حالی است که شمار جانباختگان ۴۷۴تن اعلام شده است…

شب‌های سرد و روز‌های غمبار؛ مناطق زلزله‌زده تا رسیدن به وضعیت عادی فاصله‌ای طولانی دارند. در حالی که اعلام می‌شود شمار کشته‌شدگان زلزله غرب کشور از مرز ۴۷۰ نفر گذشته و تعداد مصدومان این حادثه غمبار به بیش از ۹‌هزار تن رسیده است، امداد رسانی به مناطق زلزله‌زده ادامه دارد. در شهر‌های مختلف کشور در هر کوی و برزن مکان‌هایی برای دریافت کمک‌های مردمی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این در فضای مجازی شماره حساب‌های مربوط به کمک رسانی و همچنین موقعیت مکان‌های دریافت کمک به زلزله‌زدگان دست به دست می‌چرخد. از مسئولان عالی کشور گرفته تا هنرمندان و ورزشکاران، چه آنهایی که در ایران هستند و چه کسانی که در خارج از کشور به سر می‌برند، درگیر امداد‌رسانی به حادثه‌دیدگان هستند. «آرمان» در این گزارش وضعیت اهالی کرمانشاه و امداد رسانی در مناطق زلزله‌زده را از زبان امداد‌رسانان تشریح می‌کند.

چند روزی از وقوع زلزله در غرب ایران می‌گذرد و همچنان کردزبانان با داغ مانده بر دلشان سرمای آن منطقه را پشت سر می‌گذارند. امدادرسانی‌ها ادامه دارد و آواربرداری‌ها به پایان نرسیده است؛ وضعیت اسفناکی که تا از نزدیک با آن رو به رو نشویم، عمق ماجرا را در نمی‌یابیم؛ زلزله ۳/۷ ریشتری که زندگی افراد زیادی را مختل کرد و تصاویرش غم را بر چهره‌ها نشاند. با این حال امیدواریم که امدادرسانی به زلزله‌ زدگان و آسیب ‌دیدگان با نهایت اهتمام صورت پذیرد. تا زمان تهیه این گزارش بر اساس آخرین آمارها ۹۳۸۸ مجروح از زمان وقوع زلزله به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند. این در حالی است که شمار جانباختگان ۴۷۴تن اعلام شده است. روز گذشته استاندار کرمانشاه گفت که زلزله ۳/۷ ریشتری کرمانشاه ۱۹۳۰ روستا و هفت شهرستان استان را درگیر کرد. به گفته هوشنگ بازوند بانک مرکزی نیز تقبل کرده به هر خانوار آسیب دیده ۱۰‌میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت و بدهی بانکی آنها را به مدت یک سال استمهال کند. او با بیان اینکه در این شرایط فضای مجازی باید به کمک استان بیاید، گفت: برای احداث واحدهای مسکونی آسیب‌دیده به حدود ۸۰۰‌میلیارد تومان منابع نیاز داریم که فضای مجازی باید در این مورد تسهیلگر و مطالبه‌گر باشند. همزمان معاون‌ عمرانی استانداری کرمانشاه از برآورد خسارت ۲۶۰۰‌میلیارد تومانی واحدهای مسکونی، اداری و تاسیسات زیربنایی استان در زلزله اخیر خبر داد. مجتبی نیک‌کردار گفت: بر اساس برآورد اولیه صورت گرفته ۸۰۰‌میلیارد تومان خسارت به واحدهای مسکونی، خدماتی و تجاری استان در مناطق زلزله‌زده وارد شده است. او با اشاره به آسیب ۳۱‌هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در زلزله اخیر استان، عنوان کرد: از این تعداد ۱۱‌هزار واحد مسکونی روستایی و ۵۰۰۰ واحد مسکونی شهری آسیب ۱۰۰‌درصدی دیده‌اند. همزمان حسن احمدی، سرپرست اداره‌کل امور عشایر استان کرمانشاه، گفت: برآورد اولیه این است که ۲۰۰‌هزار راس از دام‌های عشایر استان در زلزله تلف شده‌اند. از سوی دیگر، فرماندار ثلاث‌ باباجانی گفت: ۹۰‌درصد واحدهای مسکونی و روستایی این شهرستان در زلزله اخیر خسارت‌دیده است. علی‌اکبر اکبری با اشاره به وجود ۱۶۱ روستا در شهرستان ثلاث باباجانی، بیان کرد: همه روستاهای شهرستان از ۲۰ تا ۱۰۰‌درصد خسارت دیدند. او با اشاره به جمعیت ۳۶‌هزار نفری شهرستان ثلاث باباجانی، به ایسنا گفت: تمام جمعیت شهرستان در پی این زلزله آواره شده‌اند. اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور هم بیان کرد که احتمال اینکه در روستاهای کرمانشاه زیر آوار مانده باشند، وجود دارد.

روایت اهالی کرمانشاه از مناطق زلزله‌زده

حنانه محمدی از اهالی کرمانشاه است که روز گذشته برای مراسم تشییع جنازه به روستاهای بزمیرآباد، شیخ مرداد و قیطاس رفته بود. او وضعیت مناطق زلزله‌زده غرب ایران را در گفت‌وگو با «آرمان» این‌گونه توصیف می‌کند: خودروهای امدادی هلال‌احمر سر پل ذهاب در رفت و آمد هستند، منتها نظم خاصی در توزیع کمک‌های مردمی وجود ندارد. در واقع وضعیت به‌گونه‌ای است که افراد برای گرفتن چادرها هجوم می‌آورند و چادرهای اندکی برای اهالی روستا باقی می‌ماند. محمد همتی از اهالی کرمانشاه است. نحوه کمک به زلزله‌زدگان را خودجوش ارزیابی می‌کند. او به «آرمان» می‌گوید: مردم آب آشامیدنی و نان را برای آسیب‌دیدگان تهیه می‌کنند و وسایل گرمایشی را با خودروی شخصی خود به سر پل ذهاب می‌‌رسانند. در واقع ساماندهی از جانب مردم است. علی موسوی هم از اهالی کرمانشاه است. او با خودروی باربر کمک‌های مردمی را از محل‌های کرمانشاه جمع می‌کند و به سر پل ذهاب می‌رساند. او در گفت‌وگو با «آرمان» اظهار می‌کند: نظمی در محدوه سر پل ذهاب نیست و تا رسیدن به روستاهای پل ذهاب کمک‌های مردمی به اتمام می‌رسد. از این رو به محض ورود به سرپل ذهاب هر خودرویی که مواد غذایی و آب آشامیدنی به همراه دارد، توسط یگان ویژه برای رسیدن به روستاها اسکورت می‌شود. موسوی ادامه می‌دهد: روستاها واقع در دشت هستند و چون کوهی وجود ندارد راه برای کمک‌رسانی بسته نیست.

روستای ناوفره، نیازمند کمک‌های مردمی

مهریار احمدی صوفی وند از یک روز بعد از زلزله با دوستانش به مناطق زلزله‌زده آمده است. او به «آرمان» می‌‌گوید: مردم سر پل ذهاب تا سه شنبه شرایط سختی را داشتند، حتی از آب آشامیدنی نیز محروم بودند. درواقع سه محله سرپل ذهاب از جمله محله فولادی وضعیت اسفناکی دارند. احمدی بیان می‌کند: از سوی دیگر، باید بگویم که تعداد چادرهای هلال احمر زیاد شده است و خیلی‌ها چادر گرفتند، اما در مقابل هنوز بسیاری هم چادر ندارند. او اظهار می‌کند: اکنون برخی مردم آسیب‌دیده نیاز به آب، نان و غذا ندارند و کمک‌های مردمی آنها را تامین کرده‌اند. احمدی می‌افزاید: ما اکنون در روستای ناوفره هستیم. در این روستا از کمک‌های سرازیر شده به پل ذهاب خبری نیست و اهالی سه چادر از هلال احمر در شهر گرفته‌اند. از سوی دیگر، نیاز به وسایل بهداشتی است و شیر خشک و شیشه شور برای کودکان تامین نشده است. آسیب‌دیدگان به ویژه در مناطق دورافتاده از ما می‌خواهند که صدایشان را به گوش دیگران برسانیم. او ادامه می‌دهد: چادر در هلال‌احمر موجود است، ولی تعداد محدودی دارد. در روستای ناوفره مردم در زمین کشاورزی نشسته‌اند. شب‌ها بسیار سرد است، حتی چندین خانواده در یک چادر حضور دارند. از او در مورد آواربرداری می‌پرسیم که می‌گوید: آوار برداری همه مناطق زلزله‌زده تمام نشده است، حتی می‌گویند در روستایی به اسم کوئیک هنوز آواربرداری کامل نشده است. احمدی در مورد کمک خیران به مناطق زلزله‌زده می‌افزاید: خیران تبریز اقلامی را جمع کرده بودند و قصد ارسال آن را داشتند که به آنها گفته شده بود باید تحویل هلال احمر بدهید. او عنوان می‌کند: فضای بی اعتمادی به اندازه‌ای زیاد شده که مردم ترجیح می‌دهند مستقیم با خودروی شخصی خود کمک‌هایشان را بفرستند. از احمدی در مورد وضعیت خانواده‌های مصیبت زده می‌پرسیم که می‌گوید: خانواده‌هایی هستند که چند نفر از اعضای خود را از دست داده‌اند. از سوی دیگر، زمستان در راه است و این خانواده‌ها جایی برای اقامت و اسکان ندارند. او اظهار می‌کند: روستاهای اطراف سر پل ذهاب و روستاهای گیلانغرب شدیدا به کمک‌های مردمی نیاز دارند. از هم‌وطنان و خیران درخواست می‌کنم که از هر استان از طریق تشکل‌های مردم‌نهاد یا سازمان‌های دولتی کمک‌های خود را به صورت هماهنگ شده ارسال کنند. او توضیح می‌دهد: اگر کمک‌ها منسجم شوند و از مدیریت بهینه برخوردار باشند، کارآمد هستند، اما اگر کمک‌های مردمی زیاد باشند، بدون مدیریت عملا به دست مردم نمی‌رسد. در واقع کمک‌های مردمی به صورت پراکنده توزیع می‌شود و عده‌ای بی نصیب مانده‌اند.

بی نظمی بیداد می‌کند

بهروز علوی سه‌شنبه از سقز به سمت جوانرود و ثلاث باباجانی آمده است تا به اهالی این منطقه کمک کند. کمی از وضعیت موجود گله مند است و وضعیت را این چنین به «آرمان» شرح می‌دهد: بیشتر روستاها سرکشی شده‌اند و کمک‌های مردمی زیاد است. منتها چیزی که مشکل‌ساز است، بی‌نظمی است. او با اشاره به اینکه هر کسی به روش خود امدادرسانی می‌کند، بیان می‌کند: بار ما چهار کامیون و چهار وانت نیسان است و مردم در مسیر به سمت ما هجوم می‌آورند و کمک شایانی با این اوصاف به دست روستاییان نمی‌رسد. او با بیان اینکه نیروهای هلال احمر کم هستند، می‌گوید: در برخی روستاها مانند روستای بستان‌آباد کمبود کمک‌های مردمی احساس می‌شود. چیزی به روستاها نمی‌رسد. آن‌چنان که روستاهای اطراف ثلاث باباجانی و روستاهای گیلانغرب کمک‌های اندکی را دریافت کرده‌اند. او یادآور می‌شود: اگر کمک‌های مردمی از طریق تشکل‌های مستقل به‌طور سازمان یافته باشند، مفید است. از او در مورد نیاز اصلی آسیب دیدگان می‌پرسیم که می‌گوید: چادر مهم‌ترین نیاز است. برای مثال یک خانواده ۱۰‌نفره در یک چادر هستند و کمبود چادر شدیدا مورد توجه است.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا